Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Сплатив за навчання — отримай податкову знижку

Савченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Податки & бухоблік Листопад, 2021/№ 91
Друк
Податкова знижка — це корисний інструмент, адже з її допомогою можна повернути з бюджету частину (а то й усю суму) сплаченого із зарплати ПДФО. Найбільш популярною є податкова знижка на навчання. Як її отримати і що для цього потрібно.

Як працює знижка?

Податкова знижка надає право фізичній особі зменшити свій річний зарплатний дохід, який потрапляє під оподаткування ПДФО, на суму передбачених ст. 166.3 ПКУ витрат. Різниця, яка виникне між фактично утриманою (сплаченою) роботодавцем сумою ПДФО (із зарплати) і тією сумою ПДФО, яка розраховується з урахуванням податкової знижки, повертається з бюджету.

Таке

повернення ПДФО роблять за результатами річного декларування

Серед інших витрат, дозволених до включення в податкову знижку, є витрати на навчання, а саме сума коштів, сплачених платником податків на користь вітчизняних установ дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) і вищої освіти (див. п.п. 166.3.3 ПКУ).

Як бачите, у знижку може потрапити досить великий перелік витрат, а не тільки витрати на навчання в школах, ВНЗ, технікумах.

Так, наприклад, у суму податкової знижки потрапляють витрати на позашкільну освіту, а це, зокрема, оплата занять у гуртках, секціях, клубах, культурно-освітніх, спортивно-оздоровчих, науково-пошукових об’єднаннях на базі установ загальної середньої освіти, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, установ професійної (професійно-технічної) і професійної передвищої освіти і так далі (ст. 5. Закону України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 № 1841-III).

Навчання в аспірантурі також потрапляє під податкову знижку (103.06.03 БЗ).

Увага! У податкову знижку можна включити витрати на навчання у вітчизняних установах освіти будь-якої форми власності (державної, приватної, комунальної). Форма навчання (очна, заочна, вечірня і т. д.) не має значення при визначенні права на податкову знижку. А ось витрати на навчання за кордоном у податкову знижку не потраплять.

Але навіть якщо ви оплачували навчання у вітчизняних установах освіти, щоб податкова знижка стала реальністю, має бути виконана низка умов.

Хто може скористатися і в які строки?

Знижка доступна тільки для резидентів України, що мають реєстраційний номер облікової картки платника податку або відмітку в паспорті про відмову від нього.

Оскільки сума понесених знижкових витрат зменшує оподатковуваний зарплатний дохід, то особа, що претендує на знижку, повинна мати такий дохід у звітному році (п.п. 166.4.2 ПКУ). Відповідно якщо ви протягом звітного року отримували тільки підприємницькі доходи і не працювали за трудовим договором (не отримували зарплату), скористатися податковою знижкою не зможете.

Право на знижку ви маєте, якщо оплачуєте своє навчання та/або навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення. Тобто у вас є право одночасно включити в податкову знижку як витрати на своє навчання, так і понесені вами витрати на навчання інших членів сім’ї першого ступеня споріднення.

До першого ступеня споріднення належать: батьки, чоловік/дружина, діти (у тому числі усиновлені). При цьому не має значення, отримує член сім’ї, що навчається за ваш рахунок, зарплату чи ні.

Строки. Для того щоб скористатися податковою знижкою, треба її задекларувати, тобто заповнити та подати декларацію про майновий стан і доходи. Така декларація подається в поточному році за підсумками попереднього року.

Якщо ви звичайний громадянин і добровільно декларуєте доходи, щоб скористатися податковою знижкою з ПДФО, треба встигнути подати декларацію за 2020 рік не пізніше 31.12.2021 (п.п. 166.1.2 ПКУ). Тобто

до кінця 2021 року можна задекларувати податкову знижку за витратами на навчання, понесеними у 2020 році

Витрати 2021 року декларуватимете у 2022 році.

А якщо вже декларація за 2020 рік подана, але без витрат, дозволених до включення в податкову знижку? Вважаємо, що у такому разі можна подати уточненку, задекларувавши зобов’язання з ПДФО 2020 року з урахуванням податкової знижки.

Але якщо ви не скористаєтеся правом на нарахування податкової знижки за підсумками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не перенесеться.

Ви в лавах тих, хто може скористатися знижкою, але сумніваєтеся, чи варто з нею морочитися? Тоді пропонуємо підрахувати вигоду.

Розраховуємо вигоду

Перш ніж зважитися на отримання податкової знижки, варто прикинути: що отримаємо в результаті. Зробити це нескладно. Наведемо простий приклад.

Приклад. У 2020 році фізична особа сплатила за навчання дитини за 2020/2021 навчальний рік 27400 грн. Згідно з довідкою від роботодавця її зарплата за 2020 рік склала 108000 грн. Сума утриманого ПДФО — 19440 грн. Права на податкову соціальну пільгу (ПСП) немає.

У загальному випадку база оподаткування з урахуванням податкової знижки = зарплата - ПСП - сума дозволених до включення в знижку витрат.

У прикладі працівник не користувався пільгою. Отже, база оподаткування з урахуванням податкової знижки, складе: 108000 - 27400 = 80600 (грн).

Розраховуємо суму ПДФО до сплати до бюджету з урахуванням податкової знижки: 80600 х 18 : 100 = 14508 (грн), де 18 — ставка ПДФО.

Розраховуємо суму ПДФО, яка може бути повернена з бюджету: 19440 - 14508 = 4932 (грн).

Вирішили, що овчинка варта вичинки? Тоді йдемо далі.

Збираємо підтвердні документи

У податкову знижку включаєте фактично здійснені протягом звітного податкового року витрати (п.п. 166.2.1 ПКУ). Такі витрати мають бути підтверджені відповідними:

1) платіжними і розрахунковими документами;

2) копіями договорів.

Розрахункові документи. Для підтвердження витрат на навчання знадобляться копії платіжних і розрахункових документів, зокрема квитанції, фіскальні чеки, прибуткові касові ордери, що ідентифікують продавця послуг і особу, що звертається за податковою знижкою (їх одержувача).

Якщо податкову знижку декларує один з батьків, а розрахункові документи оформлені на ім’я іншого з батьків або дитини, у праві на податкову знижку відмовлять.

А як бути, якщо у 2020 році сплатили за навчання у 2020-2021 роках? Чи можна включити в податкову знижку 2020 року частину вартості навчання у 2021 році?

Відмітимо, що найчастіше за навчання саме так і платять. Але тут немає жодних проблем. Головне, щоб витрати на навчання були здійснили саме у звітному році. Неважливо, ця сума за оплату цього або наступного року. У податкову знижку вона потрапить. Підстава — п. 166.2 ПКУ: у податкову знижку включаються витрати, фактично здійснені протягом звітного податкового року. Податківці теж не мають нічого проти (103.06.03 БЗ).

Договори на навчання. Для отримання податкової знижки такий документ, як договір на навчання, відіграє одну з ключових ролей. При цьому не проблема, якщо в договорі на навчання не буде ніде зазначений один з батьків, який звертається за податковою знижкою.

У своїх роз’ясненнях (103.06.03 БЗ) податківці підкреслюють, що в договорі на навчання обов’язково має бути зазначений навчальний заклад — постачальник послуг і претендент освіти — одержувач послуг (його законний представник), вартість таких послуг і строк оплати за такі послуги. Цього достатньо.

Зазначимо, що податківці наполягають на наявності такого договору. Проте, на наш погляд, його відсутність не має бути перешкодою для отримання податкової знижки, якщо є інші документи, що підтверджують понесені витрати і вказують на постачальника та покупця освітніх послуг.

Декларуємо знижку

Для отримання податкової знижки треба звертатися в податковий орган за своєю податковою адресою — місцем реєстрації згідно з паспортними даними (пропискою), за якими ви взяті на облік у контролюючому органі. Якщо ж ви знялися з реєстрації за однією податковою адресою і не зареєстровані за іншою, то річну декларацію про майновий стан і доходи треба подати в контролюючий орган за попередньою податковою адресою.

Окрім декларації, вам знадобляться такі документи:

— копії документів, що підтверджують понесені витрати, їх суму (див. вище). Виняток — електронні розрахункові документи. Їх не копіюємо;

— копія довідки про заробітну плату за звітний рік, видану роботодавцем. Вона потрібна для того, щоб отримати інформацію про загальну суму нарахованої заробітної плати, застосованої до неї ПСП і утриманого з неї ПДФО. Податківцям така довідка подається на їх вимогу згідно з п.п. «в» п. 176.2 ПКУ;

— копії документів, що підтверджують ступінь споріднення, якщо оплачувалося не своє навчання (свідоцтво про народження дитини або свідоцтво про шлюб (за необхідності) і так далі).

Копії підтвердних документів (окрім електронних розрахункових документів) потрібно надати разом із декларацією. Оригінали зберігаємо у себе протягом трьох років з дня граничного строку подання декларації (п.п. 166.2.2 ПКУ).

Переходимо до декларації.

Декларація про доходи. Декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік подаємо за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Мінфіну від 25.04.2019 № 177).

Найпростіше, таку декларацію можна подати в електронній формі. Для цього потрібен особистий електронний підпис, але отримати його зараз — справа декількох хвилин.

Проте й звичайні способи подання (особисто або поштою) теж можна використати. Водночас якщо відправлятимете декларацію поштою, встигніть це зробити не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання. Поштове відправлення оформлюйте з повідомленням про вручення і з описом вкладення.

Зупинимося на заповненні окремих декларативних показників.

Якщо подаєте декларацію добровільно, щоб задекларувати знижку, у рядку 8 розділу І ставимо відмітку «х» у категорії «особа, яка заявляє право на податкову знижку».

Для отримання податкової знижки потрібно заповнити додаток Ф3, який є складовою декларації. У ньому зазначаємо тип декларації (якщо подаєте уперше за 2020 рік, то «Звітна») і звітний податковий період (2020).

У розділі I додатка Ф3 вибираємо категорію витрат (для навчання — «3»), яку включаємо в податкову знижку, і зазначаємо суму таких витрат у графі 5.

У розділі II додатка Ф3 робимо розрахунок суми ПДФО, що підлягає поверненню з бюджету.

Зверніть увагу, що в рядку 7 додатка Ф3 до декларації про доходи сума податку, на яку зменшують податкові зобов’язання у зв’язку із застосуванням податкової знижки, має бути наведена без знака «-».

Від додатка Ф3 переходимо до самої декларації про доходи.

У розділі ІІ залежно від виду доходів зазначаємо їх суми, а також утримані ПДФО і ВЗ.

У розділі V декларації про доходи треба зазначити:

— у рядку 14 суму ПДФО, на яку зменшуються податкові зобов’язання з цього податку у зв’язку з використанням права на податкову знижку. Вона переноситься з рядка 7 додатка Ф3 декларації;

— у рядку 18.2 зазначаємо суму ПДФО, що підлягає поверненню з бюджету за результатами звітного року. Вона вказується без знака «-».

Відповідна сума ПДФО буде повернена протягом 60 календарних днів після подання декларації (п. 179.8 ПКУ). На ваш вибір така сума може бути зарахована в рахунок сплати поточних податкових зобов’язань.

Сума, яка повертається з бюджету внаслідок застосування податкової знижки, — це неоподатковуваний дохід (п.п. 165.1.17 ПКУ)

У розділі VII необхідно зазначити реквізити банківського рахунку у будь-якому комерційному банку для повернення коштів. Ці кошти можуть бути направлені і поштовим переказом за адресою, яку ви вкажете в декларації.

Не забудьте внести в розділ VІІІ відомості про власне нерухоме/рухоме майно та/або майно, яке здається в оренду/суборенду.

Оскільки до декларації подається додаток Ф3, то проставляємо відмітку «х» у рядку «Додатки до декларації» у нижній частині декларації.

Важливий момент! Витрати, що включаються в податкову знижку, можна підтверджувати електронним розрахунковим документом. Для цього в податковій декларації потрібно вказати тільки реквізити електронного розрахункового документа. Подавати їх (чи їх копії) разом із декларацією не треба (п.п. 166.2.2 ПКУ).

Але де саме в декларації відобразити реквізити електронного документа?

У діючій формі декларації спеціального поля для цих цілей не передбачено. Податківці в 103.06.03 БЗ пропонують скористатися п. 46.4 ПКУ і вказати відповідну інформацію в спеціально відведеній для доповнень графі «Зміст доповнення» розділу «Доповнення до податкової декларації (заповнюється і подається відповідно до п. 46.4 статті 46 розділу II ПКУ)».

Електронний документ, як і паперовий, платник повинен зберігати протягом 3 років. Завіряти його печаткою банку не треба.

висновки

  • Право на податкову знижку ви маєте, якщо оплачуєте своє навчання та/або навчання члена сім’ї першого ступеня споріднення.
  • Для отримання права на знижку за підсумками 2020 року треба подати декларацію про доходи не пізніше 31.12.2021.
  • У загальному випадку з декларацією потрібно подати копії договору на навчання і розрахункових документів.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі