Теми статей
Обрати теми

Облік ламп освітлення

Децюра Сергій, податковий експерт
Без штучного освітлення на сьогодні своє життя уявити практично неможливо. Воно використовується в офісах, магазинах, виробничих приміщеннях тощо. Щоб користуватися штучним світлом, кожне підприємство має забезпечити себе освітлювальними лампочками. На сьогодні є ціла низка видів таких лампочок. Розповімо про те, як вести облік таких активів на підприємстві.

Види ламп

1. Лампи розжарювання. Принцип їх роботи полягає у тому, що за допомогою електричної енергії у лампі нагрівається нитка розжарювання, яка і випромінює світло. Коштує вона дешево, але споживає багато енергії. Строк її використання (чесно кажучи, малуватий) коливається зазвичай від 500 до 1500 год.

2. Галогенні лампи. Ці лампи за своєю конструкцією схожі на лампи розжарювання. Відрізняються від них тільки тим, що для випромінювання світла в них використовують інертний газ або пар галогенів (зазвичай фтору, хлору, брому або йоду). Їх термін служби складає від 2000 до 3000 год.

3. Люмінесцентні та компактні люмінесцентні лампи. Ці лампи за своєю конструкцією доволі сильно відрізняються від ламп розжарювання і в чомусь схожі із галогенними лампами. Річ у тім, що для створення світла замість вольфрамової нитки розжарювання використовують пари. Але на відміну від галогенних ламп у люмінесцентних використовують пари ртуті, що знаходяться у скляній колбі і палають під дією електричного струму.

Люмінесцентні лампи на 80 % економніші у порівнянні зі звичайними лампочками. Рівень їх енергоспоживання перебуває десь на тому ж рівні, що у галогенових ламп. Водночас термін служби люмінесцентних ламп складає від 6000 до 15000 год. Ці лампи містять невелику кількість парів ртуті, а отже токсичні, тому правила їх використання та утилізації є доволі специфічні (про це поговоримо нижче).

4. Світлодіодні лампи. У них світло виникає не через вольфрамову нитку чи пари, а через проходження струму через світлодіоди.

До відома! Серед світлодіодних лам виділяють в окрему категорію філаментну лампу — це світлодіодна лампа особливого типу, яка зовні дуже нагадує лампу розжарювання, має таку ж прозору скляну колбу, але всередині розташована не вольфрамова нитка, а світлодіоди особливої конструкції, які за своїм виглядом нагадують нитки.

Світлодіодні лампи характеризуються найнижчим енергоспоживанням при доволі значному випромінюванні світла, довгим періодом роботи, гарною передачею кольору, але мають у порівнянні з іншими лампами високу ціну. Термін їх служби складає близько 50000 год.

Кожний суб’єкт сам має вирішувати, які лампи йому слід вибрати для використання у своїй господарській діяльності, з огляду на їх вартість, енергоспоживання і строк служби

Від цих трьох характеристик буде залежати не тільки вибір виду лампи, а і спосіб їх обліку.

Правила обліку

Лампи — МШП. Практично всі лампи денного світла (крім світлодіодних ламп) мають строк використання до одного року. Це стосується і люмінесцентних ламп. У них мінімальний поріг використання складає близько 6000 год. Якщо припустити, що ці лампи будуть експлуатувати цілу добу (24 год), то строк експлуатації цих ламп до року не дотягує.

Враховуючи це, а також їх порівняно невелику вартість, такі активи логічно в обліку відносити до запасів. Відображати їх слід на рахунку 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети».

Що ж стосується світлодіодних ламп, то оскільки строк їх експлуатації перевищує рік, правильно буде такі активи визнавати не запасами, а відносити до малоцінних необоротних матеріальних активів (МНМА) та обліковувати на субрахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи».

Підтвердження цього висновку можна відшукати у пп. 4, 5 НП(С)БО 7 «Основні засоби», пп. 2, 7 Методрекомендацій № 561*, де говориться, що до МНМА потрапляють активи, які експлуатуються довше ніж рік чи звичайний операційний цикл виробництва.

* Методичні рекомендації з бухобліку основних засобів, затверджені наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. № 561.

Вартість таких активів потрапить до витрат через нарахування амортизації одним із таких методів: «50 % на 50 %», «100 %», прямолінійним або виробничим методом. Зазвичай підприємство вибирає метод «100 %» і в місяці передачі ламп в експлуатацію списує їх вартість на витрати. Хоча й обліковує такі активи на балансі до моменту їх списання.

Водночас багато хто на практиці може обліковувати світлодіодні лампи як і інші лампи — серед запасів на рахунку 22. За великим рахунком, якщо ви ведете облік світлодіодних ламп як запасів, то, враховуючи можливість застосування для МНМА методу нарахування амортизації «100 %» та той факт, що запаси на витрати списуються в періоді початку їх використання, загальний фінрезультат від обліку світлодіодних ламп не зміниться. Та й податкових різниць немає.

Хоча все-таки правильніше вести облік таких ламп як МНМА.

Облік руху ламп. Надходження ламп на підприємство оформляється на основі отриманих видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, прибуткових ордерів (типова форма № М-4) тощо.

На складі лампи зберігаються, доки не виникне потреба замінити ті, що вийшли з ладу.

Оформити відпуск ламп зі складу до виробничих чи адміністративних приміщень можна за актом довільної форми чи накладною-вимогою на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів (форма № М-11).

На підставі акта чи накладної бухгалтерія буде списувати вартість ламп з балансу та включати її до складу витрат залежно від функціонального призначення приміщень, де вони використовуватимуться (Дт 23, 91, 92, 93 тощо — Кт 22).

Після того як лампи, які визнано запасами, передано в експлуатацію та їх вартість буде списано з балансу, забувати про них не слід. Адже п. 23 НП(С)БО 9 «Запаси» приписує вести їх аналітичний (кількісний) облік до моменту фактичного вибуття.

Завдяки цьому, по-перше, підтверджується достовірність даних про оприбуткування та списання на витрати МШП.

По-друге, ведеться оперативний облік з метою уникнення факту втрати, пошкодження тощо та віднесення за потреби відповідних витрат на винну особу.

Обліковують лампи, які визнані МШП, в кількісному вигляді, доки такі лампи не вийдуть з ладу. Для фіксації факту виходу з ладу ламп (списання у зв’язку зі зносом) підприємство може використовувати типові форми вибуття (списання у зв’язку з повним зносом) МШП, зокрема ф. № МШ-4, № МШ-5, № МШ-8. Водночас ці форми є зручними не для всіх. У зв’язку з чим підприємство може самостійно розробити первинний документ, прийнявши за основу, наприклад, Акт на списання малоцінних та швидкозношуваних предметів ф. № МШ-8.

Лампи — небезпечні відходи?

Після того як лампи вийшли з ладу, вони визнаються відходами. А отже, їх слід передати комунальному або спеціалізованому підприємству на утилізацію. Це правило стосується усіх без винятку ламп.

Пам’ятати слід тільки про одне:

після того як вийдуть з ладу люмінесцентні лампи, вони, на відміну від інших видів ламп, стають не простими побутовими відходами, а небезпечними відходами

Річ у тім, що, як було сказано вище, у люмінесцентних лампах міститься ртуть, яка апріорі робить такі лампи небезпечними не тільки для навколишнього середовища, а і для людей.

Про те, що люмінесцентні лампи є небезпечними відходами, вказують Класифікатор відходів ДК 005-96, відповідно до якого люмінесцентні лампи віднесено до коду 7710.3.1.26 «Лампи люмінесцентні та відходи, які містять ртуть, інші зіпсовані або відпрацьовані», та п. 17 розд. А Жовтого переліку відходів, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2000 р. № 1120, згідно з якими такі відходи віднесено до небезпечних як відходи, що містять ртуть.

Отже, з цього випливає, що просто викинути у смітник таку лампу не можна. З нею слід поводитися як із небезпечними відходами.

Зберігати відпрацьовані лампи слід з дотриманням технологічних вимог виробника. Тобто відпрацьовані люмінесцентні лампи здають із місця використання на склад із записом у журналі обліку. Лампи, які були у використанні, складають в упаковки заводу-виробника. До того ж складають досить щільно, щоб не допустити їх биття при переміщенні.

Відпрацьовані лампи зберігають у складському приміщенні при температурі від +3 °С до +40 °С і відносній вологості повітря 80 % та відсутності в ньому кислотних парів, які шкідливо діють на матеріали ламп.

Якщо лампу пошкоджено (розбито), то необхідно ретельно зібрати залишки ртуті гумовою грушею, помістити у металевий ящик і закрити кришкою, а місце, де була розбита лампа, промити марганцевокислим калієм.

За неналежне поводження з відходами можна потрапити під адмінвідповідальність за ст. 82 КУпАП. За таке порушення накладають адмінштраф на фізосіб-громадян у розмірі від 340 до 1360 грн, а на посадових осіб, громадян — суб’єктів підприємницької діяльності — від 850 до 1700 грн.

А якщо неналежне поводження з відходами призвело до забруднення навколишнього середовища, то притягти винних можуть не тільки до дисциплінарної, адміністративної чи цивільної відповідальності, а і до кримінальної.

Дозволи на поводження з лампами

Усі підприємства, які утворюють небезпечні відходи, знають, що відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 32 Закону № 187* провадити будь-яку господарську діяльність, пов’язану з утворенням відходів, можна тільки після одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

* Закон України «Про відходи» від 05.03.98 р. № 187/98-ВР.

Водночас це не говорить про те, що всі суб’єкти, у яких утворилися відпрацьовані люмінесцентні лампи, повинні отримати такий дозвіл. Це зовсім не так. Річ у тім, що відповідно до п. «с» ч. 1 ст. 17 Закону № 187

обов’язково мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами мають лише ті суб’єкти, діяльність яких призводить до утворення відходів, для яких значення показника загального утворення відходів (Пзув) перевищує 1000

Розраховується цей показник за такою формулою:

Пзув = 5000 х М1 + 500 х М2 + 50 х М3 + 1 х М4,

де М1, М2, М3, М4 — маса в тоннах відходів 1, 2, 3 і 4 класів небезпеки відповідно, утворених за попередній рік.

Ртуть і її пари, а отже і люмінесцентні лампи, належать до найвищого — першого класу небезпеки. Тобто, щоб визначити розмір Пзув, вам слід підставити у формулу вагу утворених відходів у вигляді люмінесцентних ламп.

При цьому слід враховувати, що при визначенні Пзув для відходів 1 класу маса відходів одразу збільшується у 5000 разів.

Це означає, що на значення Пзув у 1000 підприємство виходить, якщо М1 досягне 0,2 тонни, або 200 кг (0,2 тони х 5000 = 1000). Отже, тільки коли у вас утвориться за рік 200 кг люмінесцентних ламп, вам доведеться отримати дозвіл на утворення відходів. Звісно, це за умови, що ви не утворюєте інші види відходів.

Однак хочемо зауважити, що донині порядок видачі таких дозволів не визначений. Видавати їх місцеві адміністрації правових підстав не мають.

Крім того, варто враховувати ще деякі особливості:

1) якщо суб’єкт утворює небезпечні відходи, тобто здійснює поводження з відходами, то йому такі відходи слід передати на утилізацію суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, протягом року (!) з дня утворення небезпечних відходів. Якщо цього не зробити, то суб’єкт буде зобов’язаний отримати ліцензією на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (ч. 3 ст. 34 Закону № 187);

2) якщо розрахований показник Пзув дорівнюватиме від 50 до 1000, тобто у вас утворюється від 10 кг до 200 кг люмінесцентних ламп, то щорічно доведеться подавати декларацію про відходи (ч. 2 ст. 17 Закону № 187). Її форма затверджена постановою КМУ від 18.02.2016 р. № 118;

3) усім суб’єктам, у яких утворюються відпрацьовані люмінесцентні лампи, доведеться також подавати типову форму № 1-ВТ «Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари», яка затверджена наказом Мінприроди від 07.07.2008 р. № 342 (ср. ).

Утилізація відходів

Екоподаток. Сплачувати екоподаток у випадку утворення відпрацьованих люмінесцентних ламп звичайному підприємству не слід.

Річ у тім, що сплачують його тільки ті суб’єкти, які здійснюють розміщення відходів, тобто здійснюють постійне (остаточне) перебування або захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об’єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозволи уповноважених органів (п.п. 14.1.223 ПКУ).

Оскільки звичайне підприємство максимум — це тимчасово зберігає відпрацьовані люмінесцентні лампи на своєму підприємстві до моменту передачі їх на утилізацію, то сплачувати екоподаток воно не повинне.

Фіскали також погоджуються з цим. Водночас вони висувають одну додаткову умову. На їх погляд, звільнення діє за умови наявності договору на видалення та утилізацію відходів із суб’єктами господарювання (комунальними або спеціалізованими підприємствами тощо), в якому визначаються терміни передачі відходів на утилізацію та захоронення.

Такої вимоги в ПКУ не існує. Але оскільки без договору лампи не вдасться передати на утилізацію, то виконати цю умову дуже легко.

Витрати на утилізацію. Передача на утилізацію відпрацьованих люмінесцентних ламп, як і інших ламп, — справа не безкоштовна. За такі операції комунальному/спеціалізованому підприємству, з яким укладено договір на утилізацію, доведеться заплатити певну суму.

Витрати, понесені на оплату послуг утилізації, підприємство включає до інших операційних витрат, тобто відносить в дебет субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Приклад. Підприємство закупило 100 ламп розжарювання вартістю 24 грн з ПДВ за штуку, 10 люмінесцентних ламп по 60 грн з ПДВ за штуку та 20 світлодіодних ламп по 120 грн з ПДВ за штуку.

У місяці придбання було передано для освітлення виробничих приміщень 50 ламп розжарювання, офісних приміщень — 5 люмінесцентних ламп, а для використання у магазині — 10 світлодіодних ламп.

Через місяць 5 люмінесцентних і 1 світлодіодна лампа вийшли з ладу. Їх було утилізовано шляхом передачі спецорганізації на утилізацію. Витрати на утилізацію ламп склали 144 грн з ПДВ.

Облік ламп на підприємстві

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума, грн

Дт

Кт

1

Отримано від постачальника

— лампи розжарювання (100 х 20 грн/шт)

22

631

2000

— люмінесцентні лампи (10 х 50 грн/шт)

22

631

500

— світлодіодні лампи (20 х 100 грн/шт)

112

631

2000

2

Відображено вхідний ПДВ на вартість отриманих ламп на підставі зареєстрованої податкової накладної

644/1

631

900

641/ПДВ

644/1

900

3

Передано для освітлення виробничих приміщень 50 ламп розжарювання

23

22

1000

4

Передано для освітлення офісних приміщень 5 люмінесцентних ламп

92

22

250

5

Використано для освітлення магазину 10 світлодіодних ламп

93

132

1000

6

Вийшло з ладу 5 люмінесцентних ламп

5 шт.

7

Вийшла з ладу 1 світлодіодна лампа

132

112

100

8

Передано на утилізацію спецорганізації 5 люмінесцентних ламп і 1 світлодіодну

5 шт. + 1 шт.

9

Отримано акт утилізації ламп

949

631

120

10

Відображено вхідний ПДВ на послуги з утилізації ламп на підставі зареєстрованої податкової накладної

644/1

631

24

641/ПДВ

644/1

24

11

Перераховано кошти за утилізацію ламп

631

311

144

висновки

  • Лампи денного світла (крім світлодіодних ламп) слід обліковувати як МШП на субрахунку 22, а світлодіодні лампи як МНМА на субрахунку 112.
  • Вартість переданих у використання ламп включають до складу витрат залежно від функціонального призначення приміщень, де використовуються лампи.
  • Люмінесцентні лампи, які вийшли з ладу, є небезпечними відходами. Щоб не платити екоподаток за люмінесцентні лампи, їх слід передати на утилізацію спецорганізації.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі