180 чи 365? (фіскали про строк ЄРПН-реєстрації)

В обраному У обране
Друк
Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки & бухоблік Серпень, 2016/№ 61

висновок документа


Якщо податкова накладна (ПН), що підлягала обов’язковій реєстрації в ЄРПН, не була зареєстрована протягом 180 календарних днів, то така ПН надалі не може бути зареєстрована в ЄРПН

Лист, що коментується, вкотре підіймає вже багато разів говорене-переговорене питання. А саме: яким є граничний строк реєстрації податкової накладної в ЄРПН?

Податківці продовжують гнути свою лінію, згідно з якою на ЄРПН-реєстрацію відводиться максимум 180 днів*. Причому податківці заявляють, що строк у 180 календарних днів є законодавчо встановленим. Хоча ні на яку норму законодавства вони при цьому не посилаються.

* Виняток — ПН, складені до 01.02.2015 р., які на той час не підлягали реєстрації.

Безапеляційно заявляючи, що строк ЄРПН-реєстрації обмежений 180 днями, податківці називають також наслідки того, що платник не встиг зареєструвати ПН у цей строк. Вони наголошують: розрахунок коригування (РК) до такої ПН також не може бути зареєстрований в ЄРПН, а нараховані платником податкові зобов’язання з ПДВ відповідно не можуть бути зменшені.

Таку позицію (щодо 180-денного строку) в узагальненій формі податківці вже формулювали раніше (див. лист ДФСУ від 22.01.2016 р. № 2052/7/99-99-19-03-02-17). Але яка законодавча норма встановлює строк у 180 днів для реєстрації ПН? ПКУ згадує про 180 днів у контексті ЄРПН-реєстрації лише один раз — коли встановлює максимальний (50 % від суми ПДВ) штраф за нереєстрацію ПН протягом 180 днів із дати складання ( п. 1201.2 ПКУ).

Поява зазначеного роз’яснення виглядає дивно ще й тому, що Мінфін (якому ДФСУ структурно підпорядковується) має з цього питання іншу думку. Так, Мінфін уважає, що платник має право зареєструвати в ЄРПН податкову накладну/розрахунок коригування протягом 365 календарних днів з дати їх складання. При цьому законодавчою нормою, яка встановлює зазначений строк, на думку Мінфіну, є п. 198.6 ПКУ (див. лист Мінфіну від 30.03.2016 р. № 31-11120-09-10/9133).

І хоча цей висновок теж жодною нормою прямо не підтверджений, важливо те, що Мінфін підкреслює: норми ст. 1201 ПКУ лише встановлюють відповідальність платника за відсутність реєстрації в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунку коригування до них протягом певного періоду з дати їх складання.

Як би там не було, Мінфін ще у березні 2016 року визнав позицію підпорядкованої йому ДФСУ щодо 180 днів необґрунтованою і доручив фіскалам переглянути її до середини квітня (див. лист Мінфіну від 30.03.2016 р. № 31-11120-09-10/9133). Та цього, на жаль, і досі не сталося….

Водночас фіскали продовжують наполягати, що у тому разі, коли після 01.07.2015 р. складається РК до ПН, складеної до 01.02.2015 р. (яка в «долютневий» період НЕ підлягала реєстрації), і ПН, і РК зараз підлягають реєстрації в ЄРПН (див, наприклад, лист ДФСУ від 02.02.2016 р. № 2052/6/99-99-19-03-02-15 або лист ГУ ДФС у м. Києві від 15.04.2016 р. № 8958/10/26-15-12-01-18). Може постати запитання: як реально зареєструвати таку ПН, якщо 180-денний строк давно закінчився? Однак у цьому випадку її можна зареєструвати без урахування 180-денного строку (п. 4 Порядку ведення ЄРПН, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246). Отже, в принципі, формально ніщо не заважає зареєструвати ПН, якій більше 180 днів. Тож на якій підставі обмежувати 180-денним строком реєстрацію податкових накладних?

Виправдань для дивної і необґрунтованої позиції податківців нема, але вони тим не менш не збираються її змінювати. Тож, схоже, платникам доведеться в судах змагатися за право реєструвати ПН у строк понад 180 днів із дати складання.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд