(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 34
  • № 33
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/18
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Травень , 2016/№ 35-36

Відпустка підприємця: мрія чи реальність?

Весна, сонечко, зелена травичка і спів пташок за вікном… І все частіше ми замислюємося про відпочинок. Нехай не на Багамах, нехай на дачі із шашличками, але організм вимагає ВІДПУСТКУ! А чи можуть піти у відпустку трудяжки-підприємці? Так, можуть. А як же з податками за період нероботи у відпустці? Усе залежить від того, на якій системі працює підприємець, а в єдиноподатників ще й від того, до якої групи вони належать. Отже, якщо у відпустку хоче…

…єдиноподатник

Єдиний податок (ЄП). Єдиноподатник 1 або 2 групи може не сплачувати ЄП за період перебування у відпустці, якщо:

по-перше, він не використовує найману працю. З єдиноподатниками групи 1 усе зрозуміло. У них просто не може бути найманих працівників. А ось як довго не повинен використовувати найману працю єдиноподатник групи 2? Пункт 295.5 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) відповіді на це запитання не дає. На наш погляд, досить, щоб підприємець не використовував найману працю з місяця, що передує місяцю виходу у відпустку;

по-друге, тривалість відпустки становить 1 календарний місяць. Якщо єдиноподатник іде у відпустку меншої тривалості, він повинен буде сплатити за період відпустки ЄП у повному обсязі;

по-третє, раніше в поточному році він не використав таку можливість. Річ у тім, що відпускна пільга з єдиного податку надається 1 раз на рік.

Про намір піти у відпустку єдиноподатник 1 або 2 групи зобов’язаний повідомити орган ДФСУ за місцем обліку, подавши заяву про її планований період у довільній формі

Текст заяви може бути таким: «Прошу звільнити мене від сплати єдиного податку за червень 2016 року на підставі п. 295.5 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI як платника єдиного податку 2 групи без найманих працівників, оскільки в період з 1 по 30 червня 2016 року я перебуватиму у відпустці».

Строк подання «відпускної» заяви ПКУ не встановлено. Рекомендуємо вам подати її не пізніше місяця, що передує місяцю виходу у відпустку. Це дозволить уникнути «нестикувань» з нарахованими авансовими внесками з ЄП.

А чому законодавець не згадав у «відпускному» п. 295.5 ПКУ єдиноподатників групи 3? Тому, що вони сплачують ЄП не за фіксованими ставками з розрахунку на календарний місяць, а у відсотках до доходу (відсоткові ставки) (див. п. 293.1 ПКУ). Простіше кажучи, щодо них працює правило: є дохід — є ЄП, немає доходу — немає ЄП. При цьому повідомляти податківців про бажання відпочити від підприємницької праці єдиноподатнику групи 3 не потрібно.

ЄСВ. На жаль, але Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464) не передбачено пільг щодо нарахування та сплати підприємцями ЄСВ «за себе» за період відпустки. Відпочивай — не відпочивай, а ЄСВ за кожен місяць звітного року (у тому числі й за «безприбутковий») треба сплатити в розмірі не менше мінімального страхового внеску* ( п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).

* У 2016 році розмір підприємницького мінімального страхового внеску дорівнює в січні — квітні 303,16 грн., у травні — листопаді — 319,00 грн., у грудні — 341,00 грн.

…загальносистемник

ПДФО та ВЗ. «Відпускні» пільги з ПДФО та ВЗ для загальносистемників не передбачені ПКУ. Та вони їм, чесно кажучи, і не потрібні.

Адже авансові платежі з ПДФО розраховують на підставі фактичних даних Книги обліку доходів та витрат кожного календарного кварталу. І якщо в результаті розрахунку отримуємо значення, що дорівнює нулю, або від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачуємо.

Це справедливо і для випадку сплати ПДФО та ВЗ за підсумками звітного року. Відсутність госпдіяльності в будь-якому з місяців звітного року може відобразитися на сумі чистого річного доходу і, відповідно, зобов’язань з ПДФО та ВЗ.

ЄСВ. Для підприємців, які працюють на загальній системі оподаткування, базою для нарахування ЄСВ «за себе» є чистий дохід, отриманий від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО ( п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464). Причому,

підприємець має право не сплачувати ЄСВ за місяці, в яких чистий дохід дорівнював нулю або отримано збиток

Проте він може сплатити ЄСВ за безприбуткові місяці добровільно, щоб у пенсійному страховому стажі не утворилася «діра».

На закінчення побажаємо вам, шановні підприємці, хорошого відпочинку!

висновки

  • Єдиноподатники 1 і 2 груп без найманих працівників звільняються від сплати ЄП протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки.
  • «Відпускні канікули» з ПДФО для загальносистемників і з ЄП для єдиноподатників групи 3 не передбачені ПКУ. Це пов’язано з особливостями сплати ними ПДФО і ЄП відповідно.
  • За період відпустки всі підприємці, незалежно від системи оподаткування, сплачують ЄСВ у загальному порядку.
підприємець, відпустка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті