Розрахунки за претензіями

В обраному У обране
Друк
Податки та бухгалтерський облік Серпень, 2019/№ 61

Облік у пред’явника претензії

Для ведення обліку розрахунків за претензіями, які пред’явлені постачальникам, підрядникам, транспортним та іншим організаціям, а також за пред’явленими їм та визнаними штрафами, пенею, неустойками передбачений субрахунок 374 «Розрахунки за претензіями».

За дебетом цього субрахунку відображають, зокрема, суми за:

— претензіями, пред’явленими внаслідок виявлення в отриманих і сплачених рахунках невідповідності цін і тарифів, передбачених договором, а також виявлення арифметичної помилки;

— претензіями, які пред’являються постачальникам унаслідок невідповідності якості відвантажених ТМЦ, виконаних робіт та наданих послуг технічним і іншим умовам договору;

— претензіями, пред’явленими постачальникам і транспортним організаціям унаслідок виявлення нестачі вантажів понад норми природного убутку;

— претензіями за брак, простій і збитки, понесені з вини постачальників;

— штрафами, пенею, неустойками, що стягаються з постачальників, підрядників, покупців, замовників за недотримання договірних зобов’язань у розмірах, передбачених договором або визначених судом;

— претензіями, пред’явленими до покупців унаслідок несвоєчасної оплати вартості поставлених ТМЦ (виконаних робіт, наданих послуг).

Суму пред’явленої претензії відображають проводкою: Дт 374 — Кт 361, 631 тощо.

А ось показувати в обліку доходи (наприклад, якщо претензія містить вимогу про відшкодування непрямих збитків) не кваптеся. Для їх відображення доведеться дочекатися визнання претензії боржником або рішення суду про стягнення відповідних сум. Тільки після цього можна зробити проводку: Дт 374 — Кт 715.

При погашенні контрагентом заборгованості за претензією субрахунок 374 кредитують в кореспонденції з дебетом рахунків обліку грошових коштів (30, 31) або активів (15, 20, 22, 28 тощо).

Приклад 1. За договором постачальник зобов’язаний поставити товар на суму 60000 грн. (у тому числі ПДВ — 10000 грн.). При прийманні товару виявлена нестача понад норми природного убутку в сумі 12000 грн. (у тому числі ПДВ — 2000 грн.).

Покупець пред’явив постачальникові претензію на суму нестачі.

Варіант 1. Покупець перерахував передоплату на повну суму постачання. Після пред’явлення претензії:

а) постачальник відшкодував суму товарів, які недопоставили, грошовими коштами;

б) претензія покупця не задоволена.

Варіант 2. Перша подія — постачання товарів. Після пред’явлення претензії постачальник допоставив товар, якого бракувало.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити