Теми статей
Обрати теми

Як ФОП розрахувати суму лікарняних самому собі?

Клец Віталіна, податковий експерт
Якщо ФОП захворів, то він може отримати виплату з Фонду соцстраху. Але розрахувати її потрібно самому. Як це зробити, зараз і розповімо.

Що оплачує Фонд

Перші 5 календарних днів ФОП хворіє «за свій рахунок».

Тобто за ці дні Фонд нічого ФОП не виплачує. Вихідні це дні чи робочі — неважливо.

Із 6-го дня хвороби підключається Фонд соцстраху й оплачує решту днів хвороби, які зазначені в лікарняному. Знову ж таки не важливо, вихідні це дні, святкові чи робочі.

Наприклад, якщо лікарняний тривав 15 календарних днів, то Фонд оплатить тільки останні 10 днів хвороби.

Як же розрахувати, скільки вам повинен заплатити Фонд? Це нескладно. Якщо відкинути нюанси, то загалом треба просто перемножити середньоденний дохід ФОП на кількість днів, протягом яких він хворів (мінус 5 днів, за які Фонд нічого не платить).

Середньоденний дохід

Раз дохід середньоденний, то потрібно дохід за якийсь період поділити на кількість днів у цьому періоді. Що за період нам потрібен?

Розрахунковий період для розрахунку лікарняних — це 12 повних календарних місяців роботи (з 1-го до 1-го числа), що передує місяцю, в якому відкрито лікарняний лист (п. 25 — 27 Порядку № 1266*).

* Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Наприклад, якщо лікарняний лист відкрито у червні 2022 року, то розрахунковий період: з червня 2021 року по травень 2022 року включно (365 календарних днів).

Але якщо ФОП ще не пропрацював (з моменту ФОП-реєстрації не пройшло) 12 повних календарних місяців, то до розрахункового періоду потрапляють усі повні календарні місяці його роботи як ФОП.

Наприклад, якщо єдиноподатник групи 3 зареєструвався 15 грудня 2021 року, а захворів в червні 2022 року, то розрахунковий період у нього: січень — травень 2022 року (151 календарний день).

Зверніть увагу! Є дні й місяці, які з розрахункового періоду можна (і потрібно) викинути. Вважається, що ФОП не відпрацював їх з поважних причин. Це:

— дні лікарняного (підтверджені листком непрацездатності);

— дні декрету (підтверджені листком непрацездатності).

З розрахунковим періодом розібралися. Тепер давайте з’ясуємо, який дохід ділити на кількість днів у розрахунковому періоді?

Дохід розрахункового періоду. Нам потрібен дохід, з якого ФОП сплачував ЄСВ. Якщо нам потрібні дані за місяці 2021 року, беремо їх з ЄСВ-додатка до декларації за 2021 рік.

А ось дохід за місяці 2022 року беремо:

— загальносистемники — з Типової форми обліку доходів і витрат (беремо чистий дохід);

— єдиноподатники — мінзарплату (бо загалом єдинники сплачують ЄСВ в мінімальному розмірі).

Цей дохід та ЄСВ, сплачений з нього, обов’язково показуємо в «довідковій» декларації з ЄСВ-додатком.

Наприклад, єдиноподатник групи 2 захворів у червні 2022 року. Розрахунковий період у нього: червень 2021 року — травень 2022 року (365 календарних днів). ЄСВ платився в мінімальному розмірі (22 % від мінзарплати). Отже, середньоденний дохід для розрахунку лікарняних: (6 х 6000 + 6 х 6500) : 365 = 205,48 грн.

Важливо! Якщо якісь місяці «випали» з розрахункового періоду, дохід за такі місяці в розрахунок, звісно, не включаємо (ні лікарняні, ні декретні).

Скільки маємо часу?

Звернутися за лікарняними можна не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності (тобто з дня, яким закритий лікарняний) — ч. 5 ст. 32 Закону про соціальне страхування.

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

Отже, середньоденний дохід ми порахували. Можна вже рахувати лікарняні? Ні. Спершу треба скоригувати дохід на коефіцієнт страхового стажу.

Коефіцієнт, який зрізує середньоденний дохід

Залежно від страхового стажу ФОП його лікарняний може бути оплачений у розмірі 100 % нарахованої суми, 70 %, 60 % або навіть 50 %. Для цього застосовується спеціальний коефіцієнт, на який потрібно помножити середньоденний дохід. Так, якщо стаж ФОП:

— до 3 років, то К = 0,5;

— від 3 до 5 років, то К = 0,6;

— від 5 до 8 років, то К = 0,7;

— понад 8 років, то К = 1.

При цьому

неважливо, переривався стаж ФОП чи ні. Враховується загальна тривалість стажу.

А якщо ФОП раніше працював за трудовим договором, цей період теж уключається до стажу.

Незалежно від стажу, К = 1 у пільговиків, що їх перераховано у ст. 24 Закону про соцстрахування: чорнобильців, ветеранів війни, донорів з правом на пільгу тощо.

Як ФОП дізнатися свій страховий стаж

Для цього можна замовити в ПФУ довідку за формою № ОК-7 (portal.pfu.gov.ua/). Зробити це можна навіть онлайн.

Що стосується періодів до 01.01.2011 р. (які не відображаються в ОК-7), то:

— до стажу єдиноподатника для виплати лікарняних повністю включалися всі місяці роботи на спрощенці за умови сплати ЄП (за наявності довідки від податківців про сплату);

— а ось до стажу загальносистемника йшли тільки ті місяці, за які він добровільно платив внески до Фонду «непрацездатності» (за підвищеною ставкою). Зазвичай ФОП цього не робили, тому цей період до стажу не йшов.

Підтвердити такий стаж можна тільки за наявності довідки з Фонду про сплату страхових внесків за формою, наведеною в додатку 4 до Порядку від 02.06.2005 р. № 62 (ср. ).

Розраховуємо суму лікарняних

Щоб розрахувати суму лікарняних, потрібно помножити середньоденний дохід на коефіцієнт стажу. Так отримаємо денну виплату. Її, у свою чергу, слід помножити на кількість днів хвороби.

І ще один важливий нюанс! Якщо протягом 12 місяців перед хворобою страховий стаж у ФОП — менше шести повних місяців, то денна виплата (добуток середньоденного доходу та коефіцієнта стажу) має бути не вищий за мінзарплату, встановлену в місяці настання страхового випадку. Простіше кажучи, потрібно порівняти денну виплату і мінзарплату того місяця, в якому відкрито лікарняний, поділену на «30,44» (пп. 5 і 29 Порядку № 1266). Й обрати ту цифру, яка менше.

Та не забуваємо про правило 5 днів! Фонд оплачує дні хвороби тільки починаючи з 6-го дня!

Висновки

  • Перші 5 календарних днів ФОП хворіє «за свій рахунок». Решту днів хвороби, які зазначені в лікарняному листі, оплачує Фонд соцстраху.
  • Щоб розрахувати суму лікарняних, потрібно помножити середньоденний дохід на коефіцієнт стажу. Так отримаємо денну виплату. Її, у свою чергу, слід помножити на кількість днів хвороби.
  • Залежно від страхового стажу ФОП його лікарняний може бути оплачений у розмірі 100 % нарахованої суми, 70 %, 60 % або навіть 50 %.
  • Розрахунковий період для розрахунку лікарняних — це 12 повних календарних місяців роботи, що передують місяцю, в якому відкрито лікарняний лист. Якщо ФОП ще не пропрацював 12 місяців, до розрахункового періоду потрапляють усі повні календарні місяці його роботи як ФОП.
  • Звернутися за лікарняними можна не пізніше 12 календарних місяців з дня відновлення працездатності (закриття лікарняного).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі