Вексельні розрахунки

В обраному У обране
Друк
Податки та бухгалтерський облік Серпень, 2019/№ 61

Вексель — цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов’язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу певну суму власнику векселя (векселедержателю) (ст. 14 Закону про цінні папери).

У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов’язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов’язання щодо платежу за векселем (ч. 3 ст. 4 Закону № 2374).

Таким чином, вексель, з одного боку, є безумовним грошовим зобов’язанням і засобом платежу, а з іншого — цінним папером.

Векселі бувають двох видів: прості та переказні.

Основна відмінність простого векселя від переказного полягає в кількості учасників операції. У разі використання простого векселя їх двоє:

— особа, яка зобов’язалася виплатити певну суму грошей (боржник), та

— особа, на чию користь боржник зобов’язався сплатити гроші (векселедержатель).

Простий вексель виписує та підписує боржник (векселедавець). При цьому спочатку передбачається, що платником за векселем є його векселедавець.

У разі використання переказного векселя з’являється третя фігура — платник за векселем (трасат).

Переказний вексель виписує та підписує кредитор (трасант). Такий вексель містить пропозицію боржнику векселедавця (трасату) сплатити в зазначений строк зазначену у векселі суму третій особі — векселедержателю (ремітенту — кредитору трасанта). Відповідно

векселедавець (трасант) для платника за векселем (трасата) виступає кредитором, а для векселедержателя — боржником

Платнику пропонується погасити в рахунок його заборгованості перед векселедавцем заборгованість останнього перед векселедержателем.

Таким чином, сенс переказного векселя полягає в тому, що векселедавець призначає платником за векселем третю особу.

Тобто на відміну від простого векселя, векселедавець і платник за переказним векселем не збігаються.

Зазвичай вексель потрапляє на підприємство (до векселедержателя) або в результаті отримання його в рахунок відвантажених товарів (робіт, послуг), або шляхом придбання за грошові кошти.

Подвійна природа векселя (борговий інструмент та цінний папір) зумовлює два варіанти його відображення в бухгалтерському обліку.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити