Нараховувати чи не нараховувати ПЗ при «безкоштовному» гарантійному ремонті?

В обраному У обране
Друк
Свіріденко Алла, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2017/№ 80
Лист ДФСУ від 18.07.2017 р. № 1262/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

висновок документа


Якщо вартість використаних ТМЦ і наданих послуг при проведенні «безкоштовного» гарантійного ремонту включається у вартість оподатковуваних операцій постачання і компенсується споживачами, збільшуючи базу обкладення ПДВ, то їх передача не розглядається як окрема операція з постачання. Інакше безкоштовна передача таких ТМЦ і послуг потребує нарахування ПДВ виходячи з мінбази за п. 188.1 ПКУ.

Доволі суперечливе роз’яснення, що стосується нарахування ПДВ на вартість ТМЦ, використаних при «безкоштовному» гарантійному ремонті. Податківці натякають, що використання ТМЦ у такому «безкоштовному» ремонті не що інше, як їх безкоштовна передача.

Уже тут виникають запитання. Вище ми не даремно «безкоштовний» гарантійний ремонт написали в лапках. Річ у тому, що гарантійний ремонт названий безкоштовним лише формально, насправді він сплачений покупцем ще при придбанні товару. Вартість гарантійного ремонту включається у вартість самого товару, хоча окремо ніде не виділяється. Такі умови постачання цього товару.

До речі, поділяють цю точку зору і суди. Як приклад можна згадати постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2015 р. у справі № 808/9126/14. У ній суд дійшов висновку, що позивач, який виконує роботи з гарантійного обслуговування техніки, виконує їх у межах договорів постачання товарів відповідно до умов договору і чинного законодавства, що не є окремим договірним зобов’язанням з надання послуг, а тому на вказані операції не поширюється дія п.п. 14.1.13 ПКУ (тобто визначення безкоштовно наданих товарів, робіт, послуг).

Фіскальну частину консультації дещо пом’якшує висновок з передостаннього її абзацу, де контролери говорять, коли ПДВ нараховувати все-таки не потрібно.

Так ось, якщо вартість «безкоштовно» переданих ТМЦ і наданих послуг включається до складу вартості оподатковуваних операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг і компенсується їх споживачами, збільшуючи при цьому базу обкладення ПДВ, то ці товари і послуги вважаються використаними в оподатковуваних операціях. Відповідно, така операція не розглядається як самостійне постачання і не підлягає обкладенню ПДВ.

Але давайте поставимо запитання — а чи може вартість гарантійного ремонту не включатися у вартість постачання самого товару? Зрозуміло, ні! Тому відповідь на запитання очевидна — жодних окремих податкових зобов’язань бути не може. Адже об’єктом обкладення ПДВ є постачання товарів у власність покупця. І в нашому випадку оподатковуване постачання відбулося при продажу товару, що вийшов з ладу протягом гарантійного строку. Саме із цього постачання виробник (продавець) уже сплатив свої ПДВ-зобов’язання. У свою чергу, «безкоштовний» гарантійний ремонт разом з його «матеріальною складовою» — частина виконання зобов’язань за договором постачання, узятих на себе продавцем відповідно до чинного законодавства. При цьому про жодні окремі договірні зобов’язання з надання ремонтних послуг або продажу запчастин, використаних при ремонті, у цьому випадку не йдеться. А отже, і нараховувати ПДВ-зобов’язання немає жодної необхідності.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити