(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 96
 • № 94
 • № 93
 • № 92
 • № 91
 • № 90
 • № 89
 • № 88
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
4/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2017/№ 95

Позичили одному, перераховуємо іншому: чи буде ПДФО?

http://tinyurl.com/y2soprof
Лист ДФСУ від 23.08.2017 р. № 1718/6/99-99-13-02-03-15/ІПК

висновок документа

Якщо договором позики передбачено надання коштів одній фізичній особі, а перераховані вони були на рахунок іншої фізособи, то юрособа-позикодавець зобов’язана утримати ПДФО, ВЗ із суми такого доходу і відобразити його у формі № 1ДФ

Одним із варіантів взаємовідносин суб’єкта господарювання з фізичними особами є надання їм поворотної фінансової допомоги. Причому підприємство має право позичити гроші як «своїм» (тобто працівникам), так і «стороннім» (особам, які не перебувають у трудових відносинах з підприємством).

Видати позику можна:

— готівкою з каси підприємства. Щоправда, в цьому випадку слід пам’ятати про обмеження в 50 тис. грн.;

— шляхом перерахування грошових коштів на особисту (зарплатну) банківську картку позичальника. Заборони тут податківці не вбачають (див. роз’яснення в підкатегорії 109.15 БЗ).

Важливо! Підприємство надає грошову позику (поворотну фінансову допомогу) на поворотній основі. Тому говорити про виникнення у фізособи-позичальника доходу на суму отриманої позики підстав немає. Підтвердження такому висновку знаходимо в п.п. 165.1.31 ПКУ. Тут чітко прописано, що основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платникові податків, не включається до складу його оподатковуваного доходу.

Разом з тим, незважаючи на відсутність доходу у позичальника, підприємство, що видає безвідсоткову позику, зобов’язане відобразити її суму в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «153».

Здавалося б, усе зрозуміло: видаєш поворотну фіндопомогу фізичній особі — не обкладай ПДФО і ВЗ, але відображай у формі № 1ДФ.

Але давайте ускладнимо ситуацію. Припустимо, що позичальником в договорі позики є працівник підприємства, а грошові кошти підприємство-позикодавець фактично перераховує третій особі. У такому разі, на думку ДФСУ, озвучену в листі, що коментується, у третьої особи виникає оподатковуваний дохід. З цього доходу підприємство зобов’язане як з іншого оподатковуваного доходу (п.п. 164.2.20 ПКУ) утримати і сплатити до бюджету ПДФО (18 %) і ВЗ (1,5 %), а також відобразити його у формі № 1ДФ (ознака доходу «127»).

Чи мають фіскали рацію? Вважаємо, що їх висновок може бути правильний лише в одному випадку — якщо у підприємства немає документів, що підтверджують, що таке перерахування (виплата) робилося за дорученням працівника-позичальника. Причому зверніть увагу, при такому розвитку подій працівник може стверджувати, що оскільки гроші йому виплачені не були, то й договір позики з ним не укладений. Отже, повертати підприємству він нічого не зобов’язаний.

Вся річ у тому, що договір позики — це реальний договір, тобто він вважається укладеним з моменту передачі позичальникові грошей або інших речей, визначених родовими ознаками (ст. 1046, ч. 2 ст. 640 ЦКУ). Тому в цьому випадку недостатньо, щоб сторони просто домовилися про його умови, а важливо, щоб відбулася фактична передача грошових коштів. Тільки після цього договір вважається укладеним і у сторін виникають взаємні права і обов’язки.

Інша справа, якщо перерахування грошових коштів (суми позики) третій особі здійснювалося підприємством-позикодавцем на підставі письмової заяви працівника-позичальника або безпосередньо в договорі позики були вказані реквізити рахунку, на який позичальник бажає отримати фіндопомогу. В такому разі, ми переконані, немає підстав говорити про виникнення оподатковуваного доходу у третьої особи, на чий банківський рахунок «зайшли» грошові кошти. Адже одержувачем позики (неоподатковуваної фіндопомоги) є безпосередньо працівник-позичальник.

Проте, зважаючи на думку фіскалів, наведену в листі, що коментується, не рекомендуємо вам застосовувати на практиці варіант перерахування суми позики третій особі.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
договір позики, надання коштів, третя особа, ПДФО, військовий збір, форма № 1ДФ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті