Теми статей
Обрати теми

Куріння небезпечне для вашого... бізнесу

Голенко Олександр, шеф-редактор
Залишимо осторонь медичні, етичні, статистичні та емоційні аргументи проти куріння. Не «за» і «проти», а саме і тільки ПРОТИ. Злегка перефразовуючи класику: Куріння — це бездарно! Але воно існує. І з цим треба рахуватися*... Обмежимося утилітарними турботами суб’єкта підприємництва, якого можуть зачепити благі наміри законодавця щодо «попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».

* І. Ільф, Є. Петров «Золоте теля».

img 1

Упевнені, що ви упізнали цитату з назви Закону № 2899.

Але перед тим як говорити про них, по-перше, нагадаємо, що в статті на с. 10 цього номера ми вже перелічили заборони, установлені Законом № 481 на роздрібну реалізацію, зокрема, тютюнових виробів, а також санкції за порушення цих заборон. А по-друге, зауважимо, що в ч. другій ст. 152 Закону № 481 питання обмеження вживання тютюнових виробів і головне — відповідальність за їх порушення — усе це прямо віднесено до компетенції Закону № 2899. Але!

При цьому ч. дев’ята ст. 152 Закону № 481, як і в давні часи (тобто до 17.12.2012 р. — дати набрання чинності останніми значними змінами в тексті Закону № 2899), надає право місцевій владі на час проведення масових заходів забороняти або обмежувати, зокрема, куріння тютюнових виробів. У зв’язку з цим зауважимо, що згадана ч. дев’ята ст. 152 Закону № 481 — справжнісінька «близнючка» ч. третьої ст. 153 Закону № 481, про яку ми говорили в зазначеній статті цього номера. А стосовно подібної заборони щодо конкретно тютюнових виробів — є ще й аналогічна за змістом ч. дев’ята ст. 13 Закону № 2899. Також зауважимо, що ст. 156 КпАП (про яку ми згадували там же в контексті адмінштрафу за порушення відповідної заборони) не має конкретної прив’язки до тієї чи іншої норми ані Закону № 481, ані Закону № 2899, а тому за торгівлю тютюновими виробами всупереч такій забороні місцевої влади з вашим торговельним працівником буде, як у тому єврейському анекдоті про вбрання молодої дружини першої шлюбної ночі, — його все одно оштрафують... ☹

Де заборонено курити

Говорячи про заборону куріння, зауважимо, що в ст. 13 Закону № 2899 установлено, так би мовити, два види таких заборон.

Перший вид — у ч. другій ст. 13 Закону № 2899, причому

поширюється він на куріння як власне тютюнових виробів, так і електронних сигарет (випарників) та кальянів**

** Точно кажучи, у ст. 1 Закону № 2899 немає визначення куріння взагалі, а є визначення «куріння тютюнових виробів», під яке балощі випарниками не підпадають у принципі, а кальянами — тільки з тютюновою «заправкою»...

Де не можна? Увага:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;

4) на дитячих майданчиках;

5) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізкультури і спорту;

6) у під’їздах житлових будинків;

7) у підземних переходах;

8) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;

9) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

10) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

11) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

12) на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Другий вид заборони встановлено в ч. третій ст. 13 Закону № 2899, причому поширюється він на куріння — увага! — тільки тютюнових виробів:

1) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

2) у приміщеннях готелів та аналогічних місць розміщення громадян;

3) у приміщеннях гуртожитків;

4) в аеропортах та на вокзалах.

Спільне в цих заборонах: покарання за їх порушення у вигляді адмінштрафу застосовується Держспоживінспекцією до конкретного порушника — курця — на підставі ст. 1751 КпАП: від 51 до 170 грн. — це на перший раз, а за таке ж порушення повторно протягом року — від 170 до 340 грн.

До боротьби з курінням (і курцями) будь готовий!..

А тепер дивіться, яким боком ці заборони торкаються суб’єктів підприємництва.

Власники, уповноважені ними особи або орендарі споруд чи окремих приміщень, в яких куріння заборонено (чи то повністю — згідно з ч. другою ст. 13 Закону № 2899, чи то «переважно» — про це пізніше — згідно з ч. третьою ст. 13 Закону № 2899),

зобов’язані розмістити у відповідних приміщеннях графічний знак про заборону куріння з написом «Куріння заборонено!»

Що стосується виду такого знака, то доцільно скористатися зразком, затвердженим постановою КМУ від 25.11.2009 р. № 1262 у додатку 1 до Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров’я працівників. До речі, цей зразок відповідає ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір».

При цьому власники, уповноважені ними особи або орендарі споруд чи окремих приміщень, в яких куріння (нагадаємо — конкретно тютюнових виробів!) заборонено «переважно» — тобто «крім спеціально відведених для цього місць» (згідно з ч. третьою ст. 13 Закону № 2899) — зобов’язані:

— відвести спеціальні, обладнані витяжною вентиляцією чи засобами для видалення тютюнового диму, місця для куріння, сумарна площа яких не може перевищувати 10 % загальної площі відповідної споруди чи приміщення;

— розмістити в них графічний знак із написом «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!».

За невиконання цих приписів — увага! — за будь-який із них: (1) невідведення приміщення, (2) необладнання його витяжкою або (3) нерозміщення напису, — відповідному суб’єкту загрожує фінансова санкція у розмірі від 1 до 10 тис. грн. згідно з абз. дванадцятим ч. 2 ст. 20 Закону № 2899.

Щодо цих «смердючих місць» ☹, то Мінекономрозвитку у листі від 20.09.2013 р. № 3502-06/33294-16 висловилося, що, по-перше, їх не можна розміщувати на вулиці (аргументуючи це тим, що 10 %-й ліміт береться від площі саме споруд і приміщень, але не «територій»). А по-друге, санкція застосовується до суб’єкта одна — незалежно від кількості порушень (1), (2), (3).

Крім того, конкретно закладам ресторанного господарства (див. п. 9 ч. другої ст. 13 Закону № 2899) загрожує фінансова санкція згідно з абз. одинадцятим ч. другої ст. 20 Закону № 2899 — увага! — за розміщення попільничок або куріння у приміщеннях (слід розуміти — будь-якими фізичними особами!) — від 1 до 10 тис. грн. (до речі, як вам така — «корупційно-ризикова» вилка?..☹).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі