РРО-ліміт
Якщо ФОП-спрощенець ліквідується у серпні 2021 року, а потім знову зареєструється ФОП, то йому навряд чи вдасться стати платником ЄП. Деталі — «Реєстрація спрощенцем після ліквідації» цього номера.
Але навіть якщо повторно зареєстрованому протягом одного року ФОПу податкова і дозволить бути на ЄП у році повторної реєстрації, це все рівно не принесе ФОП дивідендів.
На думку фіскалів, якщо ФОП — платники ЄП до ліквідації (переходу на сплату інших податків та зборів) перевищили встановлений обсяг доходу (220 розмірів мінзарплати), які змушують застосовувати їх РРО/ПРРО, а потім повторно зареєструвались платниками ЄП, то вони зобов’язані застосувати РРО/ПРРО у всіх наступних податкових періодах незалежно від подальших змін обсягів доходу (БЗ 109.02).
Податківці проти того, щоб після поновлення реєстрації ФОПом і обрання ЄП ФОП, дохід якого «перевалив» за РРО-межу, мав право на РРО-звільнення відповідно до п. 61 підрозд. 10 розд. XX ПКУ. Тобто під словами «протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку» податківці розуміють будь-яку реєстрацію, зокрема й повтору.
З цим підходом навряд чи вдасться посперечатися, якщо уявити, що ФОП в одному місяці року покинув лави і ФОПів, і спрощенців, а в іншому реєструється і ФОПом, і спрощенцем. За нормами п. 61 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, щоб не використовувати РРО, обсяг доходу протягом календарного року не повинен перевищувати безРРОшний обсяг незалежно від обраного виду діяльності.
Тобто для розрахунку РРО-ліміту фіскали будуть брати обсяг доходу ФОП з початку року. А якщо дохід ФОПа у 2021 році до ліквідації уже «перевалив» за 1,32 млн грн, то довести фіскалам, що ФОП може працювати без РРО після повторної реєстрації, буде нереально.
Із 01.01.2022 р. усі ФОП — платники ЄП (крім ФОП групи 1) будуть використовувати РРО. Тому якщо ФОП після ліквідації і повторної реєстрації у 2022 році забажає стати спрощенцем навіть із початку 2022 року, такі кульбіти не врятують його від використання РРО.
Тому простіше змиритися і починати проводити розрахункові операції через РРО/ПРРО.
ЄП-ліміт
Ліквідувавши ФОП-спрощенця у 2021 році і повторно реєструвавшись ФОПом у році ліквідації, на ЄП залетіти вже не вдасться. Тому, здається, і розраховувати обсяг доходів для перебування на ЄП уже у 2021 році не потрібно.
Але це не зовсім так. Якщо ФОП з початку наступного — 2022 року — захоче стати платником ЄП, то його розмір доходу за 2021 рік має вписуватися у граничний розмір доходу, встановлений для групи ЄП, яку він хоче обрати.
У розрахунок розміру доходу, отриманого за попередній рік, який дає право бути спрощенцем, уключають усю суму доходу, отриманого особою в результаті провадження госпдіяльності за попередній календарний рік, тобто незалежно від того, на якій системі оподаткування дохід отримано. На цьому наголошують і податківці у категорії 107.01.01 БЗ (ср. ).
Отже, якщо ФОП на ЄП бачить, що ось-ось його дохід «перевалить» за граничну межу, то ліквідація ФОП і повторна реєстрація не стане йому у пригоді.