Теми статей
Обрати теми

Податок на майно

Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки & бухоблік Січень, 2016/№ 5
Друк
Цей податок, як і раніше, триєдиний. Розглянемо коротенько новорічні зміни щодо кожної із його складових. А для тих, хто зацікавлений у детальнішій інформації, ми найближчим часом підготуємо тематичний номер, присвячений декларуванню цього податку у 2016 році. Не проґавте!

Податок на нерухоме майно

Відтепер місцеві органи влади не можуть збільшувати граничну площу житлової нерухомості, на яку може бути зменшено базу оподаткування для фізичних осіб, — абзац шостий п.п. 266.4.1 ПКУ виключено. Таким чином, максимум, на що ми з вами можемо розраховувати, — неоподатковувані 60 кв. м квартири, 120 кв. м житлового будинку або 180 кв. м — для різних типів нерухомості.

Граничний розмір ставки податку збільшений і становить 3 % (а не 2 %, як це було раніше) розміру мінзарплати на 1 січня звітного року за 1 кв. м бази оподаткування

Місцевим радам знову рекомендували протягом місяця (фактично заднім числом) переглянути вже прийняті ставки на 2016 рік. Законність подібних рішень (у разі їх появи) місцевих рад вкотре викликатиме запитання. Як з позиції принципу правової визначеності, так і з точки зору порушення прямих норм ПКУ ( п.п. 12.3.4).

Крім того, для платників, у власності яких перебуває об’єкт (об’єкти) житлової нерухомості, у тому числі його частина, загальна площа якого перевищує 300 кв. м (для квартири) та/або 500 кв. м (для будинку), сума податку збільшується на 25000 грн. на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частину).

Транспортний податок

Об’єктом обкладення транспортним податком тепер є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) і середньоринкова вартість яких становить більш ніж 750 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного року (у 2016 році — 1033500 грн.). При цьому обов’язок сплати транспортного податку припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому такому автомобілю виповнилося 5 років ( п.п. 267.6.7 ПКУ).

Середньоринкова вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабміном, і розміщується на його офіційному веб-сайті. Ця норма викликає найбільше запитань, оскільки поки що немає ані методики, ані всього іншого. У будь-якому разі проводити експертну оцінку авто не потрібно. А якщо до 20 лютого зазначена методика не з’явиться — деклараційна кампанія з цього податку може бути зірвана.

Та й форму «транспортної» декларації теж варто було б оновити. А вона ж ще жодного разу так і не застосовувалася. Отаке собі переливання з пустого в порожнє…

Плата за землю

Тут змін небагато. Гранична ставка податку для земель загального користування стала такою самою, як і для сільськогосподарських угідь — вона становить 1 % від їх нормативної грошової оцінки (див. п. 274.1 ПКУ). При цьому індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільгоспугідь, застосовується зі значенням 120 % ( п. 6 підрозд. 6 розд. ХХ ПКУ).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. А ось вимогу щодо оформлення та реєстрації такого договору згідно із законодавством виключено.

Решта — в обіцяному тематичному номері.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі