Нагадаємо, що п.п. 296.1.1 ПКУ (див. також 107.07 БЗ) приписує вам, як єдиноподатнику-безПДВшнику, вести Книгу обліку доходів* (далі — Книга ОД)
* Форма та порядок ведення Книги обліку доходів затверджені наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579.
шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів
При цьому, що стосується доходів (отриманих) у вигляді безготівкових коштів, зарахованих на ваш поточний підприємницький банківський рахунок, то — датою їх отримання. А отже, тим робочим днем, за підсумками якого відповідну суму має бути записано до Книги ОД (до її графи 2), згідно з п. 292.6 ПКУ вважається дата їх надходження/зарахування на такий підприємницький банківський рахунок (див. також лист ДФСУ від 28.09.2015 р. № 9032/Г/99-99-17-02-02-14).
Отже, зараховану на ваш підприємницький банківський рахунок суму виручки має бути записано до Книги ОД того ж робочого дня, коли вона зайшла, а для цього станом на цей день (щонайменше — цього дня) Книга ОД має бути зареєстрованою. А щонайбільше — одразу ж, тобто в той же день реєстрації, ви маєте її отримати згідно з датою видачі/отримання, що фіксується податківцями.
Зауважимо, що в 107.07 БЗ податківці обіцяють видавати зареєстровану Книгу ОД у паперовій формі того ж дня, коли платник подав її на реєстрацію.
А що коли в день зарахування коштів/виручки на банківський рахунок (отримання доходу в безготівковій формі) єдиноподатник не мав зареєстрованої Книги ОД?
Формальна відсутність запису в Книзі ОД строго в день отримання доходу податківці постараються кваліфікувати або як неведення Книги ОД, або як порушення порядку її ведення. А якщо ви запишете цю суму до Книги ОД першою ж наступною датою — зрозуміло, тією, коли зареєстрована в установленому порядку Книга ОД нарешті потрапила вам до рук — тільки як порушення порядку її ведення. Причому будьте уважні: якщо дата отримання доходу і дата реєстрації Книги ОД припадають на різні звітні податкові квартали, не забудьте включити такий дохід до декларації за попередній квартал навіть без його відображення в Книзі ОД. Інакше фіскали «пришиють» вам «заниження» податкових зобов’язань за ЄП (за квартал фактичного отримання доходу) та застосують відповідні штрафи згідно з ПКУ.
Якщо ж подібне нестикування дат податківці виявлять пізніше, то за порушення порядку ведення Книги ОД вони традиційно (див. 107.11 БЗ) загрожують адмінштрафом за ст. 1641 КпАП: це — від 51 до 136 грн. (за перше порушення) та від 85 до 136 грн. (за повторне протягом року). Але!
Але нагадуємо, що оштрафувати вас вони можуть тільки в разі, якщо з моменту вчинення такого адміністративного порушення не минуло 2 місяці… ☺
Будьте напоготові: податківці практикують «наїзди», мовляв, оскільки отримані доходи не відображено в Книзі ОД, виходить, вони отримані фізособою, і тому, мовляв, підлягають оподаткуванню ПДФО та ВЗ. Насправді «підприємницький» статус цих доходів підтверджується вашою «первинкою» — договорами, актами тощо.
Вирішуйте самі: якщо йдеться про кілька дрібних сум, перекинутих розумними контрагентами, то щоб уникнути претензій з боку фіскалів, цілком реально вирішити з такими контрагентами питання про повернення сум під приводом «помилковості» відповідних перерахувань. У подібній ситуації податківці погоджуються, що такі суми включенню до складу доходів єдиноподатника не підлягають (107.04 БЗ).
Інакше — щоб не ризикувати втратою більш вагомої виручки — можливо, має сенс потішити перевіряльників добросовісною сплатою копійчаного адмінштрафу… Ну, або якось так…