(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 26
 • № 25
 • № 24
 • № 23
 • № 21
 • № 19-20
 • № 18
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
16/22
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2018/№ 22

Перейшли на єдиний податок: чи можна уточнити «прибуткову» декларацію?

http://tinyurl.com/y524ffgo
Підприємство перейшло на єдиний податок. У декларації з податку на прибуток виявлена помилка. Чи можна її виправити і яким чином?

Ми вважаємо, можна. Із цією метою слід подати уточнюючу декларацію (УД) з податку на прибуток. Пояснимо детальніше.

Згідно з пп. 16.1.2, 16.1.3 ПКУ платник податків зобов’язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність і подавати її в контролюючий орган. А п. 50.1 ПКУ встановлює обов’язок платника виправитися, якщо протягом строків давності (визначених згідно зі ст. 102 ПКУ) він виявив помилку в раніше поданій ним звітності. Тобто

платник податків зобов’язаний подавати звітність і виправляти її при виявленні помилок

Перехід на спрощену систему оподаткування не звільняє платника ні від відповідальності за помилки, допущені під час перебування на загальній системі, ні від обов’язку виправити такі помилки. Єдине обмеження тут — строк давності зі ст. 102 ПКУ.

Щоправда, роз’яснення податківців про можливість/неможливість надання прибуткової уточненки єдиноподатником на сьогодні відсутні. А ось подавати уточнюючу ПДВ-декларацію при втраті платником статусу ПДВшника податківці забороняють (див. БЗ 101.03), обґрунтовуючи свою позицію тим, що такий платник податків виключений з ПДВ-реєстру.

Звичайно, такий підхід нормами ПКУ не обґрунтований.

Обмежувати можливість платника виправитися за наявності відповідальності за допущені ним помилки незаконно

І судова практика це підтверджує (див., наприклад, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.03.2012 р. у справі № 2а-587/12/0970*).

* http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/22234408.

Хоча своє право (а якщо точніше — обов’язок) виправити «прибуткову» помилку під час перебування на спрощеній системі оподаткування доводити в суді, можливо, і не доведеться. Адже така позиція фіскалів стосовно ПДВ-помилок незмінна вже довгий час — вона була такою ж ще до введення СЕА. А ось щодо податку на прибуток у ті часи діяло роз’яснення, що дозволяє колишньому «прибутківцю» виправляти помилки в декларації з податку на прибуток. Тож, можливо, їх думка із цього приводу залишилася тією самою (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 72, с. 31).

Тим паче, що в певних ситуаціях податківці зовсім не проти того, щоб єдинник подав прибуткову декларацію. Наприклад, при виплаті доходу нерезиденту (див. БЗ 108.05).

Стосовно способу виправлення зазначимо таке.

Оскільки платник перебуває на спрощеній системі оподаткування і за поточні періоди звіти з податку на прибуток не подає, то уточнитися він може тільки шляхом надання УД.

Пам’ятайте: до УД слід додати всі необхідні додатки (у тому числі й фінансову звітність, якщо її дані виправлялися в результаті помилки). Якщо помилка призвела до недоплати податку, не забудьте нарахувати штраф (у розмірі 3 % суми недоплати) і пеню (якщо УД подається після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податку за помилковий період (п. 129.9 ПКУ)). Сплатити суму недоплати, штраф і пеню потрібно до подання УД. Детальніше про виправлення помилок через УД див. статтю на с. 18.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
єдиний податок, декларація з податку на прибуток, виправлення помилки, строк давності додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті