ПН не на всю суму постачання: наслідки

В обраному У обране
Друк
Павленко Олексій, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Липень, 2019/№ 56
Підприємство-постачальник випадково виписало податкову накладну (ПН) не на усю суму постачання. Чи мають право податківці у такому разі оштрафувати постачальника на 50 % від усієї суми ПДВ за таким постачанням як за взагалі невиписку ПН за цією операцією (мовляв, така ПН — не за цим постачанням)? Висловимо із цього приводу свою думку.

Дійсно, на практиці не так рідко трапляються ситуації, коли чи то помилково (у сумі, кількості, або просто забули вказати в ПН позицію), чи то через відсутність регліміту, чи то щоб вписатися в антиблокувальні 500 тис., чи то чомусь ще постачальник виписує і реєструє ПН на менший обсяг, ніж той, який був фактично поставлений (передоплачений).

Ми подібні дії абсолютно не схвалюємо, оскільки на виході маємо «некондиційну» ПН, і доки постачальник не виправить таку ситуацію, покупець дуже ризикує, якщо заявить ПК за цією «куцою» ПН (фіскали напевно його викосять).

Алгоритм виправлення

Крім того, якщо постачальник не встигне до податкової перевірки внести відповідні виправлення і провести через ЄРПН усю суму постачання, то проблеми з податківцями у нього зовсім не виключені. У тому числі не виключається, що останні спробують погрожувати платникові навіть 50 % штрафом з абзацу першого п. 1201.2 ПКУ.

Нагадаємо, що є два основні підходи до виправлення подібних ситуацій: виписка «плюсового» розрахунку коригування (РК) на різницю і виписка нової ПН на усю суму постачання. Фіскали відносно виправлення подібних помилок завжди пропонують самий невигідний для платника алгоритм. Тобто вони заперечують можливість виписати на бракуючу в ПН різницю «плюсовий» РК, який би у будь-якій ситуації реєстрував сам постачальник.

Наприклад, в недавньому листі ДФСУ від 07.05.2019 р. № 1999/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці розглянули подібну ситуацію: коли ПН постачальник склав на дату відвантаження товару, але не на усю суму правочину, а потім на дату виявлення помилки склав РК до неї, яким суму ПЗ привів у відповідність з сумою постачання. Фіскали (не наводячи аргументів!) заявили, що ці ПН і РК є складеними з порушенням ПКУ. А тому, мовляв, обидва ці документи не можуть бути підставою для віднесення покупцем сум ПДВ, вказаних в них, до податкового кредиту.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити