(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 50
  • № 49
  • № 48
  • № 47
  • № 46
  • № 45
  • № 44
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
7/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Червень , 2016/№ 51

Заборонено перевіряти! Але не всіх... І не завжди

Мораторій на перевірки — одна з тих тем, про які в останні роки говорилося дуже багато. Яким чином виглядає цей мораторій на сьогодні? Читайте про це у статті.

Нагадаємо, що в 2015 році паралельно діяли два мораторії — мораторій, установлений Законом № 71, і мораторій, установлений Законом № 76*. Давайте поглянемо, яким чином діє «перевірочний» мораторій у 2016 році.

* Закони України від 28.12.2014 р. № 71-VIII та № 76-VIII відповідно.

Мораторій, установлений Законом № 76

Зазначений мораторій було встановлено п. 8 розд. ІІІ Закону № 76. Цей мораторій передбачав, що протягом січня — червня 2015 року перевірки проводяться виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки.

Винятками для зазначеного мораторію були тільки перевірки, які проводяться Державною фіскальною службою України та Державною фінансовою інспекцією України.

Наразі цей мораторій на перевірки вже не діє

Цю обставину констатує Мін’юст у листі від 04.12.2015 р. № 2112/14157-0-4-15/8.1 (ср. 025069200). Отже, у 2016 році діє тільки один мораторій — установлений Законом № 71.

Мораторій, установлений Законом № 71

Цей мораторій установлено п. 3 розд. ІІ Закону № 71. Основні характеристики цього мораторію такі:

1) діє у 2015 і 2016 роках;

2) розповсюджується на суб’єктів господарювання з обсягом доходу до 20 млн грн. за попередній календарний рік. Зауважте: ідеться про дохід, відображений не у фінзвітності, а у декларації з податку на прибуток (див. лист ДФСУ від 28.01.2015 р. № 2463/7/99-99-22-04-17). Судова практика право суб’єктів господарювання на «перевірочний» мораторій також пов’язує із доходом, зазначеним у декларації з податку на прибуток (див. ухвалу ВАСУ від 16.02.2016 р. № К/800/52508/15)**. Хоча на сьогодні це вже не так принципово, оскільки останні два роки податковоприбуткова декларація складається виходячи з даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності;

** Див.: http://reyestr.court.gov.ua/Review/56061479.

3) мораторій розповсюджується на перевірки, які проводяться контролюючими органами у розумінні п. 41.1 ПКУ. Саме у такому значенні термін «контролюючі органи» вживається у п. 3 розд. ІІ Закону № 71. Тобто

зазначений мораторій діє саме для перевірок, які проводять податкові органи, а на перевірки, які проводяться іншими органами, він не розповсюджується

Про це йдеться у листах Мін’юсту від 04.12.2015 р. № 2112/14157-0-4-15/8.1 та Мінекономрозвитку від 21.01.2016 р. № 3632-06/1443-03;

4) перевірка «в обхід» мораторію можлива лише:

— з дозволу Кабінету Міністрів України;

— за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки;

— згідно з рішенням суду;

— згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України;

5) мораторій не поширюється на перевірки:

— суб’єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють, та/або реалізують підакцизні товари;

— дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій;

— повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб і єдиного соціального внеску;

— з питань відшкодування ПДВ;

— платників єдиного податку (фізичних осіб — підприємців) другої і третьої груп*** з питань дотримання порядку застосування РРО****.

*** За винятком тих підприємців-єдиноподатників, які звільнені від обов’язку застосовувати РРО згідно з п. 296.10 ПКУ.

**** Підприємці-єдиноподатники другої і третьої груп, які почали застосовувати РРО у фіскальному режимі до 30.06.2015 р., до 1 січня 2017 року звільняються від проведення перевірок з питань дотримання порядку застосування РРО ( п. 28 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Іноді у платників виникає запитання: як бути, коли у платника не було операцій з підакцизними товарами та аж раптом вони з'явилися? Якщо буквально розуміти норму Закону № 71, яка встановлює мораторій, виходить, що платник «злітає» з мораторію безпосередньо з тієї дати, коли вперше виникли такі операції. У цьому випадку податківці зможуть перевірити і ті звітні періоди, коли на платника розповсюджувався мораторій.

Нарешті, зауважимо:

податківці, здається, визначилися з тим, що зазначений мораторій розповсюджується на всі види перевірок (БЗ 136.06)

Це важливе міркування. Водночас нагадаємо: раніше податківці наполягали на тому, що мораторій, установлений Законом № 71, не поширюється на: (1) зустрічні звірки (п. 73.5 ПКУ); (2) документальні перевірки, розпочаті до 01.01.2015 р.; (3) перевірки платників, які невчасно і до початку перевірки подали декларацію з податку на прибуток (див. лист ДФСУ від 28.01.2015 р. № 2463/7/99-99-22-02-04-17).

Зауважимо: в деяких випадках податківці все ж призначають перевірки всупереч мораторію. Для боротьби із цим явищем наразі сформувалася достатньо позитивна для платників судова практика. Зокрема, ВАСУ зазначає: без належних доказів того, що платник не охоплений мораторієм, податківці не мають права проводити перевірку (див. ухвалу ВАСУ від 02.02.2016 р. № К/800/25701/15*****). Більше того, якщо перевірка є незаконною, вона автоматично є недійсною і не має правових наслідків (див. ухвалу ВАСУ від 28.04.2016 р. № К/800/38796/15******).

***** Див.: http://reyestr.court.gov.ua/Review/55800352.

****** Див.: http://reyestr.court.gov.ua/Review/57493053.

Отже, дія «перевірочного» мораторію продовжується! Насолоджуймося ним іще півроку.

висновки

  • До кінця 2016 року діє тільки мораторій, установлений п. 3 розд. ІІ Закону № 71. Дія мораторію, встановленого Законом № 76, наразі закінчилася.
  • Мораторій розповсюджується лише на перевірки, які проводять податкові органи. Перевірки, які проводять інші органи, цим мораторієм не охоплені.
  • Мораторій поширюється на всі види перевірок, установлені ст. 75 ПКУ, і стосується суб’єктів господарювання з минулорічним доходом до 20 млн грн.
  • У випадку, коли податківці призначають перевірку всупереч мораторію, оскаржити це рішення можна в судовому порядку. Судова практика в цілому є сприятливою для платників.
мораторій на перевірки додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті