Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги

В обраному У обране
Друк
Податки та бухгалтерський облік Серпень, 2019/№ 61

Поточні розрахунки з покупцями і замовниками за відвантажену продукцію (товари), виконані роботи, надані послуги обліковують на субрахунках до рахунка 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками»:

— 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»;

— 362 «Розрахунки з іноземними покупцями».

За дебетом рахунка 36 відображають продажну вартість реалізованої продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг. Вона включає ПДВ, акцизний податок та інші податки, збори (обов’язкові платежі), що підлягають перерахуванню до бюджетів і включені у вартість реалізації. Таким чином, при реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) підприємство робить запис: Дт 36 — Кт 70, 71.

За кредитом рахунка 36 показують суми платежів, що надійшли на рахунки підприємства у банках, до каси, та інші види розрахунків (Дт 30, 31 — Кт 36).

Залишок за рахунком 36 характеризує наявність заборгованості покупців і замовників за отриману ними продукцію (товари, роботи, послуги).

Суми попередньої оплати продукції (товарів, робіт, послуг) доходами не визнають. На це вказують пп. 6.3 і 6.4 П(С)БО 15. Для обліку такої заборгованості застосовують субрахунок 681 «Розрахунки за авансами одержаними». Щоб розмежувати аванси в гривні і в іноземній валюті, до субрахунку 681 відкривають відповідні субрахунки другого порядку.

Отримавши передоплату, в обліку роблять проводку: Дт 30, 31 — Кт 681.

Після постачання продукції (товарів, робіт, послуг) показують погашення кредиторської заборгованості за авансами (Дт 681) в кореспонденції з кредитом відповідного субрахунку рахунка 36. Також за дебетом субрахунку 681 відображають суми передоплат, повернені покупцям і замовникам (зокрема, при розірванні договору), в кореспонденції з рахунками обліку грошових коштів.

Приклад 1. Підприємство на підставі договору постачання реалізує підприємству-резиденту готову продукцію на суму 90000 грн. (у тому числі ПДВ — 15000 грн.). Собівартість реалізованої продукції склала 60000 грн. Реалізація здійснена на умовах:

— варіант 1 — подальшої оплати;

— варіант 2 — передоплати.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити