Як підтвердити «лікарську» ставку ПДВ

В обраному У обране
Друк
Голенко Олександр, шеф-редактор
Податки та бухгалтерський облік Травень, 2018/№ 41
Підприємство торгує лікарськими засобами (є сертифікати якості) і медичними виробами (є сертифікати відповідності на них). Чи потрібні ще якісь документи, щоб обґрунтувати застосування ставки ПДВ у розмірі 7 %?

Ваше запитання викликане зміною з 01.01.2018 р. редакції «семивідсоткового» п.п. «в» п. 193.1 ПКУ.

Лікарські засоби. Із застосуванням ставки ПДВ у розмірі 7 % до операцій з лікарськими засобами (код пільги 14060508 згідно з Довідником № 87/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету станом на 01.04.2018 р.) усе просто.

Відомості про лікарські засоби, дозволені для виробництва і застосування в медпрактиці, містяться в Держреєстрі лікарських засобів України (ДРЛЗУ) (абзац дев’ятий ч. 2 ст. 2 Закону України «Про лікарські засоби» від 04.04.96 р. № 123/96-ВР).

Якщо лікарський засіб зареєстрований у ДРЛЗУ, то за операціями з ним слід застосовувати ставку ПДВ у розмірі 7 %

Щоб переконатися в цьому, перейдіть за посиланням http://www.drlz.com.ua/ і перевірте, чи є на цьому сайті ліки, що продаються вами. Жодних інших документів «для 7 %» більше не потрібно!

Зазначимо, що при цьому йдеться про лікарські засоби, дозволені для виробництва і застосування в медичній практиці, а не для використання в межах клінічних випробувань. Про останні йдеться в окремому абзаці третьому п.п. «в» п. 193.1 ПКУ (код пільги 14060510). Такі ліки ви точно не продаєте, тому цю тему розвивати тут не будемо.

Медичні вироби (код пільги 14060509). У діючій редакції абзацу другого п.п. «в» п. 193.1 ПКУ тепер немає згадки про той Перелік медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню ПДВ за ставкою 7 відсотків*, наявність якого прямо передбачалася раніше.

* Затверджений постановою КМУ від 03.09.2014 р. № 410.

Це означає, що зазначений Перелік — незважаючи на те, що він де-юре не скасований — з 01.01.2018 р. для обґрунтування застосування ставки ПДВ 7 % до операцій з медичними виробами більше не працює (про його незастосування ви читали в «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 11, с. 23).

Тут, на відміну від «лікарського», роль відповідного «медвиробного» реєстру відіграє Державний реєстр медичної техніки та виробів медичного призначення (ДРМТВМП). Дієте аналогічно — переходите за посиланням http://portal.diklz.gov.ua/PublicSite/PUB/VMList.aspx і перевіряєте там свій медвиріб.

Проте пам’ятайте, що роль ДРМТВМП тимчасова. Тепер замість реєстрації медвиробів у ДРМТВМП їх маркують знаком відповідності технічним регламентам (для медвиробів вони затверджені постановами КМУ від 02.10.2013 р. № 753, № 754 і № 755). Проте ті медвироби, які були включені в ДРМТВМП раніше, дозволено продавати без маркування (застосовуючи ставку ПДВ 7 %) до закінчення терміну їх придатності, але не більше 5 років з дати введення в обіг (включення в ДРМТВМП).

Таким чином, після закінчення «терміну дії» реєстрації медвиробу в ДРМТВМП єдиним обґрунтуванням для застосування ставки ПДВ 7 % за операціями з медичними виробами буде нанесений на них знак відповідності конкретному технічному регламенту, підтверджений сертифікатом відповідності.

І останнє: якщо ви продаєте з ПДВ за ставкою 7 % ті медтовари, за якими ПК раніше «зайшов» за ставкою 20 %, його коригувати не потрібно. Це стала позиція податківців (див., зокрема, лист ДФСУ від 05.02.2018 р. № 3375/7/99-99-15-03-02-17.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити