Теми статей
Обрати теми

Річна декларація загальносистемника: розкладемо по поличках

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Ось і минув 2016 рік. Настав час звітів. Усі підприємці, які у 2016 році хоча б недовго побували на загальній системі, зобов’язані подати податківцям декларацію про доходи. Як її заповнити? Приєднуйтеся — і дізнаєтеся все детально. Тим паче що зовсім нещодавно форму декларації перекроїли, так що розбиратися є з чим.

Спочатку обговоримо, хто і коли повинен подати декларацію, а потім перейдемо безпосередньо до її заповнення. Почнемо із запитань, що найчастіше ставлять нам, згрупувавши їх у таблицю.

Таблиця 1. Хто і коли повинен подавати декларацію про доходи

Запитання

Відповідь

Хто зобов’язаний подавати річну декларацію про доходи?

Підприємець, який у 2016 році перебував на загальній системі хоча б деякий час (не важливо: працював, простоював, узагалі не провадив діяльність — категорія 104.09 БЗ). У підприємця, який зареєструвався або перейшов на загальну систему зі спрощенки у IV кварталі 2016 року, річна декларація «співпадає» з квартальною (тобто подається лише одна декларація). Важливо: декларація заповнюється повністю (не тільки ряд. 10.7)

Хто може не подавати декларацію?

Підприємець, який увесь 2016 рік був єдиноподатником (достатньо декларації про єдиний податок). Підприємець, який зареєструвався у 2016 році і одразу виявив бажання перейти на спрощенку до групи 1 або 2, теж зобов’язаний подати річну декларацію про доходи. Адже в період з дня держреєстрації до дати переходу на спрощенку він, по суті, перебував на загальній системі (категорія 104.09 БЗ).

Що стосується тих, хто одразу пішов до групи 3 єдиного податку, то в них немає тимчасового розриву між держреєстрацією та спрощенкою, тому вони декларацію про доходи не подають

За якою формою звітувати за 2016 рік?

За 2016 рік податківці вимагатимуть звітувати за новою формою (лист ДФСУ від 12.12.2016 р. № 39537/7/99-99-13-01-03), що затверджена наказом № 821* (набув чинності 31.12.2016 р.). Хоча теоретично нову форму потрібно використовувати аж зі звіту за 2017 рік ( п. 46.6 ПКУ).

Утім, для підприємців нова форма зручніша, оскільки з неї «вичистили» деякі спірні моменти

Коли та як подавати декларацію?

Коли сплачувати ПДФО і військзбір за нею?

Граничний строк подання річної декларації в підприємців — 09.02.2017 р. Причому, навіть якщо ви отримували «цивільні» доходи та/або хочете отримати податкову знижку, вам усе одно треба відзвітувати не пізніше 9 лютого.

Подати декларацію можна у такі способи:

особисто або за допомогою уповноваженої особи;

поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення (надіслати декларацію потрібно не пізніше 03.02.2017 р.) — п. 49.5 ПКУ;

в електронній формі (за наявності у вас електронного цифрового підпису). У цьому випадку декларацію необхідно надіслати не пізніше закінчення останньої години 09.02.2017 р. ( п. 49.5 ПКУ).

Граничний строк сплати ПДФО і військзбору за такою декларацією — 17.02.2017 р. (категорія 132.02 ЗІР)

Які доходи відображати в декларації?

1. Підприємницькі (за період роботи на загальній системі) — ряд. 10.7, додаток Ф2.

2. «Цивільні» (не пов’язані з підприємницькою діяльністю, отримані фізособою як звичайним громадянином). Зрозуміло, якщо вони були у 2016 році і якщо їх обов’язково потрібно задекларувати згідно з ПКУ (ряд. 10.1 — 10.6, 10.9).

3. Доходи, що не є об’єктом оподаткування ПДФО, у тому числі отримані в період роботи на єдиному податку (якщо у 2016 році ви працювали не тільки на загальній системі, а й на спрощенці), — ряд. 11. ПДФО та військзбір з таких доходів сплачувати не потрібно. Вони зазначаються довідково.

4. Відомості про рухоме та нерухоме майно (останній розділ декларації)

Як бути з рядками, для яких немає інформації?

У паперовій декларації ставимо прочерки, в електронній не заповнюємо

Заповнюємо декларацію з копійками?

«Грошові» показники в декларації та додатках до неї проставляйте у гривнях з копійками

Якщо за підсумками 2016 року отримано збиток, чи можна його врахувати у 2017 році?

Ні, сума отриманого збитку у зменшення доходів наступного року не переноситься (збиток «згоряє») (детальніше див. статтю на с. 12)

Якщо у 2016 році в одних місяцях прибуток, а в інших — збиток, чи можна врахувати збитки?

Так, можна. Усередині року місячні прибутки та збитки «згортаються», оскільки звітний період у загальносистемника не місяць, а рік ( п. 177.5 ПКУ). По суті, для цілей обкладення ПДФО важливий тільки річний підсумок чистого доходу (детальніше див. статтю на с. 12)

Як заповнити декларацію, якщо у 2016 році діяльності не було?

У ряд. 10.7 ставте прочерк. Якщо у вас не було «цивільних» доходів, що підлягають декларуванню, і немає майна — заповнюйте та подавайте декларацію з прочерками (з додатків достатньо подати тільки Ф2)

Чи обов’язково з декларацією подавати всі додатки?

Ні. Додатки заповнюються, тільки якщо є дані для їх заповнення. Якщо ж даних немає, додатки можна взагалі не подавати. Але податківці напевно вимагатимуть від підприємця додаток Ф2 (навіть якщо не було діяльності та доходу)

* Наказ Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 2 жовтня 2015 року № 859» від 15.09.2016 р. № 821.

img 1

Розділ I. Особливих запитань не викликає, але слід звернути увагу на декілька моментів: у полі 5 зазначайте найменування контролюючого органу, до якого подається декларація (вони часто змінюють назви, тому краще уточніть її зайвий раз, щоб потім не виник казус); у полі 8 відмітку ставимо біля слова «підприємець»; у полі 9 зазначаємо дані про особу, яка заповнила декларацію (якщо декларацію заповнював не сам підприємець).

Розділ II. Тут зазначаємо всі доходи за 2016 рік, що обкладаються ПДФО та військзбором, а саме: отримані на загальній системі та «цивільні». Якщо ж таких доходів немає, то ставимо прочерки. Нагадаємо, що:

«цивільні» доходи фізособи — це зарплата, авторська винагорода, винагорода, отримана за цивільно-правовими договорами, доходи від оренди (непідприємницькі) та інші доходи, перелічені у ст. 164 ПКУ.

Заповнюючи ряд. 10.1 — 10.6, 10.9, пам’ятайте, що:

— у гр. 3 зазначається «грязна» сума доходів (без вирахування ПДФО і військзбору);

— у гр. 4 і 5 — ПДФО і військзбір, утриманий податковими агентами і сплачений вами самостійно до подання декларації;

у гр. 6 і 7 — ПДФО і військзбір, нарахований, але ще не сплачений на дату подання декларації.

А ось підприємницькі доходи загальносистемника відображаються в ряд. 10.7 декларації. Дані до нього просто переносимо з додатка Ф2;

— у гр. 3 — підсумок за гр. 8 розд. I додатка Ф2.

У старій декларації формулювання цього рядка було помилковим («загальний оподатковуваний дохід»), і це збивало з пантелику. Тепер помилку виправили, тому можна зі спокійною совістю ставити у гр. 3 саме чистий дохід;

— у гр. 6 — ряд. 1.1 розд. II додатка Ф2.

Саме так приписує переносити показники порядок заповнення нової декларації. Річ у тім, що саме показник ряд. 1.1 розд. II додатка Ф2 є ключовим. У ньому відображається підсумкова за рік сума ПДФО, і саме вона проводитиметься за ІКПП. Що стосується ПДФО-авансів (у декларації вони відображаються тільки в додатку Ф2), то вони протягом року проводяться як переплата. І тільки за підсумками року, після проведення в ІКПП ПДФО за самою декларацією, показники згорнуться (лист ДФСУ від 12.12.2016 р. № 39537/7/99-99-13-01-03): якщо авансів було перераховано менше, ніж нараховано ПДФО за рік, то доведеться доплатити, якщо більше, то різниця й далі висітиме як переплата (її можна повернути або зарахувати у рахунок майбутніх платежів). Звідси зрозуміло, що ряд. 1.2 — 1.4 додатка Д2 принципової ролі не грають, вони наводяться інформаційно;

у гр. 7 — ряд. 2.1 розд. II додатка Ф2.

Рядок 10 дорівнює сумі ряд. з 10.1 по 10.9 (підраховуємо підсумок окремо за кожною графою).

Розділ III. Тут у новій декларації відображаються ті доходи, які не є об’єктом оподаткування ПДФО. Вони зазначені у ст. 165 ПКУ: держ- і соцдопомога, адресні виплати, аліменти, неоподатковувана вартість подарунків тощо. Відображаються в декларації довідково (сплачувати з них нічого не потрібно) — у ряд. 11.3.

Крім того, в окремому ряд. 11.2 показуємо доходи від операцій з продажу (обміну) нерухомості (або рухомого майна), що не оподатковуються ПДФО (наприклад, продаж квартири або автомобіля один раз на рік пп. 172.1 і 173.2 ПКУ).

Окремим рядком виділено і «єдиноподатний» дохід: ряд. 11.1. Сюди записуємо виручку, отриману у 2016 році під час роботи на спрощенці (зрозуміло, якщо у 2016 році ви побували на спрощенці). Беремо її з ряд. 08 декларації єдиноподатника.

У розділі IV зазначаємо річну суму доходу: підприємницький дохід + цивільний + дохід, що не оподатковується ПДФО (сума ряд. 10 і 11).

Розділ V заповнюють не всі, а тільки ті, хто претендує на податкову знижку. Для цього обов’язково мати дохід у вигляді зарплати.

Розділ VI заповнюють усі, обов’язково. Необхідні формули зазначено в самому бланку декларації. Варто звернути увагу, що в новій формі декларації прибрали ряд. 21 (переплата з ПДФО). Виходить, що переплата з ПДФО, що може виникнути протягом року через надміру сплачені ПДФО-аванси, фігуруватиме тільки в додатку Ф2 (ряд. 1.4, без знака «-»). Сподіваємося, що це не стане перешкодою для того, щоб повернути переплату з бюджету.

Розділ VII. Заповнюється, якщо ви хочете самостійно виправити помилки, виявлені в деках за минулі роки.

Рядок 29 заповнюють не всі, а тільки ті підприємці, які хочуть отримати назад переплату з ПДФО.

Інформація про власне нерухоме (рухоме) майно і майно, що здається в оренду (суборенду). Цю таблицю заповнюють усі без винятку підприємці. Тут наводиться інформація про майно (в Україні та за кордоном) станом на 31.12.2016 р. Якщо майно було продано у 2016 році, інформацію про нього не зазначаємо.

Ну а тепер розберемося з головним підприємницьким додатком Ф2 (див. табл. 2).

Таблиця 2. Навігатор за додатком Ф2

Розділ «I. Доходи від провадження підприємницької діяльності»

Заповнюєте в будь-якому разі, навіть якщо не було діяльності у 2016 році (у такому разі ставимо прочерки у грошових показниках, якщо декларацію подаєте в паперовому вигляді)

Гр. 2 «Назва виду економічної діяльності, за здійснення якого одержано дохід»,

гр. 3 «Код виду економічної діяльності згідно з КВЕД»

Зазначаєте види діяльності, якими ви займалися у 2016 році, і їх коди за КВЕД-2010*. Кожен код записується окремим рядком

Гр. 4 «Сума одержаного доходу (грн, коп.)»

Якщо у вас декілька видів діяльності, то всі доходи та витрати за ними ви записуєте до однієї-єдиної Книги ОДВ, не розділяючи їх. Тому, коли настає час заповнювати декларацію, практично неможливо точно сказати, скільки доходу отримано за кожним видом діяльності. Але 100 % точність тут не важлива — доходи можна розподілити за КВЕДами «на око» (причому щомісячне розбиття не потрібне). На підсумкову суму ПДФО це ніяк не вплине. Утім, якщо ви ведете облік у спеціальній програмі, можна спробувати сформувати в ній звіт про доходи в розрізі видів діяльності. У будь-якому разі, пам’ятайте: «усього» за гр. 4 = річному підсумку за гр. 4 Книги обліку доходів і витрат!

Гр. 5 — 7 «Вартість документально підтверджених витрат, пов’язаних з господарською діяльністю (грн, коп.), у тому числі»

Суми витрат беремо з гр. 6 — 8 Книги обліку доходів і витрат (річні підсумки) і розподіляємо їх за видами діяльності. Як? Або пропорційно доходу, або сформувавши спеціальний звіт у вашій обліковій програмі. При цьому важливо чітко стежити за тим, щоб дотримувалася така рівність: «усього» за гр. 5 = = річному підсумку за гр. 6 Книги обліку доходів і витрат; «усього» за гр. 6 = річному підсумку за гр. 7 Книги; «усього» за гр. 7 = річному підсумку за гр. 8 Книги

Гр. 8 «Сума чистого оподатковуваного доходу (грн, коп.)»

Розраховуємо за формулою: гр. 4 - гр. 5 - гр. 6 - гр. 7. Підсумок з гр. 8 переносимо до гр. 3 ряд. 10.7 декларації.

Якщо в результаті у вас вийде від’ємне значення (збиток), то до гр. 3 ряд. 10.7 декларації цей мінус перенести не можна, оскільки для підприємця не існує поняття «збиток», збиток в обліку підприємця не відображається.

І контролюйте, щоб «усього» за гр. 8 = річному підсумку за гр. 9 Книги обліку доходів і витрат

Розділ «II. Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб / військового збору»

Заповнюється в будь-якому разі, навіть якщо не було діяльності у 2016 році (у такому разі заповнюємо з прочерками)

«1.1. Сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податку за результатами звітного (податкового) року (додатне значення графи 8 рядка «УСЬОГО» розділу I х на ставку податку (18 % )) (сума переноситься до графи 6 рядка 10.7 декларації)»

Підсумок за гр. 8 розд. I х 18 %.

Це найважливіший показник декларації, від нього залежить, якою буде підсумкова сума річного податку. Це значення переноситься до гр. 6 ряд. 10.7 декларації. Сплачені протягом року аванси враховуватимуться в ІКПП як переплата (лист ДФСУ від 12.12.2016 р. № 39537/7/99-99-13-01-03). За підсумками року, після подання декларації показники згорнуться, і якщо авансів було сплачено більше, ніж підсумкова сума ПДФО (ряд. 1.4 розд. II додатка Ф2), різниця продовжуватиме враховуватися як переплата, якщо менше (ряд. 1.3 розд. II додатка Ф2), то різницю потрібно доплатити

«1.2. Загальна сума авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб, що розраховані платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат кожного календарного кварталу (крім четвертого) та сплачені до бюджету протягом звітного (податкового) року згідно з підпунктом 177.5.1 пункту 177.5 статті 177 розділу IV ПКУ»

Сюди записуємо дані про фактично сплачені у 2016 році ПДФО-аванси (про ті, які ви сплатили до бюджету до 20.04, 20.07 і 20.10.2016 р.). Нарешті жодних проблем з цим рядком — у новій формі все гранично зрозуміло. Рядки 1.2 — 1.4 інформаційні, помилки в них не можуть призвести до перекручення податку та штрафних санкцій

«1.3. Залишок суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету з урахуванням фактично сплачених авансових платежів протягом звітного (податкового) року (рядок 1.1 - рядок 1.2)»

Рядок 1.1 - рядок 1.2.

Отриманий результат говорить про те, що протягом року ви сплатили авансів менше, ніж річна сума ПДФО. Цю суму доведеться доплатити.

Якщо ж вийде від’ємне значення, ставте прочерк (або «0,00») і заповнюйте ряд. 1.4 розд. II додатка Ф2

«1.4. Сума надміру сплаченого податку, що підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів або поверненню платнику згідно з підпунктом 177.5.3 пункту 177.5 статті 177 розділу IV ПКУ (від’ємне значення (рядок 1.1 - рядок 1.2)) (значення вказується без знака «-»)»

Заповнюємо, якщо різниця між ряд. 1.1 і ряд. 1.2 — від’ємна. Записуємо це значення до ряд. 1.4 без знака «мінус». Заповнення цього рядка свідчить про те, що у вас виникла переплата з ПДФО у 2016 році. А отже, її можна зарахувати в рахунок майбутніх платежів з ПДФО або повернути з бюджету. Щоправда, у новій декларації для цієї переплати більше немає окремого рядка. Сподіваємося, що це не перешкодить зарахувати її в рахунок майбутніх платежів або повернути з бюджету

«2. Розрахунки з бюджетом з військового збору:

2.1. Сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно платником податків за результатами звітного року (додатне значення графи 8 рядка «УСЬОГО» розділу I х на ставку збору (1,5 %)) (сума переноситься до графи 7 рядка 10.7 декларації)»

Розраховуємо за формулою: підсумок за гр. 8 розд. I додатка Ф2 х 1,5 %.

Цю суму переносимо до гр. 7 ряд. 10.7 розд. II декларації

* Національний класифікатор України «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010», затверджений наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 р. № 457.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі