(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 26
  • № 25
  • № 24
  • № 23
  • № 22
  • № 19-20
  • № 18
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
2/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2018/№ 21

Купив за свої — відзвітував — отримав дохід?!

Лист ДФСУ від 23.02.2018 р. № 765/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

висновок документа

Якщо працівник придбав товари для потреб роботодавця за рахунок власних коштів (грошові кошти під звіт не видавалися), то суму таких коштів, яку роботодавець відшкодовує йому за зазначені товари, слід обкласти ПДФО (як інший оподатковуваний дохід) та ВЗ

Зазвичай на практиці працівнику спочатку видають грошові кошти, а потім він використовує їх на купівлю товарів або ж сільгосппродукції. Проте буває й так, що працівник придбаває ТМЦ за рахунок власних коштів, після чого підприємство відшкодовує йому витрачені ним суми.

Чи будуть такі відшкодовані суми доходом працівника? Зовсім несподівано ДФСУ в листі, який коментується, дійшла висновку, що так.

Причому, погоджуючись із тим, що ці товари закуплено для потреб підприємства, фіскали роблять висновок, що сума відшкодування вартості таких товарів має увійти до оподатковуваного доходу цього працівника у складі інших оподатковуваних доходів (п.п. 164.2.20 ПКУ).

Круто! Ще б! Добре що хоч ЄСВ сюди не приплели.

Але давайте подивимося, чи має рацію ДФСУ?

Отже, працівник з якихось причин придбаває за рахунок власних коштів товари (роботи, послуги) для господарських (виробничих) потреб підприємства. Відносини, що виникли в цьому випадку між підприємством та працівником, мають цивільно-правовий характер. На такі відносини поширюються:

— або вимоги гл. 68 «Доручення» ЦКУ;

— або положення ст. 1158 — 1160 ЦКУ, що присвячені регулюванню дій у майнових інтересах іншої особи без її доручення.

Так, якщо між працівником і роботодавцем було укладено договір доручення (у письмовій або усній формі), то згідно зі ст. 1006 ЦКУ такий працівник (повірений) зобов’язаний після виконання доручення надати роботодавцю (довірителеві) звіт про це і підтвердні документи, якщо це потрібно за умовами договору.

А якщо договір доручення між працівником і підприємством не укладався (що найчастіше трапляється на практиці)? Тоді особа, яка вчинила дії в інтересах іншої особи без її доручення, зобов’язана негайно після закінчення цих дій надати особі, в майнових інтересах якої вони вчинялися, звіт про ці дії і передати їй усе, що при цьому було одержано (див. ст. 1159 ЦКУ).

І якщо ці дії будуть схвалені іншою особою (роботодавцем), то надалі до відносин сторін застосовуються положення про відповідний договір (тобто про договір доручення).

Важливо! У цих ситуаціях працівник вчиняє юридичні дії від імені роботодавця, тобто він не є власником придбаного товару (робіт, послуг). Це може підтверджуватися, зокрема, податковими/товарними накладними, де як покупець буде зазначено найменування підприємства.

Працівник не придбаває товари для особистого користування чи для перепродажу роботодавцю. Тобто норми договору купівлі-продажу тут не працюють. Тут панує договір доручення. І порядок оподаткування суми відшкодування у межах такого договору не повинен ставитися в залежність від того, було чи не було зроблено виплату повіреному коштів під звіт для здійснення доручення.

Сподіваємося, що ДФСУ все ж перечитає уважніше гл. 68 і 79 ЦКУ та визнає, що дещо погарячкувала в цьому питанні.

А поки, з урахуванням висновку, зробленого в листі, що коментується, роботодавцям безпечніше все-таки не допускати ситуацій, за яких працівники, не отримуючи грошові кошти під звіт, вимушені провадити закупівлю товарів (робіт, послуг) для потреб підприємства за рахунок власних коштів.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
придбання товарів, власні кошти, ПДФО, військовий збір додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті