Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Додаток ПЗ — прибуток, звільнений від оподаткування

Наталя Альошкіна, Алла Свіріденко, податкові експерти
Податки & бухоблік Лютий, 2017/№ 10
В обраному У обране
Друк
img 1

Принцип заповнення прибуткової декларації побудований так, що в найперших її рядках (рядки 02, 03, 04) платник податків визначає загальний фінансовий результат і об’єкт оподаткування від усіх своїх видів діяльності (як оподатковуваних податком на прибуток, так і таких, що пільгуються). Тому для того, щоб «очистити» загальний об’єкт оподаткування, показаний в рядку 04 декларації, від прибутку/збитку, отриманих від «звільненої» діяльності, такий пільгований об’єкт виділений у декларації в окремий рядок 05. Заповнюють цей рядок на підставі даних додатка ПЗ.

Отже, виходить:

додаток ПЗ заповнюють тільки ті платники податків, які здійснюють звільнені від оподаткування на прибуток види діяльності

Давайте згадаємо: прибуток від яких видів діяльності звільнений від оподаткування податком на прибуток? Їх усього декілька:

— прибуток підприємств і організацій, які засновані громадськими організаціями інвалідів і знаходяться в цілковитій їхній власності, — на постійній основі. При цьому кількість інвалідів, що працюють на таких підприємствах за основним місцем роботи, має становити не менше ніж 50 % середньооблікової чисельності штатних працівників, а фонд оплати праці таких інвалідів — не менше ніж 25 % від загальних витрат на оплату праці (п. 142.1 ПКУ);

— прибуток Чорнобильської АЕС — на період підготовки до зняття і зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС і перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему (п. 142.2 ПКУ);

— прибуток підприємств, отриманий за рахунок міжнародної технічної допомоги або за рахунок коштів, передбачених у держбюджеті як внесок України для реалізації міжнародної програми «План здійснення заходів на об’єкті «Укриття» (п. 142.3 ПКУ).

Додаток ПЗ складається з двох таблиць:

таблиця 1 «Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування»;

таблиця 2 «Підстави для застосування пільги».

У таблиці 1 підприємства, які здійснюють пільговані види діяльності, ведуть розрахунок неоподатковуваного прибутку/збитку окремо за кожним із них.

Зверніть увагу! Якщо звернутися до форми таб­лиці 1 додатка ПЗ, то можна помітити: у ній передбачені рядки тільки для одного виду пільгованої діяльності (на підставі «А»). А як бути, якщо у вас декілька підстав для застосування пільги?

Судячи з виноски «1» до головного рядка 05 таб­лиці 1, підставу «А» наведено як приклад. Якщо видів пільг декілька, то в додатку ПЗ їх можна перелічувати від «А» до «Я». Для цього таблицю 1 треба доповнити так, щоб на кожний із пільгованих видів діяльності призначався свій рядок: 05.2 (для підстави «Б»), 05.3 (для підстави «В») і т. д. за кількістю підстав для надання пільги. Наприклад, текстова частина рядка 05.2 матиме такий вигляд: «на підставі «Б» (рядок Б1 + рядок Б2 - рядок Б3)». При цьому кожному рядку 05.2, 05.3 тощо (за аналогією з рядком 05.1) мають відповідати три рядки показників фінрезультату/різниць (відповідно Б1, Б2, Б3 і т. д. за кількістю пільг).

Результати як за «видовими» рядками 05.1, 05.2, 05.3, ..., так і за основним рядком 05 можуть бути як додатним (прибуток), так і від’ємними (збиток).

Детальніше порядок заповнення таблиці 1 додатка ПЗ опишемо в табл. 2.

Таблиця 2. Заповнюємо таблицю 1 додатка ПЗ до декларації з податку на прибуток

Код рядка

Назва рядка

05

Прибуток, звільнений від оподаткування, або збиток від діяльності, прибуток від якої звільняється від оподаткування, у тому числі1:

Показник цього рядка є загальним результатом (прибуток/збиток), отриманим від усіх пільгованих видів діяльності.

Якщо пільгований вид — один, до цього рядка просто переносять значення рядка 05.1 додатка. Якщо ж пільг декілька — доведеться трохи порахувати й занести сюди суму показників 05.1, 05.2, 05.3 і т. д.

Значення цього рядка (з відповідним знаком) переносять із таблиці 1 у рядок 05 основної частини декларації з податку на прибуток.

Увага! Збитки від пільгованої діяльності згортати з оподатковуваним прибутком не можна. Виконання цієї вимоги досягається за допомогою механізму, закладеного в рядку 06 декларації (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 8, с. 18)

05.1

на підставі «А» (рядок А1 + рядок А2 - рядок А3)

У цьому рядку додатка (і в рядках 05.2, 05.3 і т. д. за наявності декількох пільг) розраховують суму прибутку (збитку) від конкретного виду пільгованої діяльності

А1

Фінансовий результат, визначений у фінансовій звітності:

У цьому рядку (а також, можливо, у рядках Б1, В1 і т. д.) показують бухгалтерський фінрезультат (прибуток/збиток), отриманий від конкретного виду пільгованої діяльності. Як бачите, це «пільговий» аналог рядка 02 декларації

А2

різниці, які збільшують фінансовий результат до оподаткування

Тут (а також, можливо, у рядках Б2, В2 і т. д.) відображають сумарно «збільшувальні» податкові різниці з конкретного виду пільгованої діяльності

А3

різниці, які зменшують фінансовий результат до оподаткування

Показник цього рядка (а також Б3, В3 і т. д. за наявності декількох пільг) відповідно є сумою «зменшувальних» податкових різниць із конкретного виду пільгованої діяльності.

Урахуйте! Тут же зазначаються й пільгові збитки, які мають перейти з 2015 року. Причому, якщо в цілому діяльність 2015 року була прибутковою (показник рядка 04 має додатне значення), то переносити до ряд. 3.2.4 додатка РI начебто нічого. При цьому, помістивши пільговий «перехідний» збиток до цього рядка додатка (як зменшувальну різницю з конкретного виду пільгової діяльності), його потрібно перенести і до ряд. 3.2.4 додатка РI (інакше об’єкт оподаткування буде завищений)

Щодо таблиці 2 додатка ПЗ, то особливих складнощів з її заповненням не повинно виникнути. У ній наводять підстави для застосування пільги з числа встановлених ПКУ. При цьому у відповідних графах таблиці зазначають номер пункту і статті ПКУ, якими встановлена конкретна пільга, а також наводять код пільги згідно з Довідником № 81/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету станом на 31.12.2016 р.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць