Покупець не реєструє РК: що в обліку?

В обраному У обране
Друк
Адамович Наталія, податковий експерт
Податки & бухоблік Травень, 2019/№ 40
При зменшуючих ПДВ-коригуваннях продавець завжди в зоні ризику. Адже не всякий покупець згоден реєструвати РК. У такій ситуації опинився і наш продавець. Йому покупець повідомив, що не збирається реєструвати зменшуючий РК взагалі. Як продавцеві відобразити в обліку коригувальну операцію? Коли в обліку завислий ПДВ можна списати на витрати? Давайте розбиратися.

Коригувальних ситуацій, в результаті яких може бути складений зменшуючий РК, немало. Це і повернення продавцем передоплати, і повернення покупцем товарів, і зменшення ціни без коригування кількості. Коли відбувається зменшення суми компенсації на користь постачальника, працюють правила з п.п. 192.1.1 ПКУ і п. 17 Порядку № 569*: продавець зменшує податкові зобов’язання (ПЗ), а покупець зменшує податковий кредит (ПК). Коли ж в обліку проводити таке зменшення ПДВ?

* Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

У продавця

Продавець на дату проведення зменшуючої ПДВ-коригувальної операції повинен скласти РК і відправити його на реєстрацію покупцеві. При цьому відразу ж зменшувати ПЗ не можна. Для нього діє ключове правило: продавець має право зменшити ПЗ тільки після (!) реєстрації покупцем зменшуючого РК (п.п. 192.1.1 ПКУ). Тобто

до тих пір, поки РК не буде зареєстрований в ЄРПН, продавець зменшити ПЗ з ПДВ не може

Враховуючи це, за датою проведення ПДВ-коригування продавцеві ще не можна робити у бухобліку «сторно» записом: Дт 704 — Кт 641/ПДВ (при поверненні покупцем товару або при зменшенні ціни поставленого товару, п. 7 Інструкції № 141**); Дт 643 — Кт 641/ПДВ (при поверненні продавцем авансу) і коригувати раніше відображені ПЗ з ПДВ.

** Інструкція з бухгалтерського обліку ПДВ, затверджена наказом Мінфіну від 01.07.97 р. № 141.

На етапі складання зменшуючого РК продавцеві бажано «сторно»-коригування показати з використанням проміжного додатково введеного субрахунку 643/2 «Податкові зобов’язання: РК без реєстрації» до рахунку 643 «Податкові зобов’язання». Це дозволить йому окремо врахувати завислу суму коригування податкових зобов’язань , поки що не підтверджену зареєстрованим зменшуючим РК. (ср. 025069200)

Як пояснюють податківці, визначати період для відображення зменшення ПЗ в декларації з ПДВ (і одночасно у бухобліку) продавцеві треба з оглядкою на своєчасність/невчасність реєстрації покупцем РК (див. листи ДФСУ від 22.01.2016 р. № 2052/7/99-99-19-03-02-17, від 12.03.2018 р. № 952/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, БЗ 101.23). Тобто продавець зменшує ПЗ:

у періоді складання РК — якщо покупець зареєстрував РК своєчасно;

у періоді реєстрації РК — якщо покупець зареєстрував РК несвоєчасно.

Термін реєстрації зменшуючих РК, складених на платників ПДВ, — 15 календарних днів з дня отримання РК покупцем (п. 201.10 ПКУ). Проте, враховуючи, що систему під ці нові терміни так і не переналаштували, для того, щоб не виникав показник ΣПеревищ, податківці радять реєструвати такі зменшуючі РК у загальні терміни (див. лист ДФСУ від 20.07.2018 р. № 3204/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, БЗ 101.15).

Як бути з сумою ПДВ, якщо зменшуючий РК покупець реєструвати не збирається? У п. 8 Інструкції № 141 описаний тільки порядок списання суми ПДВ, яка не підтверджена своєчасно зареєстрованою ПН. І там сказано, що у бухобліку списують її наступного дня після закінчення останнього дня граничного терміну для реєстрації ПН в ЄРПН.

Думаємо, що за відсутності реєстрації зменшуючого РК покупець повинен використати такий же принцип для списання так і не зменшеної суми ПЗ з ПДВ.

По суті, можливість реєстрації ПН/РК безстрокова (у п. 201.10 ПКУ немає згадки про те, що термін реєстрації ПН/РК обмежується). Проте, насправді, податківці, погодивши позицію з Мінфіном, самовстановили максимальний термін реєстрації ПН/РК — 1095 днів з дати складання (див. лист Мінфіну від 31.01.2018 р. № 11310-09-10/2681; БЗ 101.16). Саме такий максимально можливий термін реєстрації закріплений в СЕА. Але система налагоджена так, що може прийняти до реєстрації РК до ПН, тільки:

1) якщо з дати складання ПН, що коригується, не пройшло 1095 днів. Якщо з дати складання ПН пройшло більше 1095 днів, система РК на реєстрацію не пропустить;

2) якщо з дати складання самого РК не пройшло 1095 днів.

Як пояснюють податківці, якщо зменшуючий РК не буде зареєстрований в ЄРПН протягом 1095 календарних днів з дати операції, то податкові зобов’язання у постачальника не можуть бути зменшені (див. БЗ 101.23).

Проте вважати можливість зменшити ПЗ втраченою до спливу 1095 днів продавцеві все ж зарано. Адже покупець до закінчення 1095 днів з дати операції ще може передумати і зареєструвати зменшуючий РК.

Тому продавцеві відразу реагувати на відмову покупця в реєстрації зменшуючого РК не варто. А правильніше залишити суму ПДВ, що не зменшила податкові зобов’язання, на субрахунку 643/2 «Податкові зобов’язання: розрахунки коригування без реєстрації» до тих пір, поки:

— або покупець зареєструє зменшуючий РК. Тоді продавець в періоді реєстрації зменшуючого РК право проведе зменшення ПЗ в обліку (зробить запис Дт 643/2 — Кт 641/ПДВ методом «сторно»);

— або покупець втратить статус платника ПДВ чи ж доки не спливуть граничні 1095 днів для реєстрації РК. Адже тільки після цього продавець остаточно втратить право зменшити ПЗ і може спокійно (при втраті покупцем ПДВ-статусу або на 1096-й день з дати складання ПН) списати так і невідкориговану суму ПДВ на витрати (у дебет субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності»).

У покупця

Для покупця факт реєстрації зменшуючого РК ролі не відіграє. За правилами коригування зменшити ПК покупець зобов’язаний (!) в періоді проведення перерахунку (п.п. 192.1.1 ПКУ). Відсутність факту реєстрації зменшуючого РК в ЄРПН не звільняє покупця від обов’язку зменшити ПК на суму ПДВ, вказану в такому РК (п. 17 Порядку № 569).

Та й податківці пояснюють, що покупець повинен відкоригувати ПК, навіть якщо на руках у нього немає зареєстрованого РК (див. лист ДФСУ від 19.07.2018 р. № 3179/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, БЗ 101.23). Провести зменшення ПК вони радять на підставі бухгалтерської довідки (у ряд. 14 розд. II декларації з ПДВ з обов’язковим заповненням табл. 2 додатка Д1).

Порядок обліку сум ПДВ, не підтверджених зареєстрованим в ЄРПН зменшуючим РК, покажемо на прикладі ПДВ-коригування, пов’язаного з поверненням раніше поставленого товару.

Облік повернення товару без реєстрації зменшуючого РК

з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума,

грн.

Дт

Кт

У продавця

1

Відвантажено товар покупцеві

361

702

12000

2

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

702

641/ПДВ

2000

3

Списано собівартість реалізованого товару

902

281

7000

4

Повернено товар покупцем (відкориговано дохід)

704

361

12000

5

Складено зменшуючий РК до ПН і відправлено покупцеві для реєстрації в ЄРПН

704

643/2*

2000

6

Оприбутковано повернений покупцем товар (методом «сторно»)

902

281

7000

7

РК не зареєстрований в ЄРПН: на 1096-й день — сума ПЗ з ПДВ віднесена у витрати

949

643/2

2000

* Рекомендуємо використати додатковий субрахунок 643/2 «Податкові зобов’язання: розрахунки коригування без реєстрації», який би враховував розрив в часі між складанням РК і фактом його реєстрації в ЄРПН. І в разі відмови від реєстрації відокремлював суму невідкоригованих ПЗ.

У покупця

1

Отримано товар від постачальника

281

631

10000

2

Відображено суму «вхідного» ПДВ (до отримання зареєстрованої ПН)

644/1

631

2000

3

Відображено ПК (отримана зареєстрована ПН)

641/ПДВ

644/1

2000

4

Повернено товар постачальникові

631

281

10000

5

Відкориговано ПК (методом «сторно»)

641/ПДВ*

631

2000

* При поверненні товару покупець в тому ж періоді зобов’язаний (!) зменшити ПК. Тобто реєстрація/нереєстрація зменшуючого РК для покупця значення не має.

висновки

  • Постачальник має право зменшити ПЗ тільки після реєстрації зменшуючого РК в ЄРПН. Зареєструвати такий РК покупець може протягом 1095 днів з дати складання РК.
  • Якщо покупець не реєструє зменшуючий РК, то списати на витрати ПЗ, що коригуються, продавець має право тільки на 1096-й день з дати операції.
Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд