(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 26
 • № 25
 • № 24
 • № 22
 • № 21
 • № 19-20
 • № 18
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
1/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Березень , 2018/№ 23

«Позареалізаційна» готівка, як і раніше, без РРО

http://tinyurl.com/y6zqpgyl
За матеріалами категорії 109.03 Бази знань*

* Див. на сайті ДФСУ (zir.sfs.gov.ua) в розділі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».

висновок документа

При оплаті готівкою в госпопераціях, безпосередньо не пов’язаних з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна, РРО не потрібний. А при готівкових розрахунках за послуги з оренди (у тому числі як відшкодування комунальних послуг) — обов’язковий

Як кола на воді, розходяться свіжі консультації податківців у зв’язку з набуттям чинності новим «касовим» Положенням № 148**. Ігнорувати їх не слід хоча б тому, що згідно з п. 47 цього Положення перевірки дотримання порядку ведення операцій з готівкою здійснюють (і застосовують до порушників штрафні санкції) органи ДФСУ. До речі, і питання застосування РРО — також їх територія.

** Затверджено постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Консультація, що коментується, продовжує колишню лояльну лінію податківців на необов’язковість проведення через РРО готівкових надходжень від операцій, безпосередньо не пов’язаних з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна. Це, зокрема, надходження від відшкодування списаних раніше активів, роялті, реалізації оборотних активів, необоротних активів, що утримуються для продажу, інші доходи, не пов’язані з операційною діяльністю підприємства тощо.

Продовжує в тому сенсі, що аналогічна консультація, яка діяла до набуття чинності Положенням № 148, виводила з-під РРО «позареалізаційну» готівку, отриману внаслідок погашення дебіторської заборгованості, заборгованості за позиками, відшкодування матеріальних збитків, повернення невикористаних підзвітних сум, а також безоплатно отримані кошти, внески до статутного капіталу, роялті, дохід (відсотки) від володіння корпоративними правами. Проте та консультація спиралася на визначення «позареалізаційних надходжень» з п. 1.2 старого «касового» Положення № 637***, а в новому Положенні № 148 такого визначення не виявилося… Тому й перелік безРРОшних готівкових надходжень, «не пов’язаних з реалізацією…», податківці тепер дещо переписали.

*** Затверджено постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

При цьому — фактично всупереч як старим, так і новим власним аргументам — вони продовжують наполягати на обов’язковості застосування РРО при отриманні орендних платежів у готівковій формі.

Від себе зауважимо: як старі, так і (особливо) нові аргументи фіскалів не витримують серйозної критики. Оскільки єдиний документ, який може дати абсолютно обґрунтовану відповідь на запитання, застосовувати чи не застосовувати РРО, у тому числі і при готівкових розрахунках за операційною орендою, — це, звичайно, профільний Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.

І таку відповідь знаходимо в ст. 3 цього Закону, яка зобов’язує суб’єктів господарювання проводити через РРО тільки ті готівкові (і частково — безготівкові, а саме карткові) розрахунки, які супроводжують продаж товарів (надання послуг). Перераховані як у новій, так і в старій консультаціях операції з продажем товарів (наданням послуг) не пов’язані. Тобто при готівкових розрахунках за такими операціями РРО не потрібний. У тому числі і за орендними операціями!

Наші аргументи щодо необґрунтованості застосування РРО при отриманні готівкових орендних платежів читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 54, с. 29.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
готівкові розрахунки, РРО додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті