Теми статей
Обрати теми

Облік придбання комп’ютерних програм

Солошенко Людмила, податковий експерт
Придбали комп’ютерну програму і замислилися, як її облікувати? Не дивно, адже облік і справді багатогранний. Оскільки програмне забезпечення може обліковуватися як нематеріальний актив або його поліпшення, у витратах, і навіть у складі об’єкта основних засобів! Тому розберемо облік на прикладі конкретних ситуацій.

НМА

Cитуація: придбали екземпляр (копію) програми (з терміном служби більше 1 року або безстрокової), щоб нею користуватися як кінцевий споживач.

Бухгалтерський облік. У бухгалтерському обліку програму, придбану для кінцевого використання (купівлю екземпляра, коли отримано невиняткові майнові права), зараховують в нематеріальні активи (НМА) та обліковують на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи».

З наступного після введення програми в експлуатацію місяця починають нараховувати амортизацію протягом терміну корисного використання (п. 29 НП(С)БО 8). При цьому термін корисного використання програми підприємство встановлює самостійно з урахуванням правовстановлюючого документа (ліцензійного договору) при зарахуванні програми на баланс (пп. 25, 26 НП(С)БО 8).

Амортизацію за НМА нараховують тими ж методами, що і за основними засобами (п. 27 НП(С)БО 8), у більшості випадків — прямолінійним методом. Суму нарахованої амортизації відносять у бухобліку на витрати за напрямами витрат (Дт 15, 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 133).

Податковий облік. Жодних питань в податковому обліку з НМА не виникне у малодохідників. Для них об’єктом оподаткування податком на прибуток є бухфінрезультат. Тому податкові різниці з розд. III ПКУ (у тому числі за НМА) вони не визначають. А ось

високодохідники і малодохідники-добровольці повинні вести податковий облік НМА за правилами ПКУ

і коригувати бухфінрезультат на різниці (у тому числі амортизаційні різниці за ст. 138 ПКУ).

Тому такі платники податків екземпляр програми, придбаний для кінцевого використання, зараховують в податкову НМА-групу 6 «Інші нематеріальні активи». І нараховують податкову амортизацію за правилами, аналогічними бухобліковим (п.п. 138.3.1 ПКУ). Найчастіше — прямолінійним методом, виходячи з бухоблікового терміну корисного використання НМА, встановленого з оглядкою на правовстановлюючі документи.

Щоправда, податківці радять без розбору усі програми відносити до податкової НМА-групи 5 «Авторське право та суміжні з ним права» з терміном амортизації не менше 2 років (БЗ 102.05; лист ДФСУ від 06.02.2019 р. № 424/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Проте вважаємо, що в НМА-групу 5 програма може потрапляти тільки у разі придбання на неї майнових прав і купівлі як об’єкта права інтелектуальної власності (див. наступну ситуацію), а не коли йдеться про купівлю екземпляра.

Тим паче, що і Мінфін висловлювався за облік комп’ютерних програм, що придбавалися підприємством, саме у складі групи «Інші нематеріальні активи» (лист від 13.07.2009 р. № 31-34000-20-10/18896). Тому з урахуванням положень п. 5.3 ПКУ їх треба і в податковому обліку обліковувати в НМА-групі 6.

У ПДВ-обліку придбання екземпляра програми для використання кінцевим споживачем — пільгове придбання (підпадає під ІТ-пільгу з ПДВ за п. 261 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Безстрокова програма. А що як термін служби програми, що придбавалася, за документами не визначений (наприклад, придбали безстроковий ключ активації)?

У такому разі врахуйте, що:

— у бухобліку — НМА з невизначеним терміном корисного використання амортизації не підлягають (п. 25 НП(С)БО 8). Тому для нарахування бухгалтерської амортизації такий термін корисного використання краще встановити самостійно;

— у податковоприбутковому обліку — встановити термін важливо високодохідникам і малодохідникам-добровольцям. Адже якщо правовстановлюючим документом термін корисного використання НМА не встановлений, його в податковому обліку встановлюють самостійно, проте не менше 2 і не більше 10 років (п.п. 138.3.4 ПКУ).

Приклад. Купили екземпляр бухгалтерської програми для ведення обліку вартістю 18000 грн, без ПДВ. Термін корисного використання — 5 років.

Таблиця 1. Придбання екземпляра комп’ютерної програми для кінцевого використання

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Перераховано плату за програму

371

311

18000

2

Отримано програму

154

631

18000

3

Відображено залік заборгованостей

631

371

18000

4

Уведено програму (об’єкт НМА) в експлуатацію

127

154

18000

5

Нараховано щомісячну амортизацію (18000 грн : 5 років : 12 місяців)

92

133

300

Ситуація: придбали програму як об’єкт права інтелектуальної власності (купили на неї виняткові майнові права).

У такому разі облік буде аналогічним, з тією лише різницею, що:

— у бухобліку придбану програму зараховують на субрахунок 125 «Авторське право та суміжні з ним права», а

— у податковоприбутковому обліку високодохідники і малодохідники-добровольці — до податкової НМА-групи 5 «Авторське право та суміжні з ним права» (з мінімальним терміном амортизації не менше 2 років).

Витрати (ВМП)

Ситуація: користуємося бухгалтерськими програмами (ЛІГА, М.Е.Doc). Періодично оплачуємо доступ на квартал/півроку/рік.

Бухгалтерський облік. У такому разі, здійснивши оплату, підприємство отримує можливість користуватися програмою, тобто доступ до неї на певний строк: квартал/півроку/рік. Сплачувані періодичні платежі — свого роду абонплата за користування програмою, по суті, плата за послуги доступу. Тому для обліку це звичайні витрати.

Якщо оплату вносять щомісячно, то в обліку такі витрати відображають записом Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 631. А якщо оплату перераховують за триваліший період (квартал/півроку/рік), її спершу відносять на витрати майбутніх періодів — ВМП (Дт 39 — Кт 371), а у міру отримання послуг з користування програмою списують на витрати звітного періоду (Дт 23, 91, 92, 93, 94 — Кт 39).

Але що якщо внесли річну абонплату? Можливо, користування програмою, оплачене на 1 рік, обліковувати як об’єкт НМА? Такий підхід, на наш погляд, все ж некоректний.

У визначенні з п. 4 НП(С)БО 8 говориться, що нематеріальний актив — це немонетарний актив, який не має матеріальної форми і може бути ідентифікований. Проте нічого не сказано про термін корисного використання. І проте не варто випускати з уваги, що у фінансовій звітності НМА відображаються в розділі I Балансу і належать до необоротних активів. А необоротними вважають активи з терміном служби більше 1 року або одного операційного циклу, якщо він довший за рік. Тому для зарахування об’єкта в НМА термін його корисного використання повинен все ж перевищувати 1 рік.

Звичайно, НМА-облік фіскали можуть тільки вітати. Проте, повторимо, податківці взагалі висловлюються за НМА-групу 5 з мінімальним терміном використання не менше 2 років (БЗ 102.05)! А в даному випадку йдеться про річний термін. Тому, на наш погляд, річний доступ критеріям НМА не відповідає.

Податковий облік. У податковому обліку витрати з користування програмою облікують за бухобліковими правилами.

Приклад. Оплачений (у сумі 675 грн, без ПДВ) доступ на 3 місяці для користування програмою.

Таблиця 2. Абонплата за користування програмою (послуги доступу)

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Оплачено доступ на 3 місяці для користування програмою

371

311

675

2

Віднесено витрати на витрати майбутніх періодів

39

371

675

3

Плату за доступ списано на витрати звітного періоду (щомісячно)

92

39

225

Поліпшення

Ситуація: на куплену і використовувану програму встановлюємо за доплату оновлену версію програмного продукту (переходимо з платформи 1С на BAS).

Бухгалтерський облік. У такому разі, по суті, маємо справу з поліпшенням комп’ютерної програми. Адже програму вже купили раніше і нею користувалися, а зараз за доплату переходимо на її вдосконалену версію. При цьому дані старої платформи (колишньої версії програми) залишаються доступними для використання.

У бухгалтерському обліку витрати на здійснювані поліпшення капіталізуються — збільшують первісну вартість об’єкта НМА і підлягатимуть амортизації (п. 18 НП(С)БО 8, Дт 154 — Кт 631).

Податковий облік. У податковоприбутковому обліку витрати на поліпшення об’єкта НМА врахуються за бухобліковими правилами. Тобто капіталізуються і вплинуть на суму бухгалтерської, а у високодохідників і малохідників-добровольців — також і податкової амортизації.

Приклад. За доплату в 300 грн (без ПДВ) здійснено перехід на оновлену версію програмного продукту.

Облік операцій наведено у таблиці 3.

Таблиця 3. Перехід на нову версію програми (поліпшення)

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Відображено витрати на поліпшення об’єкта НМА (комп’ютерної програми)

154

631

300

2

Перераховано оплату постачальникові

631

311

300

3

Витрати на поліпшення комп’ютерної програми віднесено на збільшення її первісної вартості

127

154

300

ОЗ

Ситуація: придбали ноутбук/комп’ютер разом зі встановленим програмним забезпеченням (оснащений ліцензійною операційною системою Windows, OEM-версія).

Бухгалтерський облік. У такому разі програмне забезпечення купується із «залізом» і є невід’ємною частиною комп’ютера/ноутбука, що придбавався, — об’єкта основних засобів (ОЗ). Тому обліковується на субрахунку 104 «Машини та обладнання» у складі об’єкта ОЗ (як єдиний об’єкт). І хоча в нацстандартах про такий підхід не згадується, він прописаний в п. 4 МСБУ 38 «Нематеріальні активи» (ср. ).

Податковий облік. У малодохідників операції обліковуються за бухобліком. А ось високодохідники і малодохідники-добровольці комп’ютерну техніку, придбану разом з комп’ютерною програмою (за умови, що вартість без ПДВ перевищує 20000 грн), зарахують в податкову групу 4 ОЗ (з мінімальним терміном амортизації не менше 2 років).

Приклад. Придбали ноутбук вартістю 26400 грн (у тому числі ПДВ — 4400 грн) зі встановленим програмним забезпеченням (ПЗ).

Таблиця 4. Придбання програми разом із об’єктом ОЗ

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дт

Кт

1

Отримано ноутбук зі встановленим ПЗ

152

631

22000

2

Відображено ПК з ПДВ (за наявності зареєстрованої ПН)

644/1

631

4400

641/ПДВ

644/1

4400

3

Перераховано оплату продавцеві

631

311

26400

4

Уведено ноутбук зі встановленим ПЗ в експлуатацію

104

152

22000

висновки

  • Екземпляр комп’ютерної програми, придбаний для кінцевого використання, обліковують на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи», а високодохідники і малодохідники-добровольці зараховують в податкову НМА-групу 6.
  • Якщо за користування програмою сплачуємо періодичні платежі за квартал/півроку/рік, то їх обліковуємо у витратах (через витрати майбутніх періодів).
  • Якщо на вже використовувану програму ставимо за доплату оновлену версію ПЗ, то це поліпшення.
  • Якщо комп’ютерну програму купуємо разом з комп’ютером/ноутбуком/устаткуванням, вона враховується у складі придбаного об’єкта ОЗ.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі