Витрати на проживання у відрядженні: чи можна відшкодувати, якщо немає чека РРО?

В обраному У обране
Друк
Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки & бухоблік Листопад, 2016/№ 89
Повернувшись з відрядження, працівник надав рахунок з готелю, але документа про оплату немає. Чи можна відшкодувати витрати на проживання в такому разі?

Відшкодувати витрати на проживання, не підтверджені касовим/розрахунковим документом, не можна. Пояснимо чому.

Почнемо з бюджетників. Для них документами, що підтверджують вартість витрат на відрядження, є розрахункові документи, передбачені Законом про РРО* та ПКУ. Про це зазначено в п. 14 розд. I Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.98 р. № 59. При цьому ПКУ вимагає підтверджувати витрати на проживання рахунком з готелю ( п.п. «а» п.п. 170.9.1 ПКУ), а згідно із Законом про РРО необхідна наявність касового або товарного чека, розрахункової квитанції чи іншого розрахункового документа. Отже, для бюджетників обов’язковість обох документів — і рахунка, і документа про оплату — для підтвердження витрат на відрядження очевидна.

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.

А що ж приватні підприємства? Вони, як відомо, при відшкодуванні витрат на відрядження орієнтуються, перш за все, на норми свого Положення про відрядження. А вирішуючи питання про «оподатковуваність» конкретної відрядної виплати, звертаються до ПКУ. Як ми вже зазначили, ПКУ для підтвердження «готельних» витрат вимагає наявності тільки одного документа — рахунка з готелю. Отже, якщо у вашому Положенні про відрядження щодо платіжного документа теж немає жодного слова, то включати до ПДФО-оподатковуваного доходу відшкодовану тільки за рахунком суму не треба.

Але це зовсім не означає, що відшкодовувати витрати на проживання за наявності одного тільки рахунка у принципі можна. Оскільки такі дії спричинять порушення правил готівкового обігу.

Нагадаємо: за отримані під звіт готівкові/безготівкові кошти працівник повинен відзвітувати в порядку, передбаченому законодавством України ( пп. 2.11 і 2.12 Положення № 637**). У свою чергу, пп. 3.1 та 3.2 цього Положення вимагають, щоб касові операції оформлялися касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карт, іншими касовими документами. А касові операції, проведені згідно із Законом про РРО, мають бути оформлені відповідно до вимог цього Закону. Тобто документом, що підтверджує витрачання грошових коштів, є саме касовий/розрахунковий документ. Тому

** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

відсутність касового/розрахункового документа є порушенням порядку подання звіту за отримані гроші

А це загрожує штрафами, передбаченими абзацом п’ятим п. 1 Указу Президента України від 12.06.95 р. № 436/95, у розмірі 25 % виданих після порушення підзвітних сум.

До речі, податківці в цій ситуації люблять також застосовувати штраф з абзацу шостого п. 1 зазначеного Указу (у розмірі «не підтверджених» коштів). Щоправда, суди нерідко доцільність цього штрафу заперечують (див. рішення ВАСУ від 21.06.2016 р. № К/800/44326/15, від 01.06.2016 р. № К/800/9624/16, № К/800/9458/16, № К/800/9463/16, від 17.06.2015 р. № К/800/18725/15***). Хоча інколи підстави для його застосування все ж таки вбачають (див. рішення ВАСУ від 28.09.2015 р. № К/800/62048/13****).

*** Див. http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/58463663, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/58104018 і http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/45349247 відповідно.

**** http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/52129704.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд