Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Лікарняні та карантин. Зустрічаємо зміни

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Податки & бухоблік Травень, 2020/№ 40
Друк
Наказ МОЗ від 27.04.2020 р. № 963

Висновок документа

Унормовано порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність у період карантину, в тому числі лікарняних листів через ізоляцію від COVID-19

Наказом МОЗ, що коментується, внесені зміни до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455). Що дають ці зміни?

По-перше, лікарі, що надають первинну медичну допомогу, отримали право в період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), відкривати листки непрацездатності дистанційно.

Як це буде відбуватися? На підставі звернення та опитування хворого за допомогою засобів телефонного зв’язку або інтернет-телефонії лікар вноситиме відповідний запис у медичну картку амбулаторного хворого та відкриватиме лікарняний лист. Тобто зайвий раз хворому сидіти в черзі в лікарні, щоб відкрити листок непрацездатності, не потрібно.

По-друге, нарешті (!) особи, які знаходяться на ізоляції під медичним наглядом у зв’язку з COVID-19 відповідно до постанови КМУ від 11.03.2020 р. № 211, крім хворих осіб, зможуть отримати лікарняний лист, який буде засвідчувати таку непрацездатність.

Нагадаємо, що ще 18 березня цього року перелік страхових випадків для надання допомоги по тимчасовій втраті працездатності доповнено новим: на період перебування у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів через COVID-19 (див. п. 51 ст. 22 Закону України від 23.09.99 р. № 1105-XIV).

Проте особи, які мали право на лікарняні за цим страховим випадком, не могли їх отримати. Чому? Бо підставою для надання виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю є певним чином оформлений лікарняний лист. Проте порядок видачі таких листків особам на період перебування їх у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням карантинних заходів, був відсутній у Інструкції № 455.

І ось, нарешті, наказ МОЗ, що коментується, виправляє це непорозуміння.

Увага! Щоб роботодавцеві правильно розрахувати суму лікарняних, потрібно знати причину непрацездатності. Адже допомога від ФСС за карантинно-самоізольованим страховим випадком розраховується не за загальними правилами, а становить 50 % середньої зарплати (доходу) незалежно від страхового стажу.

На своєму сайті ФСС роз'яснив, що у такому випадку на бланку листка непрацездатності лікар буде вказувати у графі «причина непрацездатності»: «11 — ізоляція від COVID-19».

Для фінансування допомоги роботодавець оформлює заяву-розрахунок, у якій вказує причину непрацездатності – 11.

Ще один проблемний момент стосується оплати перших п’яти днів непрацездатності за рахунок роботодавця. Адже положення про «50 % незалежно від стажу» не продубльовані у Порядку, затвердженому постановою КМУ від 26.06.2015 р. № 440. Тож є ймовірність, що перші 5 днів доведеться оплачувати за загальними правилами залежно від страхового стажу.

До речі, на своєму сайті МОЗ зазначило, що наказ, який коментується, набрав чинності.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі