Реквізит «Прийнято від» у ПКО на готівку з банку

В обраному У обране
Друк
Войтенко Тетяна, податковий експерт, Голенко Олександр, шеф-редактор
Податки & бухоблік Серпень, 2018/№ 64
А що як заповнити реквізит «Прийнято від» у ПКО на готівку, отриману в банку?

Відразу ж нагадаємо: абзац п’ятий п. 32 Положення № 148, по-перше, встановлює, що при оформленні касових ордерів на загальну суму проведених підприємством касових операцій — у цьому випадку це отримання готівки з банку за чеком і оприбуткування її в касі — реквізит «Прийнято від» у відповідному ПКО не заповнюється. Отже, тут потрібно «для надійності» поставити прочерк. По-друге, друге речення цього абзацу всі інші реквізити касових ордерів і видаткових відомостей заповнювати зобов’язує. Тобто в ПКО на готівку, що отримується в касі банку і прибуткується в касі підприємства, усі інші реквізити, крім цього, заповнювати обов’язково.

Інших особливих приписів стосовно заповнення ПКО в обговорюваній ситуації Положення № 148 не містить.

Подібно до матеріалу на с. 7 звертаємо вашу увагу, по-перше, на певну послідовність оформлення касового ордера — у цьому випадку ПКО. А по-друге — на ту обставину, що за ситуації, коли оформляється ПКО на готівку, отриману в касі банку, щоб почати оформлення такого ПКО, у бухгалтера (або іншої уповноваженої особи) має бути відповідна документальна підстава (п. 25 Положення № 148). В обговорюваній ситуації таким документом є корінець грошового чека.

І до речі, якщо вже ми зачепили ту публікацію й ту ситуацію, принципова відмінність від неї нашої ситуації полягає в тому, що тут корінець грошового чека цілком тягне на статус «додатка» до відповідного ПКО! Але оскільки цей корінець зобов’язаний залишатися в чековій книжці й тому реально додати його до ПКО неможливо, в останньому реквізит «Додатки:» не заповнюється (нічим, крім прочерку). Інша відмінність полягає в тому, що в корінці грошового чека особа, відповідальна за отримання готівки в банку (касир або інший, уповноважений на це працівник підприємства), ідентифікується: на лицьовому боці є прізвище й ініціали, а також підпис такої особи. Ось чому у відповідному ПКО ці відомості не дублюються.

Зате номер такого ПКО зазначається чотири рази: 1) у журналі реєстрації касових документів — звідки цей номер «виникає»; 2) на звороті корінця відповідного грошового чека; 3) на основній частині ПКО; 4) на квитанції до такого ПКО. Зазначимо, до речі:

таку квитанцію обов’язково слід відрізати і передати згаданій у корінці грошового чека особі

Нехай ця особа квитанцію від такого ПКО зберігає, а підприємству вона ні до чого.

Для опису характеристики (призначення) отриманої суми готівки у формі ПКО є реквізит «Підстава» (ця інформація знадобиться вам для заповнення гр. 2 касової книги (далі — КК); див. с. 11). До речі, від роз’яснень порядку заповнення ПКО податківці ухилилися, перевівши стрілки на НБУ (109.15 БЗ).

А що коли реквізит «Прийнято від» у такому ПКО виявився заповненим?

Формально — це суперечить припису абзацу п’ятого п. 32 Положення № 148 (ср. 025069200). Проте за порушення власне порядку заповнення касових документів законодавство жодних санкцій не передбачає. Інша річ, не виключено, що «злі» перевіряючі, можливо, спробують визнати такий ПКО «недійсним», а отже — оформлену таким ПКО суму неоприбуткованою і, ймовірно, «шитимуть» п’ятикратний штраф згідно з абзацом третім ст. 1 Указу № 436... Хоча до деяких помилок заповнення ПКО і ВКО фіскали демонструють дуже лояльне ставлення (див. лист ДФСУ від 16.07.2018 р. № 3117/6/99-99-14-05-01-15/ІПК).

Ну, і примарний шанс зачепитися за лояльну норму про «несуттєві недоліки» в первинних документах (абзац 9 ст. 9 Закону про бухоблік* плюс аналогічний новий абзац п. 2.4 «документального» Положення № 88**, внесений до нього наказом Мінфіну від 20.06.2018 р. № 565). Цю норму податківці знають і на неї іноді посилаються, але... Краще від прямих приписів Положення № 148 не відхилятися.

* Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 р. № 996-XIV.

** Затверджено наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд