Форма № 20-ОПП: про декомунізацію і не тільки

В обраному У обране
Друк
Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Вересень, 2016/№ 77
Вже неодноразово ми розмірковували, з якою метою платники мають подавати повідомлення про об’єкти оподаткування, яку інформацію і за яких умов слід відображати у цьому повідомленні. Особливо загострилося це питання у зв’язку із хвилею декомунізації, яка прокотилася нашою країною. Але у цій статті ми не обмежимося «відлунням» декомунізації, а узагальнимо і осучаснимо наші знання про те, як заповнювати і подавати ф. № 20-ОПП.

Повідомлення про об’єкти оподаткування (далі — ф. № 20-ОПП) — це одна із складових, так би мовити, «податкової статистики». Вона дозволяє «в динаміці» відслідкувати кількість, місцезнаходження та стан об’єктів оподаткування, наявних у платника.

Основною метою ф. № 20-ОПП є отримати від платників податків інформацію про всі об’єкти майна, що є в них, їх місцезнаходження, переміщення та стан, в якому вони фактично знаходяться (використовуються, тимчасово не використовуються, не використовуються тощо).

Хто повинен подавати?

Форму № 20-ОПП повинні подавати всі платники податку, як юрособи (у тому числі їх відокремлені підрозділи), так і фізособи-підприємці — при наявності, виникненні чи зміні об’єктів оподаткування. Причому, як зазначається у листі ДПСУ від 21.03.2013 р. № 1684/Н/18-3114, подавати повідомлення мають усі платники, незалежно від системи оподаткування. Якщо відокремлений підрозділ подає ф. № 20-ОПП окремо від головного підприємства, головне підприємство інформацію про його об’єкти оподаткування у своєму повідомленні не зазначає (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.11).

Однак тут є один нюанс щодо суб’єктів господарювання, які працюють на спрощеній системі оподаткування. Унаслідок того, що їх звільнено від сплати низки податків, а ф. № 20-ОПП прив’язано до наявності саме об’єктів оподаткування, вони звільнені від її подання щодо тих об’єктів, за якими у спрощенців не виникає обов’язку сплачувати той чи інший податок.

А як бути всім іншим суб’єктам господарювання? Насамперед, їм слід знати, що ж це за об’єкти, за наявності яких вони мають подавати ф. № 20-ОПП? На думку податківців (див. «Вісник Міністерства доходів і зборів України», 2014, № 12, с. 76), це майно та дії, у зв’язку з якими у платника виникають обов’язки зі сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податків визначаються відповідно до ПКУ.

Водночас зауважте:

на нашу думку, обов’язок щодо ф. № 20-ОПП доцільно пов’язувати лише з тими об’єктами, за якими ви подаєте податкову звітність та сплачуєте податкові зобов’язання

Інакше кажучи, не обов’язково подавати відомості про будь-які об’єкти, що знаходяться у вас на тих або інших правових підставах (право власності, оренда тощо). Але мусимо попередити, що податкові органи можуть дивитися на це питання ширше. Вони стверджують, що необхідно повідомляти про «всі об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням» (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.11). Незалежно від того, коли такі об’єкти було зареєстровано, створено чи відкрито.

Така думка випливає з п. 63.3 ПКУ та п. 8.1 розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі — Порядок № 1588). Хоча поряд із цією суворою позицією податківці бачать із вищенаведеного правила декілька винятків, коли ф. № 20-ОПП подавати не потрібно. До останніх, на їх думку, відносяться об’єкти оподаткування, інформація про які прямо відображається у податковій звітності (зокрема, у ПДВ-декларації, податковому розрахунку за формою № 1-ДФ). Прикладами таких об’єктів можуть бути товари, дохід (прибуток), обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) (див. консультації із БЗ, підкатегорія 119.11).

До якого податкового органу подається?

Зверніть увагу! Сьогодні ф. № 20-ОПП слід подавати до податкової лише за основним місцем обліку. Причому навіть у тому випадку, коли відповідний об’єкт оподаткування знаходиться за неосновним місцем обліку. Раніше у такому разі ф. № 20-ОПП подавали за неосновним місцем обліку.

Отже, тепер про всі об’єкти оподаткування повідомляємо виключно за основним місцем обліку

Це правило з’явилось у ПКУ ще на початку 2014 року у зв’язку із набуттям чинності Законом України від 24.10.2013 р. № 657-VII. Сьогодні його зафіксовано й у п. 8.4 розд. VIII Порядку № 1588.

Що таке ознаки об’єктів оподаткування?

Отже, ф. № 20-ОПП вимагає повідомляти не лише «статичну» інформацію про власне наявність об’єкта, але і «динаміку» щодо нього. Саме для того, аби відслідкувати цю динаміку, й існують ознаки, за якими може подаватися ф. № 20-ОПП.

Об’єкту, який заноситься до ф. № 20-ОПП, ви можете присвоїти одну з п’яти ознак за такими кодами:

«1» — первинне надання інформації про об’єкти оподаткування;

«2» — надання інформації про новий об’єкт оподаткування;

«3» — надання інформації щодо зміни відомостей про об’єкт оподаткування (зміна типу, найменування, місцезнаходження тощо);

«4» — надання інформації про зміну стану об’єкта оподаткування;

«5» — надання інформації про зміну права.

Причому зауважте: формою № 20-ОПП передбачено, що при її першому поданні ви повинні зазначити всі об’єкти оподаткування. При наступному поданні зазначається новий об’єкт оподаткування або об’єкт оподаткування, щодо якого відбулась хоча б одна із зазначених вище змін: зокрема, зміна типу, найменування, місцезнаходження тощо.

Що вказується в основних графах ф. № 20-ОПП?

Заповнюється ф. № 20-ОПП за вибором платника машинодруком або від руки друкованими літерами. Реквізити «число, місяць, рік» та «», що зазначаються у верхньому лівому куті першої сторінки повідомлення за ф. № 20-ОПП, заповнюються працівником контролюючого органу. Він проставляє дату надходження документа до ДФС та реєстраційний індекс (порядковий номер). А реквізит «дата», що визначений наступним за реквізитами «прізвище, ім’я, по батькові та підпис» на останній сторінці повідомлення за ф. № 20-ОПП, заповнюється платником. Тут зазначається дата заповнення (подання) повідомлення за ф. № 20-ОПП (див. консультації із БЗ, підкатегорії 119.01; 119.11).

Про вміст деяких основних граф повідомлення можна здогадатися із підказок форми. Щодо деяких інших є роз’яснення податківців. Для зручності наведемо цю інформацію у таблиці.

Заповнюємо ф. № 20-ОПП

Назва графи

Що вказується у графі

«Код ознаки надання інформації»

У цій графі ви зазначаєте ознаку, що відповідає виду інформації про об’єкт — одному з п’ятьох (первинне надання інформації, надання інформації про новий об’єкт тощо) (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.11).

З цими ознаками ви вже ознайомились вище

«Тип об’єкта оподаткування»

Графа заповнюється зі зверненням до рекомендованого ДФСУ Довідника об’єктів оподаткування* (проставляється назва об’єкта, найбільш відповідного за своїми характеристиками). Водночас цей Довідник не містить вичерпного переліку об’єктів оподаткування. У такому разі, якщо необхідний вам об’єкт у ньому відсутній, податківці вважають, що ви повинні визначити його самостійно (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.11). Наприклад, це може бути «нежитлове приміщення», «приміщення», «майновий комплекс» тощо (див. «Вісник податкової служби України», 2012, № 15, с. 19). Обираючи тип об’єкта, слід дотримуватися принципу «укрупнення інформації» про об’єкти та відображення призначення об’єкта. Інакше кажучи, у повідомленні слід зазначати найбільш узагальнену інформацію щодо об’єкта оподаткування. Якщо однотипні об’єкти оподаткування розташовані за різним місцезнаходженням, то у цій графі їх необхідно показувати окремо

«Найменування об’єкта оподаткування»

Графа заповнюється за наявності такого найменування (у разі його відсутності — робиться прокреслення). Наприклад, якщо в форму № 20-ОПП уносяться відомості про магазин як об’єкт оподаткування, то в цій графі може бути зазначено назву такого магазина. Наприклад, «Торговий центр «Бусел». Якщо на підприємстві є декілька однакових об’єктів, у яких немає найменування, у графі можна вказати інвентарний номер об’єкта (див. консультації із БЗ, підкатегорія 119.11)

«Місцезнаходження об’єкта оподаткування»

У графі вказується адреса місця, де розташований об’єкт або відбувається діяльність на такому об’єкті (для нерухомого майна), або місцезнаходження/місце проживання платника (для рухомого майна). У разі зміни місцезнаходження об’єкта оподаткування зазначається нове місцезнаходження (див. консультацію із БЗ, підкатегорію 119.11). Ступінь деталізації відомостей про адресу зазначена у самій ф. № 20-ОПП: область, район, населений пункт, вулиця, номер будинку/офіса/квартири

«Стан об’єкта оподаткування»

Виходячи з підказок форми, у графі слід зазначити один із можливих станів об’єкта на момент подання ф. № 20-ОПП: «будується», «готується до введення в експлуатацію», «експлуатується», «тимчасово не експлуатується», «здається в оренду», «орендується», «зміна місцезнаходження», «непридатний до експлуатації» тощо

«Вид права на об’єкт»

У графі зазначається вид права на об’єкт на момент складання повідомлення. Перелік таких видів наведений у ф. № 20-ОПП, ви повинні лише зазначити необхідний: «право власності», «право володіння», «право користування (сервітут, емфітевзис, суперфіцій)», «право господарського відання», «право оперативного управління», «право постійного користування», «право довгострокового користування або оренди», «право короткострокового користування, оренди або найму», «іпотека», «довірче управління майном» тощо

«РРО»

У графі вказується кількість реєстраторів розрахункових операцій у разі їх наявності на об’єкті. У разі відсутності робиться прокреслення.

Зауважте, що зміна кількості РРО сама по собі не є підставою негайно подавати ф. № 20-ОПП з новою кількістю РРО. Інша справа, якщо ви подаєте ф. № 20-ОПП у зв’язку зі змінами місцезнаходження чи стану об’єкта. В цьому випадку в оновленому повідомленні зазначатиметься вже нова кількість РРО. Докладніше про це читайте у «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 58, с. 25

«Наявність патентів, ліцензій, дозволів»

Графа заповнюється, якщо діяльність, що здійснюється на об’єкті, підлягає патентуванню, ліцензуванню тощо. Судячи з ф. № 20-ОПП, у цій графі вказуються вид діяльності та строк дії відповідного документа. Якщо ви не здійснювали ліцензовану діяльність на момент первинного подання ф. № 20-ОПП, але згодом почали її здійснювати — це не привід негайно бігти подавати оновлене повідомлення. Якщо ж ви будете подавати інформацію про зміни в об’єкті оподаткування (місцезнаходження, стан тощо) — ви зазначите також і інформацію про ліцензію, яку ви отримали після того, як подали первісне повідомлення про свої об’єкти оподаткування

* Див. за посиланням http://sfs.gov.ua/dovidniki—reestri—perelik/dovidniki-/127294.html.

Запам’ятайте собі ще й таке: якщо змінився тип, найменування, місцезнаходження або стан об’єкта оподаткування, у ф. № 20-ОПП щодо такого об’єкта вказується одразу оновлена інформація, причому одним рядком. Водночас поряд із реквізитом, який змінився, зазначається у дужках його попереднє значення.

Якщо ж змінилося призначення об’єкта оподаткування або його було перепрофільовано — інформація щодо такого об’єкта оподаткування надається у повідомленні двома рядками. А саме (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.11):

1) в одному рядку зазначається інформація про закриття об’єкта оподаткування, призначення якого змінюється. У другій графі цього рядка «Код ознаки надання інформації» слід вказати код «4», тобто надання інформації про зміну стану об’єкта;

2) у другому рядку — оновлена інформація про об’єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого. У другій графі цього рядка слід вказати код «2», тобто надання інформації про новий об’єкт.

Про це говорить п. 8.5 розд. VIII Порядку № 1588.

Наприклад, якщо в орендованому приміщенні раніше знаходився магазин, а замість нього відкрили хімчистку, тоді в одному рядку вказується інформація про закриття магазину, а в другому — інформація про відкриття хімчистки (як роз’яснюють податківці у консультації із БЗ, підкатегорія 119.11).

Припустимо тепер, що підприємство подало інформацію про свої об’єкти оподаткування, а після цього відбулося перейменування вулиці, району, населеного пункту? Податківці вважають, що перейменування об’єкта топоніміки, який був зазначений у графі «Місцезнаходження об’єкта оподаткування» (у тому числі у зв’язку із декомунізацією), є зміною місцезнаходження об’єкта оподаткування. Отже,

фіскали вимагають подавати ф. № 20-ОПП з інформацією про зміну об’єктів оподаткування у випадку перейменування об’єкта топоніміки, який зазначений як місцезнаходження об’єкта оподаткування

Аргумент — відомості про об’єкти оподаткування не включаються до ЄДР, а інше достовірне джерело інформації про об’єкти оподаткування відсутнє (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.11). І в цьому вони дійсно мають рацію. Адже в тому випадку, коли місцезнаходження ваших об’єктів оподаткування не співпадає з вашою податковою адресою, перейменування об’єкта топоніміки, де розташований об’єкт оподаткування, ніяк не відобразиться в ЄДР. Тож повідомляти про таке перейменування доводиться у ф. № 20-ОПП.

Забігаючи наперед, зазначимо вже тут: 10-денний строк для подання ф. № 20-ОПП у цьому разі буде відлічуватися з того моменту, як ви у встановленому порядку зареєструєте відповідні зміни щодо вашого об’єкта оподаткування. Наприклад, для об’єкта нерухомості це буде внесення відомостей про його нову адресу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

І ще одне: Мін'юст роз'яснює, що законодавство про декомунізацію не встановлює термінів для внесення змін у ЄДР у зв'язку з перейменуванням об’єкта топоніміки. Тож «декомунізаційні» зміни можуть вноситися у ЄДР у загальному порядку при внесенні інших змін. А до держреєстру прав на нерухоме майно зміни можна взагалі не вносити — це не впливає на зміст права власності та чинність документів (див. лист Мін'юсту від 21.06.2016 р. № 21413/677-0-2-16/8).

А якщо у об’єкта оподаткування змінився адміністративний район? Це можливо не тільки у зв’язку з декомунізацією, але і просто внаслідок фізичного «переїзду» об’єкта оподаткування з одного району в інший. У цьому випадку податківці також хочуть бачити інформацію про таку зміну у ф. № 20-ОПП. У повідомленні зазначається інформація лише щодо тих об’єктів оподаткування, у яких змінилися відомості в результаті зміни адміністративного району (зміна типу, найменування, місцезнаходження або стану об’єкта оподаткування тощо).

При заповненні повідомлення за ф. № 20-ОПП платник зазначає код ознаки надання інформації «3» та у повідомленні поряд із реквізитом, який змінився, ставить у дужках його попереднє значення (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.11).

Який строк подання ф. № 20-ОПП?

Подавати ф. № 20-ОПП доведеться у паперовому вигляді, бо можливості подавати її в електронному вигляді не передбачено (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.01). Натомість надсилати повідомлення за ф. № 20-ОПП поштою можна (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.13).

Повідомлення за формою № 20-ОПП подається

протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта оподаткування

Подається таке повідомлення до податкового органу за основним місцем обліку платника (п. 8.4 розд. VIII Порядку № 1588).

Якщо платник створив відокремлений підрозділ з місцезнаходженням за межами України, повідомлення подається протягом 10 робочих днів після створення або реєстрації такого підрозділу. Подається воно так само до податкового органу за основним місцем обліку.

Зазначений строк у 10 робочих днів може відраховуватися від одного з таких моментів, що повинні мати чітку фіксацію в часі:

— створення відокремленого підрозділу;

— реєстрація рухомого чи нерухомого майна;

— відкриття об’єкта чи підрозділу, через який здійснюється діяльність чи який підлягає оподаткуванню або пов’язаний з оподаткуванням.

У випадку з перейменуванням об’єкта топоніміки перебіг 10-денного строку починається із дня виникнення змін або із дня їх державної реєстрації, якщо така реєстрація потрібна (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.11).

В усіх інших випадках цей 10-денний строк особливого значення не має, адже неможливо зафіксувати подію у часі, а отже, встановити початок перебігу 10-денного строку.

Однак зверніть увагу! У податківців щодо цього є своя думка. Вони повідомили, що вказаний строк слід відлічувати з дати оформлення договору купівлі-продажу, оренди чи іншого документа на право володіння, користування або розпорядження об’єктом оподаткування (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.11).

Не можна сказати, що цей підхід відповідає Порядку № 1588, але його краще враховувати. Водночас, зрозуміло, що підхід, який податківці запропонували, можна застосовувати лише там, де є відповідний договір.

Яка відповідальність за неподання (несвоєчасне подання) ф. № 20-ОПП?

Податківці наполягали і наполягають на тому, що за неподання або несвоєчасне подання повідомлення настає відповідальність як за неподання платником податків у строки й у випадках, передбачених ПКУ, заяв чи документів для взяття на облік (п. 117.1 ПКУ). Нагадаємо: такий штраф складає, у загальному випадку, для юросіб 510 грн., а для підприємців — 170 грн.

На нашу ж думку, відомості, які містяться у повідомленні, не можна вважати даними, на підставі яких платники податків беруться на облік чи вносяться зміни до їх облікових даних. Крім того, строки подання форми № 20-ОПП не передбачено ПКУ (як того вимагає ст. 117 ПКУ), їх встановлено лише Порядком № 1588.

Враховуючи це, можна зробити висновок, що ПКУ не встановлює штрафів за неподання чи несвоєчасне подання ф. № 20-ОПП.

А як щодо адмінштрафу на посадових осіб підприємства? Судячи з усього, ризик цього мінімальний. Річ у тім, що на запитання про відповідальність за це порушення фіскали взагалі не згадали про зазначений адмінштраф, обмежившись лише традиційним посиланням на п. 117.1 ПКУ (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.12).

Як виправити помилки у ф. № 20-ОПП?

Якщо ви виявили помилку в повідомленні за ф. № 20-ОПП, то, на думку податківців, маєте право подати таке повідомлення з виправленою інформацією (хоча формально ані ПКУ, ані Порядок № 1588 такої можливості не передбачають).

Інакше кажучи, щоб виправити помилку, вам доведеться подати повідомлення заново

У такому разі у повідомленні вам потрібно вказати код ознаки надання інформації «3» (надання інформації про зміну відомостей про об’єкт оподаткування). Таке повідомлення подається із супровідним листом, у якому зазначається факт виправлення помилок у відомостях про об’єкт оподаткування (див. консультацію із БЗ, підкатегорія 119.11).

І насамкінець. Наразі на сайті ДФСУ міститься проект змін до Порядку № 1588, який буде стосуватися у тому числі і ф. № 20-ОПП*. Зміни не дуже значні, але буде про що поговорити. Якщо зазначений проект ухвалять — ми ще повернемося до сьогоднішньої теми. Але це вже наступним разом.

* Див.: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2016-rik/69618.html

висновки

  • Повідомлення про об’єкти оподаткування (ф. № 20-ОПП) не дублює податкову звітність, а дає додаткову інформацію про наявність, місцезнаходження і поточний стан об’єктів оподаткування платника.
  • На нашу думку, подавати ф. № 20-ОПП слід лише у тому випадку, коли поява (або зміна відомостей) про об’єкти оподаткування призводить до виникнення і сплати податкових зобов’язань.
  • Перейменування об’єкта топоніміки, який зазначений як місцезнаходження об’єкта оподаткування — це причина подавати ф. № 20-ОПП з інформацією про зміни у об’єкті оподаткування.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити