(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 8
  • № 7
  • № 6
  • № 5
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/15
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Лютий , 2016/№ 9

Держдивіденди: з нового року — новий розмір відрахувань?

З якої дати застосовується нова ставка держдивідендів у розмірі 75 % чистого прибутку? Яку ставку застосовувати при сплаті держдивідендів за 4 квартал 2015 року?

Донедавна розмір держдивідендів становив

30 % чистого прибутку — для ДП — природних монополістів і ДП, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн грн., і

15 % — для решти ДП (ч. 1 ст. 111 Закону України «Про управління об’єктами державної власності» від 21.09.2006 р. № 185-V). З 01.01.2016 р. цей норматив зазнав змін (унесено Законом України від 24.12.2015 р. № 910-VIII). Усі зазначені вище ДП зобов’язані спрямовувати до бюджету не менше 30 % чистого прибутку в порядку, визначеному КМУ.

Зміни до кабмінівського порядку не змусили себе довго чекати, вони були внесені постановою від 30.12.2015 р. № 1156 (далі — постанова № 1156). Ними чиновники «роз’яснили», що означає «… не менше 30 %». А це саме 75 % чистого прибутку (доходу). Як зазначено в самому документі, він набуває чинності одночасно із Законом № 910-VIII, тобто 01.01.2016 р. Проте фактично, з урахуванням правил набуття чинності постановами КМУ, постанова № 1156 набула чинності з 06.01.2016 р. — з дати її офіційного опублікування («Урядовий кур’єр», 2016, № 2).

Підіб’ємо проміжний підсумок: нова ставка держдивідендів у розмірі 75 % чистого прибутку (доходу) діє з 06.01.2016 р.

Тепер розберемося: стару чи нову ставку слід застосовувати при виплаті держдивідендів за 4 квартал 2015 року?

Держдивіденди — періодична виплата, а базовим розрахунковим періодом для їх нарахування і сплати є календарний квартал (див. лист ДФСУ від 19.08.2015 р. № 30946/7/99-99-15-02-02-17).

Суму держдивідендів ДП визначає щокварталу у відповідному Розрахунку частини чистого прибутку. Такий розрахунок подають щокварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.

Причому, виходячи з вимог п. 1 відповідного Порядку, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 р. № 138, частина прибутку (доходу), що відраховується ДП до держбюджету за відповідний період (тобто сума держдивідендів), визначається виходячи з установленої цим Порядком бази для їх нарахування, у розмірі:

— 30 % і 15 % (залежно від виду ДП) — у редакції, що діяла до 06.01.2016 р.;

— 75 % — у редакції, що діє з 06.01.2016 р.

Тобто, на нашу думку, при визначенні ставки для нарахування держдивідендів слід виходити з того, за який період відбувається їх нарахування. Держдивіденди, нараховані за результатами діяльності за 4 квартал 2015 року, розраховуються з використанням ставки відрахувань, що діяла на момент їх нарахування, тобто 30 і 15 % залежно від виду ДП. А вже при розрахунку відрахувань за 1 квартал 2016 року треба буде брати нову ставку 75 %.

Проте, за нашою інформацією, податківці з цього питання займуть іншу позицію і наполягатимуть на застосуванні нормативу 75 % фактично заднім числом, тобто вже в розрахунку за 4 квартал 2015 року.

держдивіденди додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті