Оподаткування матеріальної допомоги працівникам

В обраному У обране
Друк
Редактор Наталія Вороная і податковий експерт Наталія Чернишова
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2017/№ 58

68.html

Стаття 91 КЗпП дає підприємствам, установам та організаціям право в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів установлювати додаткові порівняно із законодавством трудові та соціальні пільги працівникам, у тому числі надавати матеріальну допомогу. Порядок оподаткування та відображення у звітності матеріальної допомоги залежить від її виду. Детальніше про це — у наступній таблиці.

Оподаткування матеріальної допомоги працівникам

№ з/п

Види виплат

Уключення до фонду оплати праці (норма Інструкції № 5)

Розрахунок середнього заробітку для:

ВЗ

ПДФО (ознака доходу)

ПСП

ЄСВ

лікарняних, декретних

на відрядження

відпускних

1

Матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом)

+

(п.п. 2.3.3)

+

–*

–*

+

+

(101)

+

+

* Сума такої матеріальної допомоги не включається до розрахунку середньої заробітної плати на підставі п.п. «б» п. 4 Порядку № 100. Це підтверджує Мінпраці в листі від 13.12.2005 р. № 694/13/84-05.

2

Матеріальна допомога разового характеру, що надається роботодавцем окремим працівникам у зв’язку з сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання:

2.1

— нецільова благодійна допомога, у тому числі матеріальна

(п. 3.31)

–*/+

–*/+

(169/127)

* Така благодійна допомога згідно з п.п. 170.7.3 ПКУ не оподатковується ПДФО і ВЗ, якщо:

1) її надає юридична або фізична особа, що є резидентом України;

2) її сума сукупно протягом звітного року не перевищує граничного розміру доходу, визначеного відповідно до абзацу першого п.п. 169.4.1 ПКУ (у 2017 році — 2240 грн.).

Суму перевищення необхідно включити до оподатковуваного доходу і відобразити у формі № 1ДФ з ознакою доходу «127» (див. консультацію в категорії 103.25 БЗ). Неоподатковувану допомогу відображають з ознакою доходу «169».

2.2

— допомога на лікування і медичне обслуговування

(п. 3.31)

–*/+

–*/+

(143/127)

* Суми такої допомоги не оподатковують ПДФО і ВЗ і відображають у формі № 1ДФ з ознакою доходу «143» при дотриманні таких умов (п.п. 165.1.19 ПКУ):

1) допомога надається на лікування та медичне обслуговування платника податків або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою чи піклуванням платника податків, у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідами;

2) допомога надається за рахунок коштів благодійної організації або роботодавця (у тому числі в частині витрат роботодавця на обов’язковий профілактичний огляд працівників відповідно до Закону № 1645 і на їх вакцинацію, спрямовану на профілактику захворювань у період загрози епідемій згідно із Законом № 4004);

3) є відповідні підтвердні документи.

При недотриманні хоча б однієї з наведених вище умов таку допомогу оподатковують ПДФО і ВЗ і відображають у формі № 1ДФ з ознакою доходу «127».

2.3

— цільова благодійна допомога на лікування

(п. 3.31)

–*/+

–*/+

(169/127)

* Не оподатковують ПДФО і ВЗ і відображають у формі № 1ДФ з ознакою доходу «169» цільову благодійну допомогу на лікування, що надається відповідно до вимог п.п. 170.7.4 ПКУ. Нагадаємо їх:

1) благодійник — фізична або юридична особа — резидент України;

2) допомога надається безпосередньо закладу охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів);

3) отримувач допомоги — платник податку або члени його сім’ї першого ступеня споріднення, інвалід, дитина-інвалід або дитина, в якої хоча б один з батьків є інвалідом, дитина-сирота, напівсирота, дитина з багатодітної або малозабезпеченої сім’ї, дитина, батьки якої позбавлені батьківських прав;

4) медичні послуги не входять до «забороненого» переліку, тобто не можна оплачувати:

косметичне лікування або косметичну хірургію (уключаючи косметичне протезування, не пов’язане з медичними показаннями);

водолікування та геліотерапію, не пов’язані з хронічними захворюваннями;

лікування і протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, гальванопластики і фарфору;

аборти (крім абортів, що проводяться за медичними показаннями, або якщо вагітність настала внаслідок зґвалтування);

операції зі зміни статі;

лікування венеричних захворювань (крім СНІДу та венеричних захворювань, причиною яких стало нестатеве зараження або зґвалтування);

лікування тютюнової чи алкогольної залежності;

придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, не включених до переліку життєво необхідних (Перелік № 333);

5) отримувач допомоги документально підтвердив необхідність отримання платних медичних послуг.

При невиконанні хоча б однієї з вищеперелічених умов допомогу, що надається, доведеться оподаткувати ПДФО і ВЗ. Суму оподатковуваної допомоги відображають у формі № 1ДФ з ознакою доходу «127».

2.4

цільова благодійна допомога на реабілітацію

(п. 3.31)

–*/+

–*/+

(169/127)

* Таку допомогу не включають до оподатковуваного доходу отримувача і відображають у формі № 1ДФ з ознакою доходу «169», якщо щодо неї були виконані такі умови (п.п. 170.7.4 ПКУ):

1) благодійник — резидент України;

2) допомога надається безпосередньо протезно-ортопедичним підприємствам, реабілітаційним установам для компенсації вартості платних реабілітаційних послуг, технічних та інших засобів реабілітації;

3) отримувач допомоги — платник податків, визнаний інвалідом, або його дитина-інвалід;

4) допомога надається в розмірах, що не перекриваються виплатами з бюджетів і фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування (з моменту введення системи такого страхування);

5) отримувач допомоги документально підтвердив необхідність отримання платних реабілітаційних послуг, технічних та інших засобів реабілітації.

При невиконанні хоча б однієї з вищеперелічених умов допомогу, що надається, оподатковують ПДФО і ВЗ і відображають з ознакою доходу «127».

2.5

— допомога на поховання померлого працівника, що надається його роботодавцем

(п. 3.31)

–*/+

–*/+

(146/127)

* Таку допомогу не включають до оподатковуваного доходу і відображають у формі № 1ДФ з ознакою доходу «146», якщо вона надана роботодавцем родичам померлого працівника за його останнім місцем роботи (у тому числі перед виходом на пенсію) і її сума не перевищує подвійний розмір граничного розміру доходу, визначеного відповідно до абзацу першого п.п. 169.4.1 ПКУ (п.п. «б» п.п. 165.1.22 ПКУ). У 2017 році неоподатковувана сума допомоги на поховання померлого працівника становить 4480 грн. Суму перевищення оподатковують ПДФО і ВЗ і відображають у формі № 1ДФ з ознакою доходу «127».

2.6

— допомога, що надається роботодавцем на поховання родича працівника

(п. 3.31)

+

+

(127)

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити