Регліміт з помилкової податкової накладної

Павленко Олексій, податковий експерт
До нас звернувся читач, на підприємство якого «контрагент»* виписав помилкову податкову накладну (ПН). Ніяких документів на операцію немає. Але мінусовий РК на цю ПН «контрагент» не склав і, схоже, складати не збирається. Податковий кредит (ПК) підприємство не заявляло. Але його бентежить, що воно ніби незаконно користується зайвим реглімітом і те, як це виправити та чи будуть якісь наслідки? Питаннями щодо наслідків у таких ситуаціях цікавились у нас і постачальники, які складали помилкові ПН та не оформляли потім до них мінусові РК. Давайте разом проаналізуємо цю тривіальну ситуацію і її можливі наслідки для кожної зі сторін.

* Узяли це слово в лапки, оскільки за цією ситуацією це вже — ніякий не контрагент. Адже зазначеної в ПН госпоперації між сторонами не відбувалося.

Нагадаємо: згідно з п. 2001.3 ПКУ на суму податку, зазначеного в ПН, зареєстрованій в ЄРПН, зменшується регліміт (Накл) у постачальника (через показник формули НаклВид), та відповідно він збільшується в отримувача (через показник НаклОтр). Якщо отримувач — теж платник ПДВ. Алгоритм спрацьовує незалежно від того, зареєстрована була справжня ПН чи помилкова. Адже програмне забезпечення (ПЗ) СЕА ПДВ зазвичай не розпізнає, що зареєстрована ПН є помилковою.

От і в нашому випадку реєстрація помилкової ПН призвела до відповідних реглімітних перекосів і в підприємства, і в «контрагента» (постачальника). Виправити це може виписування «контрагентом» мінусового РК. Адже реєстрація такого РК в ЄРПН (а її повинно здійснити підприємство (отримувач)) анулює помилкову ПН та забере зайвий регліміт у підприємства і поверне його «контрагенту». Що ж чекає на сторін, якщо цього не станеться?

У «реципієнта» регліміту — отримувача помилкової ПН

Підприємство, на якого була складена помилкова ПН, своїми питаннями нас трохи здивувало. Але ж воно від цього отримало бонус — у вигляді додаткової суми регліміту. Причому для цього підприємству не довелося відволікати власні обігові кошти. Та й воно

ніяких законодавчих норм при цьому не порушувало (ПЗ СЕА автоматом збільшило йому регліміт), тому ми не вважаємо в цьому випадку користування реглімітом незаконним

А навіть якщо його таким вважати, то ніяких наслідків за користування ні ПКУ, ні підкодексні нормативи не передбачають. Тут є порушення (у вигляді бездіяльності) з боку «контрагента». Але ж «син за батька не відповідає»…

Звісно, підприємство може «настукати» за загальним порядком (п. 201.10 ПКУ тут незастосовний) податківцям на «контрагента» про факт його бездіяльності — невиписування РК до помилкової ПН. Але нормативи його до цього не зобов’язують та й чи є в таких діях сенс? Таким доносом воно нашкодить і «контрагенту» (того почне шпиняти ДПС), і собі — після коригування буде втрачено зайвий регліміт.

Згадуємо, що якось у схожій ситуації місцеві податківці наполегливо радили отримувачу зайвого регліміту скласти ПН за п. 198.5 ПКУ на відповідну суму і зареєструвати її в ЄРПН. Але цю суму в декларації з ПДВ радили не відображати і таким чином виправити регліміт.

Однак, по-перше, в тому випадку «контрагент» вже ліквідувався, а по-друге, такі поради не мають нічого спільного з нормативами!

Зменшити ж у таких випадках регліміт отримувачу самостійно податківці не мають права.

У «донора» регліміту

Звісно, виправити ситуацію тут можна виписуванням мінусового РК. Нагадаємо: податківці пропонують на помилкову ПН виписувати мінусовий РК датою виявлення помилки. При цьому в заголовну частину РК переносяться дані з ПН (у т. ч. ІПН помилкового отримувача (покупця)), у розділі Б — зі знаком «—» обнуляються відповідні показники усіх рядків ПН, що коригується (кількість, обсяг постачання та сума ПДВ). При цьому у графі 2.1 «код причини» РК зазначається код «103» (Повернення товару або авансових платежів). Детальніше див. БЗ 101.15, лист ГУ ДФС у Запорізькій області від 29.01.2019 р. № 299/ІПК/08-01-12-01-06 (ср. ).

Причини невиписування РК. Що ж стосується небажання «контрагента» виписувати мінусовий РК, то в нього є для цього відповідні причини. Хоча, на перший погляд, він більш зацікавлений у цьому — щоб відновити свій втрачений регліміт й не мати зайвих запитань від податківців щодо помилкової ПН, але…

По-перше, дуже велика ймовірність, що мінусовий РК буде заблоковано, адже всі мінусові РК без винятку (тут не рятує навіть прийнята податківцями Таблиця) підпадають під моніторинг**. І хоча реєструвати такий РК в ЄРПН повинен отримувач, у разі його блокування займатись розблокуванням (подавати відповідні документи, скарги тощо) зобов’язаний постачальник (БЗ 101.18). Тобто останньому доведеться витратити купу часу і нервових клітин.

** Див п. 3 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК.., затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 р. № 1165.

По-друге,

навіть якщо РК вдасться розблокувати, то регліміт навряд чи відновиться

Адже реєстрація РК напевно відбудеться пізніше, ніж граничний термін реєстрації місяця виписування помилкової ПН, а отже, спрацює показник Перевищ, і регліміт не відновиться (див. лист ДПСУ від 18.12.2020 р. № 5257/ІПК/99-00-05-06-02-06). Але при цьому в отримувача (підприємства) він зменшиться. Така ж сама ситуація (реєстрація РК без відновлення регліміту у постачальника, але з втратою його в отримувача) буде й без блокування РК, якщо РК буде зареєстрований не за той же місяць, що й помилкова ПН…

Хоча останні зміни, внесені постановою КМУ від 28.10.2020 р. № 1024 в Порядок електронного адміністрування ПДВ, давали надію на те, що Перевищ знову почнуть рахувати наростаючим підсумком, і згадана проблема регліміту буде вирішена (див. «Податки & бухоблік», 2020, № 90, с. 26). Але, схоже, дива не сталося (див. згаданий лист від 18.12.2020 р.) і податківці алгоритм не змінили. ☹ Тож який сенс виправляти помилку, якщо від її виправлення нікому не буде ніякої користі?..

Щодо наслідків. Прямих наслідків такої «РК-бездіяльності» для «донора»-постачальника нормативи не передбачають***. Однак розбіжності в даних декларації та ЄРПН — це привід для позапланової виїзної перевірки (п. 201.10 ПКУ). Водночас примусити відобразити ПЗ з цієї ПН у декларації з ПДВ вони не зможуть, адже об’єкта оподаткування цим податком — операції постачання не відбулося. Тим паче податківці самі чітко зазначають, що обсяги постачання, наведені в помилковій ПН, відображенню в декларації не підлягають: див. БЗ 101.24, лист ДПСУ від 27.08.2019 р. № 3999/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, згаданий лист від 18.12.2020 р. та консультацію на сайті ОВП ДПСУ (officevp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/434820.html).

*** Вважаємо, що й адмінштраф за порушення порядку ведення податкового обліку за ст. 1631 КУпАП (85 — 170 грн) тут незастосовний.

Однак вони можуть в акті перевірки зобов’язати постачальника виписати мінусовий РК, але примусити його це зробити законних інструментів у них немає...

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі