Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Відпустка батькам з дітьми

Савченко Олена, налоговый эксперт
Податки & бухоблік Лютий, 2020/№ 13
Друк
Продовжуючи тему «дитячих» відпусток, розглянемо порядок надання щорічних додаткових відпусток працівникам, що мають дітей. Це вид соціальної відпустки, який оплачується за рахунок коштів роботодавця. Хто має право на такий вид відпустки? Який граничний вік дитини для його отримання? Ці та інші запитання, пов’язані з наданням відпустки на дітей, ми розглянемо в цій статті.

Право на відпустку на дітей

Категорії осіб, які можуть претендувати на додаткову відпустку працівникам, що мають дітей, зазначені в ч. 1 ст. 1821, ст. 1861 КЗпП і ч. 1 ст. 19 Закону про відпустки. Право на отримання додаткової відпустки на дітей залежить від віку дитини. Для наочності представимо в таблиці нижче інформацію про граничний вік дитини, який надає право на отримання додаткової відпустки на дітей кожної категорії осіб, перелічених у ст. 19 Закону про відпустки.

Категорії працівників і граничний вік дитини, що надає право на отримання відпустки на дітей

Категорія працівників, які працюють і мають право на соцвідпустку на дітей

Обмеження за віком дитини

Жінка, яка має двох або більше дітей

15 років

Жінка, що має дитину з інвалідністю

18 років

Жінка, що усиновила дитину

18 років

Мати особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А групи I, яка досягла 18 років

Не обмежений

Одинока мати

18 років

Батько, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі)

18 років

Батько особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А групи I, яка досягла 18 років, якщо такий батько виховує її без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальній установі)

Не обмежений

Особа, що взяла дитину під опіку

14 років

Особа, що взяла під опіку (піклування) інваліда з дитинства підгрупи А групи I

Не обмежений

Особа, визначена в установленому порядку як піклувальник

18 років

Один з прийомних батьків

18 років

Один з батьків-вихователів

18 років

Зверніть увагу: право на соцвідпустку зберігається в тому числі й за рік, у якому дитина досягла граничного віку, що надає право соцвідпустку на дітей.

Наприклад, працівниця має двох дітей, старшій з яких виповнилося 15 років у лютому 2020 року. Отже, право на соцвідпустку на дітей за 2020 рік за підставою «жінка, що має двох дітей віком до 15 років» у такої працівниці зберігається. А ось права за 2021 рік на соцвідпустку за цією підставою їй уже не світить.

Підтвердити своє право на соцвідпустку на дітей працівник повинен відповідними документами. Так, для цих цілей, наприклад,

— жінка, що має двох або більше дітей віком до 15 років, надає роботодавцеві копії свідоцтв про народження дітей;

— жінка, що має дитину з інвалідністю, — копії свідоцтва про народження дитини і пенсійного посвідчення (чи інші документи, що підтверджують статус дитини).

Тривалість додаткової відпустки на дітей

З 1 січня 2010 року тривалість такої відпустки становить 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП).

За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів

При визначенні підстав для отримання права на відпустку на дітей одна дитина може бути врахована кілька разів. Наприклад, жінка, яка має двох дітей віком до 15 років, одна з яких має інвалідність, що підтверджується відповідними документами, буде мати право на додаткову відпустку на дітей тривалістю 17 календарних днів за двома підставами — як «жінка, що має двох або більше за дітей віком до 15 років» і як «жінка, що має дитину з інвалідністю».

Звертаємо увагу: у разі надання невикористаних відпусток на дітей за роки, що передують 2010 року, їх тривалість повинна визначатися згідно з нормами законодавства, які діяли на той час.

Особливості надання

1. Додаткова відпустка на дітей надається за календарний рік незалежно від відпрацьованого в цьому році часу.

2. Додаткова відпустка на дітей надається понад щорічні основну та додаткові відпустки.

3. На додаткову відпустку на дітей поширюються загальні правила перенесення або продовження відпусток, установлені ст. 11 Закону про відпустки.

4. Роботодавець не має права відкликати працівника з додаткової відпустки на дітей.

5. Строк давності, після якого працівником втрачається право на додаткову відпустку на дітей, чинним законодавством не встановлений.

Дитяча відпустка сумісникам

Чи потрібно надавати відпустку на дітей сумісникам? Звичайно! Підстав для відмови немає. Аналогічної думки дотримується й Мінсоцполітики в листі від 05.08.2016 р. № 438/13/116-16 (ср. ). До речі, непрямим підтвердженням того, що сумісники мають право на додаткову відпустку на дітей, є також те, що їм за місцем роботи за сумісництвом надаються такі соціальні відпустки, як відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами і відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

При цьому використовувати соцвідпустку на дітей на роботі за сумісництвом працівниця за бажання може одночасно з відпусткою за основним місцем роботи або в інший зручний для неї час. Це справедливо і для внутрішнього сумісництва.

Відпустка на дітей одинокої матері

Як ми з’ясували вище, в ст. 19 Закону про відпустки законодавець установив право працюючої одинокої матері на отримання додаткової відпустки на дітей.

Про те, кого слід вважати одиноким для цілей надання додаткової відпустки на дітей, Мінсоцполітики неодноразово роз’яснював у своїх листах (листи від 25.02.2015 р. № 76/13/116-15, від 05.08.2016 р. № 438/13/116-16, від 14.04.2008 р. № 235/0/15-08/13).

Це: 1) жінка, яка не перебуває в шлюбі й у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблений в установленому порядку за вказівкою матері; 2) вдова; 3) розлучена жінка, що виховує дитину без батька; 4) жінка, яка народила дитину, не перебуваючи в зареєстрованому шлюбі, і при цьому батько визнав дитину; 5) жінка, яка вийшла заміж повторно, але її дитина віком до 18 років новим чоловіком не усиновлена.

У перших двох випадках проблем з наданням відпустки на дітей, зазвичай, не виникає. Проблеми виникають тоді, коли такою відпусткою бажають скористатися жінки, перелічені вище в пп. 3 — 5. А все тому, що для цілей відпустки на дітей такі жінки вважаються одинокими матерями, тільки якщо виховують дітей самі, тобто без участі батька.

Щоб довести своє право на соцвідпустку на дітей, працівниця серед іншого повинна надати за місцем роботи документи, що підтверджують факт відсутності участі батька у вихованні дитини. Такими документами, на думку Мінсоцполітики (див. листи від 30.05.2014 р. № 193/13/123-14 і від 25.02.2015 р. № 76/13/116-15), можуть бути:

— рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав;

— рішення органів опіки та піклування або суду про відсутність участі батька у вихованні дитини;

— рішення суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів;

— ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів;

— акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією або будь-якою іншою комісією, створеною на підприємстві, у якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів в акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини;

— довідка зі школи (дитячого саду) про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з учителями/вихователями, не забирає дитину додому, не бере участі в батьківських зборах).

Цей перелік не є вичерпним. Тому жінка може подати й інші документи, що підтверджують відсутність участі батька у вихованні дитини.

А ось довідка про те, що дитина мешкає з матір’ю без батька, для цих цілей не підходить (див. лист Мінпраці від 14.04.2008 р. № 235/0/15-08/13). Адже батько дитини може брати участь у її вихованні і без фактичного проживання разом із нею.

При цьому факт сплати батьком дитини аліментів не має значення для цілей надання соцвідпустки. Він свідчить лише про те, що батько бере участь в утриманні дитини, але не говорить про його участь у вихованні.

висновки

  • З 1 січня 2010 року тривалість додаткової відпустки на дітей становить 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.
  • За наявності декількох підстав для надання відпустки на дітей загальна її тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
  • Використовувати додаткову відпустку на дітей на роботі за сумісництвом працівниця може або одночасно з відпусткою за основним місцем роботи, або в інший зручний для неї час.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі