Теми статей
Обрати теми

Відпустка підприємця: мрія чи реальність?

Соломіна Марія, податковий експерт
Весна, сонечко, зелена травичка і спів пташок за вікном… І все частіше ми замислюємося про відпочинок. Нехай не на Багамах, нехай на дачі із шашличками, але організм вимагає ВІДПУСТКУ! А чи можуть піти у відпустку трудяжки-підприємці? Так, можуть. А як же з податками за період нероботи у відпустці? Усе залежить від того, на якій системі працює підприємець, а в єдиноподатників ще й від того, до якої групи вони належать. Отже, якщо у відпустку хоче…

…єдиноподатник

Єдиний податок (ЄП). Єдиноподатник 1 або 2 групи може не сплачувати ЄП за період перебування у відпустці, якщо:

по-перше, він не використовує найману працю. З єдиноподатниками групи 1 усе зрозуміло. У них просто не може бути найманих працівників. А ось як довго не повинен використовувати найману працю єдиноподатник групи 2? Пункт 295.5 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) відповіді на це запитання не дає. На наш погляд, досить, щоб підприємець не використовував найману працю з місяця, що передує місяцю виходу у відпустку;

по-друге, тривалість відпустки становить 1 календарний місяць. Якщо єдиноподатник іде у відпустку меншої тривалості, він повинен буде сплатити за період відпустки ЄП у повному обсязі;

по-третє, раніше в поточному році він не використав таку можливість. Річ у тім, що відпускна пільга з єдиного податку надається 1 раз на рік.

Про намір піти у відпустку єдиноподатник 1 або 2 групи зобов’язаний повідомити орган ДФСУ за місцем обліку, подавши заяву про її планований період у довільній формі

Текст заяви може бути таким: «Прошу звільнити мене від сплати єдиного податку за червень 2016 року на підставі п. 295.5 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI як платника єдиного податку 2 групи без найманих працівників, оскільки в період з 1 по 30 червня 2016 року я перебуватиму у відпустці».

Строк подання «відпускної» заяви ПКУ не встановлено. Рекомендуємо вам подати її не пізніше місяця, що передує місяцю виходу у відпустку. Це дозволить уникнути «нестикувань» з нарахованими авансовими внесками з ЄП.

А чому законодавець не згадав у «відпускному» п. 295.5 ПКУ єдиноподатників групи 3? Тому, що вони сплачують ЄП не за фіксованими ставками з розрахунку на календарний місяць, а у відсотках до доходу (відсоткові ставки) (див. п. 293.1 ПКУ). Простіше кажучи, щодо них працює правило: є дохід — є ЄП, немає доходу — немає ЄП. При цьому повідомляти податківців про бажання відпочити від підприємницької праці єдиноподатнику групи 3 не потрібно.

ЄСВ. На жаль, але Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі - Закон № 2464) не передбачено пільг щодо нарахування та сплати підприємцями ЄСВ «за себе» за період відпустки. Відпочивай — не відпочивай, а ЄСВ за кожен місяць звітного року (у тому числі й за «безприбутковий») треба сплатити в розмірі не менше мінімального страхового внеску* ( п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464).

* У 2016 році розмір підприємницького мінімального страхового внеску дорівнює в січні — квітні 303,16 грн., у травні — листопаді — 319,00 грн., у грудні — 341,00 грн.

…загальносистемник

ПДФО та ВЗ. «Відпускні» пільги з ПДФО та ВЗ для загальносистемників не передбачені ПКУ. Та вони їм, чесно кажучи, і не потрібні.

Адже авансові платежі з ПДФО розраховують на підставі фактичних даних Книги обліку доходів та витрат кожного календарного кварталу. І якщо в результаті розрахунку отримуємо значення, що дорівнює нулю, або від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачуємо.

Це справедливо і для випадку сплати ПДФО та ВЗ за підсумками звітного року. Відсутність госпдіяльності в будь-якому з місяців звітного року може відобразитися на сумі чистого річного доходу і, відповідно, зобов’язань з ПДФО та ВЗ.

ЄСВ. Для підприємців, які працюють на загальній системі оподаткування, базою для нарахування ЄСВ «за себе» є чистий дохід, отриманий від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО ( п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464). Причому,

підприємець має право не сплачувати ЄСВ за місяці, в яких чистий дохід дорівнював нулю або отримано збиток

Проте він може сплатити ЄСВ за безприбуткові місяці добровільно, щоб у пенсійному страховому стажі не утворилася «діра».

На закінчення побажаємо вам, шановні підприємці, хорошого відпочинку!

висновки

  • Єдиноподатники 1 і 2 груп без найманих працівників звільняються від сплати ЄП протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки.
  • «Відпускні канікули» з ПДФО для загальносистемників і з ЄП для єдиноподатників групи 3 не передбачені ПКУ. Це пов’язано з особливостями сплати ними ПДФО і ЄП відповідно.
  • За період відпустки всі підприємці, незалежно від системи оподаткування, сплачують ЄСВ у загальному порядку.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі