Теми статей
Обрати теми

Податкова декларація — 2017: пробіжка по рядках

Савченко Олена, податковий експерт
Податки & бухоблік Січень, 2018/№ 04
Друк
Як ви вже знаєте, форма податкової декларації, яку ФОП подаватимуть за підсумками 2017 року, викладена в новій редакції. Зазвичай нововведення насторожують. Але поспішаємо вас заспокоїти, у випадку з податковою декларацією зміни невеликі, зате потрібні й корисні. У цій статті постараємося зняти всі питання з її заповнення. Особливу увагу, звичайно ж, приділимо «підприємницькому» додатку Ф2.

Заповнюємо декларацію. Знайомимося з розділами

У підприємницькій податковій декларації ФОП відображає не лише підприємницькі доходи, але й інші види доходів, які були ним отримані у звітному році. Тому обмежитися тільки розглядом «підприємницького» додатка було б неправильно. Тож познайомимося з усією декларацією.

Важливо! «Грошові» показники в податковій декларації проставляємо в гривнях з копійками.

Врахуйте: в декларації і додатках не повинно бути підчисток, помарок, виправлень, дописок і закреслень. Крім того, в них не повинні міститися текст або цифри, які неможливо прочитати внаслідок пошкодження аркушів, їх потертості, заливки чорнилом або іншою рідиною.

Якщо будь-який рядок не заповнюється через відсутність інформації (операції, суми), в ньому ставлять прочерк (у разі надання декларації «на папері»). В електронній формі такі поля просто не заповнюють.

Чи обов’язково з декларацією подавати всі додатки? У п. 2 розд. ІІ Інструкції № 859 сказано, що додатки є складовою податкової декларації і без неї вважаються недійсними. Але додатки заповнюються і подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься в цих додатках.

Водночас фіскали стосовно додатка Ф2 (передбаченого для загальносистемників) наполягають на тому, що подавати його слід обов’язково, незалежно від результатів підприємницької діяльності (див. підкатегорію 104.09 БЗ). Тож якщо не хочете суперечок з податківцями, краще цей додаток усе-таки подати з прочерками.

Що стосується додатка Ф1, то його ФОП подає разом з річною податковою декларацією тільки в разі наявності даних для заповнення.

Але повернемося до розгляду розділів податкової декларації. Що в них відображати, ви дізнаєтеся з табл. 1.

Таблиця 1. Заповнення I — VII розділів декларації про доходи

Найменування розділу

Що вказуємо

Розділ I. «Загальні відомості»

Тут усе просто і зрозуміло. Назва кожного рядка говорить сама за себе. Єдине, уточнимо щодо рядка 3 «Прізвище, ім’я, по батькові платника податку». Якщо протягом 2017 або у 2018 році до подання декларації підприємець міняв прізвище (ім’я, по батькові), в рядку 3 спочатку вказуємо його нове прізвище (ім’я, по батькові), а в дужках — попередні дані

Розділ II. «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу»

У цей розділ включаємо всі доходи, отримані у звітному році, які обкладаються ПДФО і ВЗ.

ФОП тут зазначають:

— чистий оподатковуваний дохід, отриманий ним на загальній системі (ряд. 10.7 розд. II податкової декларації). «Підприємницький» ряд. 10.7 заповнюємо шляхом перенесення даних з додатка Ф2 (про його заповнення див. на с. 9).

У гр. 3 вказуємо додатне значення гр. 9 ряд. «Усього» розд. I додатка Ф2; аванси тут не відображаємо (!); у гр. 6 — значення ряд. 1.5 розд. III додатка Ф2; у гр. 7 — значення ряд. 2.3 розд. III додатка Ф2;

— «цивільні» доходи (ряд. 10.1 — 10.6, 10.9). У гр. 3 розд. ІІ декларації наводимо «грязну» суму доходів, тобто без вирахування ПДФО і ВЗ. У разі відсутності доходів у відповідних рядках ставимо прочерки. У гр. 4 і 5 указуємо суми ПДФО і ВЗ, сплачені (утримані) податковими агентами з відповідних доходів або фізичною особою самостійно при здійсненні нотаріальних дій.

У свою чергу, в гр. 6 і 7 відображаємо суми ПДФО і ВЗ, які підлягають сплаті фізособою самостійно за результатами декларування

Розділ ІІІ. «Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу»

Тут відображаємо доходи, які не є об’єктом обкладення ПДФО і ВЗ: «цивільні» доходи, перелічені в ст. 165 ПКУ (ряд. 11.3), а також доходи від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна, що не підлягають оподаткуванню згідно з пп. 173.2 і 172.1 ПКУ (ряд. 11.2).

Якщо у звітному (податковому) році підприємець побував на спрощеній системі, то в цей розділ також слід вписати його «єдиноподатний» дохід, отриманий ним цього року (ряд. 11.1). Беруть його з ряд. 08 декларації єдиноподатника за останній звітний (податковий) період перебування на спрощеній системі. Ці доходи відображаємо в декларації довідково, сплачувати з них нічого не потрібно. Загальну суму неоподатковуваних доходів (ряд. 11.1 + ряд. 11.2 + ряд. 11.3) указують у ряд. 11

Розділ IV. «Загальна сума річного доходу»

Показуємо річну суму доходу: підприємницький дохід + «цивільний» дохід + неоподатковуваний дохід. Визначаємо його за формулою, наведеною в назві рядка

Розділ V. «Розрахунок суми податку, на яку зменшуються податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з використанням права на податкову знижку...»

Цей розділ заповнюють тільки ті підприємці, які у звітному році отримували доходи у вигляді заробітної плати і як звичайні громадяни претендують на податкову знижку. У ряд. 13 ставлять відмітку «Х» біля тієї категорії витрат, яку включають у податкову знижку. Перелік витрат, дозволених для включення податкову знижку, встановлений п. 166.3 ПКУ.

Якщо ФОП не отримував доходів у вигляді зарплати, права на податкову знижку він не має

Розділ VІ. «Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб / військового збору»

Наводимо суми ПДФО і ВЗ, утриманих як із «цивільних», так і з підприємницьких доходів ФОП. При цьому податкові зобов’язання, визначені з підприємницьких доходів, окремо розраховують у додатку Ф2 (див. с. 9).

У ряд. 18 переносимо дані з гр. 6 ряд. 10 розд. ІІ декларації.

У ряд. 19 проставляємо дані з ряд. 17 розд. V декларації.

Рядок 20 заповнюємо, якщо ФОП у звітному році здійснював оподатковувану операцію з продажу (міни) нерухомості, сплатив з неї ПДФО, але нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу (міни) не відбулося і тепер він хоче повернути таку суму ПДФО

Рядок 21 заповнюємо, якщо ФОП отримував іноземні доходи і скористався механізмом відходу від подвійного оподаткування таких доходів шляхом заліку податку, сплаченого за кордоном, у рахунок податку, що підлягає сплаті в Україні (п.п. 170.11.4 ПКУ). Значення ряд. 21 не може перевищувати значення ряд. 18 декларації (див. вище)

Рядок 22.1 заповнюємо, якщо в результаті розрахунку за формулою, наведеною в її назві, вийшло додатне значення. Указуємо тут суму ПДФО, яку повинні сплатити до бюджету самостійно.

Рядок 22.2 заповнюємо, якщо в результаті розрахунку за формулою, наведеною в її назві, вийшло від’ємне значення. Відображаємо суму ПДФО, що підлягає поверненню з бюджету за результатами 2017 року (без знака «-»)

У ряд. 23.1 переносимо дані з гр. 7 ряд. 10 розд. ІІ декларації

Розділ VII. «Розрахунок податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок у попередніх звітних періодах»

У цьому розділі ви можете виправити помилки, які допустили при заповненні податкових декларацій за минулі податкові періоди і виявили після закінчення граничного строку їх подання.

Для самовиправлення є два способи.

1 спосіб. Заповнити уточнюючу податкову декларацію. Майте на увазі: окрім самого розділу VII декларації, вам доведеться заповнити й усі інші її розділи, обов’язкові для заповнення. Якщо ПДФО та/або ВЗ були занижені, перерахуйте до бюджету суму недоплати з них і штраф у розмірі 3 % від суми недоплати, а вже потім подавайте уточненку.

2 спосіб. Виправити помилки через розділ VII поточної декларації про доходи. У разі заниження ПДФО та/або ВЗ, окрім суми недоплати, потрібно буде сплатити штраф уже в розмірі 5 % від суми такої недоплати

«Реквізити банківського рахунку для перерахування коштів у разі повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку...»

Рядок 29 найприємніший. Адже його заповнюємо, якщо претендуємо на повернення переплати з ПДФО, що утворилася (якщо заповнений ряд. 22.2 розділу VI податкової декларації)

«Відомості про власне нерухоме (рухоме) майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду)»

Наводимо відомості про рухоме і нерухоме майно, що перебуває у власності фізособи за станом на кінець 2017 року як на території України, так і за її межами

Заповнюємо додаток Ф2

Що ж, прийшов час розібратися із заповненням «підприємницького» додатка Ф2 до річної податкової декларації (див. табл. 2). Ще раз зазначимо, що, на думку податківців, подавати разом з декларацією цей додаток потрібно в будь-якому разі, навіть якщо у звітному (податковому) періоді у ФОП-загальносистемника не було діяльності (у такому разі в додатку Ф2 проставляють прочерки).

У самій декларації не забудьте проставити відмітку «Х» у відповідному полі.

Таблиця 2. Заповнення додатка Ф2 до податкової декларації

Найменування розділу

Що вказуємо

Розділ I. «Доходи від провадження господарської діяльності»

У гр. 2 вказуємо назви видів економічної діяльності, від здійснення яких був отриманий дохід. Далі в розрізі видів діяльності проставляємо:

— у гр. 3 коди видів економічної діяльності згідно з КВЕД-2010;

— у гр. 4 суму отриманого доходу від здійснення такого виду економічної діяльності окремо. Врахуйте: значення ряд. «Усього» за гр. 4 розд. І додатка Ф2 повинні дорівнювати річному підсумку за гр. 4 Книги обліку доходів і витрат (далі — Книга ОДВ)*;

— у гр. 5 документально підтверджену вартість придбаних ТМЦ, які реалізовані або використані у виробництві продукції**. Показник підсумкового рядка повинен відповідати річному (квартальному) підсумку за гр. 6 Книги ОДВ;

— у гр. 6 витрати на оплату праці і нарахування на заробітну плату. Значення рядка «Усього» гр. 6 має дорівнювати річному (квартальному) підсумку за гр. 7 Книги ОДВ;

— у гр. 7 інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг**;

— у гр. 8 суму амортизаційних відрахувань. До речі, в Книзі ОДВ суми амортизаційних відрахувань ФОП протягом року показує у складі інших витрат. Виходить, річний підсумок за гр. 8 Книги ОДВ дорівнюватиме сумі гр. 7 і 8 за ряд. «Усього» розд. І додатка Ф2;

— у гр. 9 суму чистого оподатковуваного доходу, розрахованого за формулою, наведеною в назві рядка. Підсумок з гр. 9 переносимо в гр. 3 ряд. 10.7 декларації. Також додатне значення ряд. «Усього» за гр. 9 розд. І додатка Ф2 повинне дорівнювати підсумковим даним за гр. 9 Книги ОДВ. АЛЕ! Якщо в результаті розрахунку вийшло від’ємне значення (збиток), у гр. 9 ставлять прочерк

* Якщо підприємець здійснює декілька видів діяльності, то всі доходи і витрати за ними він записує в одну Книгу ОДВ, зазвичай, не розділяючи їх. Тому при заповненні декларації без додаткового аналітичного обліку практично неможливо точно сказати, скільки саме доходу отримано за кожним видом діяльності. У такому разі, на наш погляд, доходи можна розділити за видами діяльності «на око». На підсумкову суму ПДФО і ВЗ це ніяк не вплине.

** Якщо витрати не можуть бути віднесені до конкретного виду діяльності (наприклад, оренда, витрати на утримання рухомого і нерухомого майна та ін.), то їх розподіляють пропорційно доходам від кожного виду діяльності.

Розділ II. «Інформація щодо нарахованої амортизації»

У гр. 3 відображаємо вартість об’єктів ОЗ і НМА на початок року, за якими ФОП нараховував амортизацію згідно з пп. 177.4.6 — 177.4.9 ПКУ. АЛЕ! Оскільки, на думку податківців (див. лист від 29.06.2017 р. № 894/О/99-99-13-01-02-14/ІПК), «амортизаційні» норми поширюються тільки на ОЗ, придбані або виготовлені (НМА придбані) після 01.01.2017 р., то в гр. 3 додатка Ф2 за 2017 рік даних не буде.

У гр. 4 відображаємо вартість об’єктів ОЗ і НМА на кінець року, за якими ФОП нараховує амортизацію.

У гр. 5 наводимо суму амортвідрахувань, нарахованих підприємцем за поточний рік у розрізі груп ОЗ і НМА. При цьому значення підсумкових рядків за гр. 5 розд. ІІ і за гр. 8 розд. І додатка Ф2 мають бути однаковими.

Зверніть увагу, якщо підприємець не скористався своїм правом нарахування амортизації, в паперовому варіанті в графах цього розділу стоятимуть прочерки

Розділ ІІІ. «Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб / військового збору»

У ряд. 1.1 наводимо суму ПДФО, яку ФОП повинен сплатити до бюджету за результатами 2017 року. Формула для розрахунку в найменуванні рядка.

Рядок 1.2 заповнюватимуть ті ФОП, які у 2017 році знялися з реєстрації, подали «ліквідаційну» декларацію, визначили в ній зобов’язання з ПДФО, а потім знову у 2017 році зареєструвалися ФОП. У цьому випадку, подаючи річну декларацію, раніше нараховані в «ліквідаційній» декларації зобов’язання з ПДФО, вони відображають у цьому рядку.

У ряд. 1.3 вносимо загальну суму авансових платежів з ПДФО, розраховану ФОП на підставі фактичних даних, указаних у Книзі ОДВ кожного календарного кварталу (окрім IV кварталу), і сплачену до бюджету протягом 2017 року відповідно до п.п. 177.5.1 ПКУ.

Рядок 1.4 заповнюємо, якщо результат розрахунку за формулою, наведеною в її назві, вийшов від’ємним. Наводимо (без знака «-») суму надмірно сплаченого ПДФО, що підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів або поверненню ФОП відповідно до п.п. 177.5.3 ПКУ.

Рядок 1.5 заповнюємо, якщо результат розрахунку за формулою, наведеною в її назві, вийшов додатним*. Указуємо суму ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету самостійно ФОП за результатами 2017 року. Значення ряд. 1.5 розд. ІІІ додатка Ф2 переносять у гр. 6 ряд. 10.7 розд. ІІ декларації.

У ряд. 2.1 наводимо суму ВЗ, що підлягає сплаті до бюджету самостійно ФОП за результатами звітного року.

Рядок 2.1 повинні заповнювати ФОП, що припинили протягом року підприємницьку діяльність і подали раніше «ліквідаційну» декларацію. Тут указуємо підприємницькі зобов’язання з ВЗ з «ліквідаційної» декларації.

У ряд. 2.3 відображаємо суму ВЗ, що підлягає сплаті до бюджету самостійно за результатами 2017 року. Формула для визначення зобов’язання з ВЗ у назві рядка. Значення цього рядка переносять у гр. 7 ряд. 10.7 розд. II декларації

* Зверніть увагу: при визначенні суми податкових зобов’язань авансові платежі, сплачені протягом 2017 року, не враховуються (до подання декларації вони вважаються переплатою). А ось суми ПДФО, нараховані і сплачені за поданою раніше «ліквідаційною» декларацією, будуть враховані. Відповідно вдруге в зобов’язання вони не потраплять.

висновки

  • «Грошові» показники в податковій декларації проставляємо в гривнях з копійками.
  • На думку податківців, разом з декларацією потрібно в будь-якому разі подавати додаток Ф2, навіть якщо у звітному періоді у ФОП-загальносистемника не було діяльності.
  • Якщо витрати не можуть бути віднесені до конкретного виду діяльності, то їх розподіляють пропорційно доходам від кожного виду діяльності.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі