(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 70
  • № 69
  • № 68
  • № 67
  • № 66
  • № 65
  • № 63
  • № 62
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
19/23
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Серпень , 2018/№ 64

Що робити, якщо підприємством перевищено готівкове обмеження?..

http://tinyurl.com/y4kthpsm
Самоперевіркою в бухгалтерії підприємства виявили, що було допущено перевищення встановленого НБУ обмеження на суму готівкових розрахунків. Виправити документи неможливо, а що ж тепер робити?

Не станемо ані радити «усе переписати» ☺, ані тим більше цитувати:

— ні п. 6 Положення № 148 (який власне встановлює готівкові обмеження 10 і 50 тис. грн.);

— ні ст. 16315 КпАП (яка встановлює адміністративну відповідальність за порушення порядку проведення розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою)*;

* І навіть не чіплятимемося за слова «розрахунків за товари (послуги)»...

— ні листи: наприклад, НБУ від 13.09.2016 р. № 50-0004/76522 і ДФСУ від 19.12.2016 р. № 13583 /М/99-99-13-04-02-14;

— ні навіть численні консультації податківців у «профільній» підкатегорії 109.13 БЗ (у яких вони міркують, на які готівкові розрахунки згадані обмеження поширюються, а на які — ні)... ☺

Просто констатуємо, що:

1) готівкові обмеження Положенням № 148 установлені;

2) за порушення готівкових обмежень відповідний адмінштраф ст. 16315 КпАП передбачено (від 1700 до 3400 грн. — як перше покарання, і від 8500 до 17000 грн. — як подальші протягом року);

3) за порушення готівкових обмежень штрафні санкції Указом № 436 не передбачені (ні, так би мовити, прямі/безпосередні, ні — як це було в період дії Положення № 637 — «спровоковані» — у вигляді двократного штрафу за перевищення ліміту каси, яке виникало в результаті умовного додавання допущеної «дельти» понад готівкове обмеження до фактичного залишку каси — тепер цього правила немає!

При цьому ст. 2342 КпАП закріплює за органами податків і зборів прерогативу розглядати справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст. 16315 КпАП.

Що ж стосується права податківців складати відповідний протокол про адміністративне правопорушення, то у «відомчому» абзаці п. 1 ч. 1ст. 255 КпАП конкретно ст. 16315 КпАП не згадана. І це визнають податківці в 138.03 БЗ (ср. 025069200). До речі, ст. 278, 279 КпАП, що регламентують процедуру розгляду справ про адміністративні правопорушення, прямо вказують на обов’язковість оформлення саме протоколу про адміністративне правопорушення.

І такі протоколи податківці таки складають (що цікаво, чомусь зазвичай посилаючись не на ч. 2 ст. 255 КпАП, яка надає ним таке право, а на п.п. 20.1.41 ПКУ, що не має стосунку до ситуації). І рішення на підставі таких протоколів стосовно посадових осіб — порушників податкові органи приймають... ☹

Більше того. На жаль, практика така, що і деякі суди, не уповноважені ст. 221 КпАП розглядати справи за ст. 16315 КпАП, їх усе-таки іноді розглядають і порушників карають, приділяючи увагу виключно правовій оцінці самого факту адмінпорушення.

Тому ми закликаємо вас у жодному разі не порушувати готівкові обмеження!

Але якщо такий випадок усе-таки відбувся?..

Тоді вам корисно знати, що таке порушення — разове (якщо одне) чи так зване продовжуване** (якщо ви помилилися кілька разів поспіль), але вже ніяк не триваюче. А отже, про правомочність застосування до порушника адмінштрафу відповідним рішенням органу податкової служби можна говорити, тільки якщо з дня здійснення адміністративного правопорушення, виявленого контролерами, не минуло два місяці (частина перша ст. 38 КпАП).

** Див. листи Мін’юсту від 01.12.2003 р. № 22-34-1465 і Міндоходів від 13.05.2013 р. № 1101 /Н/99-99-15-04-01-14.

Резюме: якщо готівкове обмеження було вами перевищено, дочекайтеся, доки минуть два місяці з дати його (останнього з них) здійснення. І спіть спокійно. Ну і, звісно ж, більше не порушуйте. Нічого. У жодному разі.

А на випадок, коли перевищити обмеження 50 тис. грн. конче потрібно, пам’ятайте про варіант, про який дізналися з «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 28, с. 44.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
готівкові розрахунки, готівкові обмеження, перевищення граничних сум розрахунків, штрафи додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті