Покупець не реєструє РК: що в обліку?

В обраному У обране
Друк
Адамович Наталія, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Травень, 2019/№ 40
При зменшуючих ПДВ-коригуваннях продавець завжди в зоні ризику. Адже не всякий покупець згоден реєструвати РК. У такій ситуації опинився і наш продавець. Йому покупець повідомив, що не збирається реєструвати зменшуючий РК взагалі. Як продавцеві відобразити в обліку коригувальну операцію? Коли в обліку завислий ПДВ можна списати на витрати? Давайте розбиратися.

Коригувальних ситуацій, в результаті яких може бути складений зменшуючий РК, немало. Це і повернення продавцем передоплати, і повернення покупцем товарів, і зменшення ціни без коригування кількості. Коли відбувається зменшення суми компенсації на користь постачальника, працюють правила з п.п. 192.1.1 ПКУ і п. 17 Порядку № 569*: продавець зменшує податкові зобов’язання (ПЗ), а покупець зменшує податковий кредит (ПК). Коли ж в обліку проводити таке зменшення ПДВ?

* Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

У продавця

Продавець на дату проведення зменшуючої ПДВ-коригувальної операції повинен скласти РК і відправити його на реєстрацію покупцеві. При цьому відразу ж зменшувати ПЗ не можна. Для нього діє ключове правило: продавець має право зменшити ПЗ тільки після (!) реєстрації покупцем зменшуючого РК (п.п. 192.1.1 ПКУ). Тобто

до тих пір, поки РК не буде зареєстрований в ЄРПН, продавець зменшити ПЗ з ПДВ не може

Враховуючи це, за датою проведення ПДВ-коригування продавцеві ще не можна робити у бухобліку «сторно» записом: Дт 704 — Кт 641/ПДВ (при поверненні покупцем товару або при зменшенні ціни поставленого товару, п. 7 Інструкції № 141**); Дт 643 — Кт 641/ПДВ (при поверненні продавцем авансу) і коригувати раніше відображені ПЗ з ПДВ.

** Інструкція з бухгалтерського обліку ПДВ, затверджена наказом Мінфіну від 01.07.97 р. № 141.

На етапі складання зменшуючого РК продавцеві бажано «сторно»-коригування показати з використанням проміжного додатково введеного субрахунку 643/2 «Податкові зобов’язання: РК без реєстрації» до рахунку 643 «Податкові зобов’язання». Це дозволить йому окремо врахувати завислу суму коригування податкових зобов’язань , поки що не підтверджену зареєстрованим зменшуючим РК.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити