ФОП на загальній системі і РРО

В обраному У обране
Друк
Вишневский Михайло, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Листопад, 2019/№ 89
При реєстрації ФОП іноді доводиться чути від податківців, що загальна система нерозривно пов’язана із застосуванням РРО. Мовляв, якщо ви не реєструєтеся платником єдиного податку — будьте ласкаві, поставте РРО. Зрозуміло, у тих випадках, коли він узагалі доречний (розрахунок готівкою, платіжною карткою). Чи так це насправді? Давайте розбиратися.

Виходячи з практичних міркувань ФОП може зіткнутися із загальною системою зазвичай тільки в разі перевищення граничного обсягу доходу, встановленого для єдиного податку, або при недотриманні єдиноподаткових правил (негрошовий розрахунок, заборонені види діяльності тощо). Рідше — за відсутності діяльності або якщо рентабельність настільки низька, що працювати на єдиному податку не вигідно. В усіх інших випадках єдиний податок має значно більші переваги, ніж загальна система.

І все-таки наші читачі цікавляться: в яких випадках ФОП на загальній системі зобов’язаний використовувати РРО? Чи не передбачені для них якісь преференції?

Узагалі всі варіанти фіксації готівкових розрахунків, по суті, можна звести до трьох випадків:

1. Надходження готівки взагалі ніяк не фіскалиться.

2. РРО не застосовується, але натомість застосовуються РК і КОРО.

3. Застосування РРО обов’язкове.

У цих трьох варіантах і потрібно шукати нашого ФОП-загальносистемника.

Узагалі ніяк не фіскалимо

Без фіскалізації готівки можна говорити тільки у двох випадках:

1. Операція не пов’язана з реалізацією товарів (наданням послуг). Це взагалі не розрахункова операція, тому незалежно від статусу особи, яка одержує готівку, РРО не застосовується. Ці операції для цілей нашого матеріалу не є цікавими.

2. Операція підпадає під дію ст. 9 Закону про РРО.

Тут уже багато що залежить не лише від характеру операції, а й від статусу особи, яка одержує готівку. Наприклад, у п. 1 зазначена торгівля продукцією власного виробництва, що передбачає повне РРО-звільнення. Але для ФОП він не підходить, оскільки в ньому, по-перше, сказано тільки про підприємства, а по-друге, ПКО/ВКО ФОП виписувати не може.

Фізособи згадані ще в пп. 6 і 9 цієї статті Закону про РРО. Але для загальносистемника вони ні до чого: перший з них стосується єдиноподатника, другий — звичайних фізосіб (детальніше див. " РРО і ФОП — «скованные одной цепью»" цього номера).

А ось інші звільнення, хоча й носять загальний характер, цілком можуть бути використані в тому числі й ФОП-загальносистемником

Наприклад, для нього цілком актуальним може бути продаж води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, бочок, бідонів (п. 11). Так само, як і продаж газет, журналів та інших товарів, зазначених у п. 10, зрозуміло, у разі відповідності зазначеним там обмеженням (питома вага 50 %, відсутність продажу алкоголю, ТСПТ та інших заборонених товарів). Але спеціальних послаблень для ФОП-загальносистемника в ст. 9 немає.

Використовуємо РК і КОРО

Навряд чи такий порядок фіскалізації можна назвати ліберальним, порівнюючи з веденням РРО. З одного боку, він привабливий тим, що не передбачає використання РРО, а отже, і витрат на нього та його обслуговування. З іншого — цей усічений варіант передбачає, по-перше, складання РК на кожну готівкову операцію (тобто витрачання часу на оформлення продажу можуть бути більші), а по-друге, щомісячне надання звітності за формою ЗВР-1.

І все-таки більшість підприємців оберуть варіант «РК + КОРО», ніж «РРО».

Перелік окремих форм та умов діяльності встановлений у Переліку № 1336*.

* При цьому для деяких з них п. 2 постанови № 1336 установлює граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій. Якщо встановлена межа перевищена, потрібно здійснювати розрахунки через РРО. Причому така межа, на думку фіскалів, повинна дотримуватися не лише для календарного року, а й для будь-якого іншого 12-місячного періоду (109.04 БЗ). Хоча цей висновок є спірним.

З усього різноманіття переліченого в ньому примітним виглядає п. 11, адресований якраз ФОП на загальній системі, які не використовують найману працю. Відповідно до нього замість РРО можна застосовувати РК надання побутових послуг з:

— ремонту та встановлення побутових машин і приладів, радіоелектронної апаратури, телеантен, ремонту і складанню меблів;

— прибирання квартир;

— догляду за дітьми, хворими та людьми похилого віку;

— фотографування;

— ремонту квартир;

— приготування їжі;

— прання білизни;

— хімічного чищення;

— ремонту взуття, швейних та трикотажних виробів, виробів текстильної та шкіряної галантереї, металевих виробів.

Цей перелік дуже нагадує перелік побутових послуг для ФОП групи 1 єдиного податку (п. 291.7 ПКУ).

Як це можна використати

Як цікаву альтернативу групі 1. Якщо ви займаєтеся якимись із цих видів діяльності і вас скинули зі спрощеної системи, то ви цілком можете бути загальносистемником, не вдаючись до купівлі та використання РРО.

Утім, є й відмінності — у наведеному переліку присутні послуги з ремонту квартир та приготування їжі, а для першогрупників таких побутових послуг немає.

Важливо, що для цих видів діяльності не встановлюється граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій, при перевищенні якого застосування РРО є обов’язковим.

Перелік № 1336 містить ще цілу низку форм та умов діяльності, які гіпотетично можуть бути цікавими ФОП (наприклад, торгівля через засоби пересувної мережі (автомагазини, авторозвозки, автоцистерни, цистерни, бочки, бідони, низькотемпературні лотки-прилавки, візки, розноски, лотки, столики), розташовані за межами стаціонарних приміщень; роздрібна торгівля на ринках, ярмарках тощо).

Проте потрібно зауважити: багато що з переліченого в Переліку № 1336 може повторюватися й у ст. 9 Закону про РРО (наприклад, та ж торгівля через засоби пересувної торговельної мережі (п. 2 Переліку № 1336) може кореспондувати з продажем води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, бочок, бідонів (п. 11 ст. 9 Закону про РРО). А це означає, що використовувати Перелік № 1336 узагалі немає жодного сенсу.

Використання РРО

Якщо ви не знайшли себе ані в ст. 9 Закону про РРО, ані в Переліку № 1336, то вам доведеться використовувати РРО на загальних підставах. Інших якихось спеціальних послаблень саме для ФОП-загальносистемника немає.

Облік товарів і перспективи

Законом про РРО передбачений обов’язок «вести в порядку, встановленому законодавством», облік товарних запасів і штраф за його відсутність. Він повною мірою поширюється й на ФОП на загальній системі. Причому незалежно від того, використовуєте ви РРО чи ні. Інша річ, що не зовсім зрозуміло, що це за облік, установленого законом порядку немає.

До речі, зміни, які будуть внесені до РРО-законодавства в найближчому майбутньому, великою мірою ніяк не зачіпають ФОП-загальносистемників. Виняток якраз у тій нормі, яка зобов’язує вести цей облік. Так, з 19.04.2020 р. у Законі про РРО з’явиться, по-перше, необхідність пред’являти документи, які підтверджують облік і походження товару, які на момент перевірки перебувають у місці продажу, а по-друге, штраф за неподання документів, що підтверджують облік. Утім, загальносистемнику, на відміну від спрощенця, складно працювати без підтвердних первинних документів.

У будь-якому разі розраховувати на появу якихось послаблень саме для ФОП-загальносистемників марно.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити