Благодійні внески готівкою

В обраному У обране
Друк
Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Листопад, 2017/№ 90
Благодійна організація приймає благодійні внески від населення у вигляді готівкових коштів. Чи потрібно такі операції проводити через РРО або ж оформлювати прибутковим касовим ордером?

Почнемо з простого.

Для приймання готівкових пожертв від благодійників благодійним організаціям РРО не потрібен

Адже така операція не пов’язана з оплатою вартості товарів чи послуг, а тому не вважається розрахунковою операцією у розумінні ст. 2 Закону про РРО.

Тепер про прибутковий ордер. Фіскали, посилаючись на п. 3.3 Положення № 637, наполягають, що благодійна організація повинна оприбуткувати у касі готівкові кошти, отримані як благодійні внески, і оформити їх оприбуткування за допомогою прибуткового касового ордера (ф. КО-1, наведена у додатку 2 до Положення № 637) (див. також лист ГУ ДФС у Київській області від 16.01.2016 р. № 99/10/10-36-22-07-22 і лист НБУ від 26.07.2010 р. № 11-113/3824-12809). Причому, як наголошують фіскали, такий порядок поширюється в тому числі і на готівкові кошти, вилучені благодійною організацією із «скриньки для пожертвувань» (див. консультацію із БЗ, категорія 109.15).

Крім того, на благодійні організації поширюються загальні правила, встановлені п. 5.1 Положення № 637, щодо строків здавання оприбуткованої в касу готівки. На це також звертають увагу податківці та Нацбанк у своїх вищезгаданих роз’ясненнях.

Отже, без прибуткового ордера, яким оформлюється надходження готівки в касу підприємства, благодійним організаціям не обійтися. Інша справа, що касові документи вже давно не є бланками суворого обліку, відтак благодійні організації, на нашу думку, не обов’язково повинні дотримуватися форми КО-1 і можуть прибуткувати готівку зі складанням касових документів іншої форми.

Можливо, у вас виникне запитання: а як бути з обмеженням на розрахунки готівкою, які встановлені постановою № 210? На перший погляд, треба застосовувати обмеження, визначені п. 1 постанови № 210. Тобто від підприємства (чи підприємця) можна прийняти пожертву у сумі не більше 10000 грн. на день, а від фізичної особи — не більше 50000 грн. на день.

Однак не все так просто. Справа в тому, що згідно з п.п. 2 п. 2.3 Положення № 637 «готівкові» обмеження не поширюються на добровільні пожертвування та благодійну допомогу. Тому благодійні організації вільні від обмежень, установлених постановою № 210, але тільки щодо благодійних внесків і виплати благодійної допомоги готівкою. Щодо решти готівкових надходжень і розрахунків, які проходять через касу благодійної організації, постанова № 210 діє повною мірою.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити