Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Придбання в українських інтернет-магазинах: що враховувати?

Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки & бухоблік Червень, 2020/№ 51
Друк
Підприємство придбало запчастини на автомобіль в інтернет-магазині. Оплатили корпоративною карткою. Які документи потрібні, щоб підтвердити таке придбання? Як відобразити придбання в обліку? Що з ПДВ? Зараз розповімо.

Документальні баталії

Про те, які документи покупцеві повинен надати інтернет-торговець, ми вже говорили див. статтю «Інтернет-магазин: як це працює?» цього номера. Серед них є й документ, що підтверджує отримання товарів (послуг), необхідний покупцеві-юрособі для обліку придбаних товарів. Причому суб’єктові господарювання важливо, щоб це був саме первинний документ. Таким документом може бути стандартна видаткова накладна, товарний чек, бланк замовлення чи будь-який інший документ. Головне, щоб цей документ містив обов’язкові реквізити, перелічені в ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік.

Чи завжди онлайн-торговці надають необхідну первинку?

Якщо замовлення відразу оформляють на суб’єкта господарювання, проблем з документами зазвичай не виникає. Якщо торговець через різні обставини не може підтвердити продаж замовленого товару первинкою, оформлене на суб’єкта господарювання замовлення просто відхиляють.

Справи можуть іти гірше, якщо клієнт вчасно не ідентифікувався: оформив замовлення від імені звичайної фізособи та оплатив його за допомогою інтернет-еквайрингу.

Наприклад, якщо договір інтернет-еквайрингу укладений не з ТОВ-ПДВшником, що торгує, а з ФОП-єдинником (і відповідно, усі еквайрингові оплати надходять на рахунок цього ФОП). У такому разі, навіть якщо покупцеві згодом вдасться домовитися з продавцем і останній надасть первинний документ на ім’я підприємства, податковий кредит з ПДВ усе одно буде втрачений.

Чи можна використати можливість складання самоакта в нашому випадку (п. 2.6 Положення № 88)

На наш погляд, можливість складання самоакта передбачена для ідентифікованих взаємовідносин (коли продавець знає, кому продав, а покупець знає, у кого придбав, між сторонами укладено договір). У нашому ж випадку реальний покупець не ідентифікований. Та й можливість ідентифікувати продавця в покупця є далеко не завжди (не всі інтернет-магазини розміщують необхідну інформацію про себе на сайті й у виписці з рахунку, що підтверджує здійснення інтернет-еквайрингової оплати, необхідних даних про продавця ви не побачите). Ми вважаємо, що складати самоакт у такому разі некоректно.

А можна обійтися одним розрахунковим документом (касовим або товарним чеком)?

На відміну від придбання у звичайному магазині, для підтвердження якого достатньо й розрахункового документа (оскільки це усний правочин, див. ч. 1 і 2 ст. 206 ЦКУ, п. 7 ст. 1 Закону № 1023), правочин з онлайн-торговцем повинен здійснюватися письмово (у тому числі в електронній формі). А письмовий правочин має бути підписаний сторонами (ч. 2 ст. 207 ЦКУ). У касовому чеку підпису продавця немає. Товарний чек, виписаний на ім’я працівника підприємства — теж не відповідний варіант. Тут може підійти товарний чек з підписом продавця, виписаний на суб’єкт господарювання (який його теж підпише). Нехай навіть він не містить усіх обов’язкових реквізитів первинного документа (останній абзац ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік).

Складаємо авансовий звіт

Якщо працівник підприємства оплатив товар з КПК, про такі витрати йому необхідно відзвітувати, подавши до бухгалтерії авансовий звіт:

— до закінчення 5-го банківського дня, що настає за днем, у якому працівник придбав товари (роботи, послуги), якщо придбання товару здійснювалося НЕ у відрядженні (п.п. «б» п.п. 170.9.2 ПКУ);

— протягом 10-банківських днів після закінчення відрядження з можливістю продовження до 20-ти банківських днів (п.п. «б» п.п. 170.9.3 ПКУ)*.

* Цікаво, що податківці поширюють 10-денний строк надання звіту на всі випадки безготівкової оплати з використанням КПК незалежно від того, де (у відрядженні чи ні) витратився працівник (БЗ 103.17).

Якщо первинні документи, що підтверджують придбання товару, працівник не надав, йому доведеться повернути кошти як надміру витрачені. Хоча підприємство може й не вимагати повернення непідтверджених витрат, але тоді цю суму доведеться включити до оподатковуваного доходу працівника і сплатити із цього доходу ПДФО (п.п. 164.2.11 ПКУ) і ВЗ.

Оприбутковуємо товар, оплачений з КПК

ПДВ. При придбанні ТМЦ для госппотреб підприємства за рахунок підзвітних коштів (у тому числі з використанням КПК) працюють загальні правила формування ПК.

Так, показати ПК можна лише за тими придбаннями, які підтверджені зареєстрованою ПН або на підставі касового чека, — якщо сума придбання не перевищує 240 грн (з ПДВ). Тільки простежте, щоб чек містив усю інформацію, зазначену в п.п. «б» п. 201.11 ПКУ.

Датою формування ПК за КПК-придбаннями буде дата затвердження авансового звіту. Хоча податківці такою датою називають дату подання авансового звіту (див. БЗ 101.13).

Приклад. Підприємство замовило в ІМ запчастини на автомобіль на суму 1800 грн (у тому числі з ПДВ300 грн). Оплата здійснена з КПК. Товар був доставлений кур’єрською службою з усіма необхідними документами.

Облік придбань в інтернет-магазині з оплатою КПК

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Дт

Кт

1

Перераховано гроші на поточний рахунок, операції за яким можуть здійснюватися з використанням КПК

313

311

1800

2

Оплачено ТМЦ за допомогою КПК (кошти блоковано)

3131

313

1800

3

Списано кошти з КПК

3721

3131

1800

4

Оприбутковано придбані запчастини (затверджено авансовий звіт)

207

3721

1500

644/1

3721

300

5

Відображено у складі ПК зареєстровану ПН

641/ПДВ

644/1

300

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі