Висновок документа
Із 21 червня цього року НБУ надав можливість резидентам здійснювати перекази за кордон для обслуговування й повернення «свіжих» зовнішніх кредитів, кошти за якими надходитимуть з-за кордону в українські банки, починаючи з цієї дати
«Свіжі» кредити (отримані з 21.06.2023). НБУ продовжує лібералізацію валютного ринку. І постановою № 77 вніс чергові зміни до провідної «воєнної» постанови № 18* щодо можливості обслуговування й повернення «свіжих» кредитів від нерезидентів. Тепер у «заборонному» п. 14 постанови № 18 (який не дозволяє банкам перекази валюти за кордон) додано ще один виняток із забороненого — у новому п.п. 43.
Норма цього підпункту дає можливість резидентам здійснювати перекази за кордон для обслуговування й повернення зовнішніх кредитів, кошти за якими надходитимуть з-за кордону на рахунки позичальників в українських банках починаючи з 21 червня 2023 року.
Резиденти матимуть змогу здійснювати згадані перекази за одночасного дотримання ще низки умов:
— переказ коштів для дострокового повернення коштів за кредитами та позиками не дозволяється;
— переказ коштів за кордон з метою виплати процентів (з урахуванням комісій, зборів та інших платежів з обслуговування зовнішніх кредитів чи позик) здійснюється з дотриманням максимальної процентної ставки у розмірі 12 % річних;
— переказ коштів на виконання зобов’язань за кредитом чи позикою, які отримуються на строк не більше 3 років, можливий лише за рахунок власних інвалютних коштів позичальника (у тому числі тих, що залучені від нерезидентів у формі кредитів чи позик);
— якщо строки отримання кредиту чи позики є довшими за 3 роки, то переказ коштів для повернення такого кредиту чи позики протягом перших 3 років також здійснюється позичальником лише за рахунок власних інвалютних (у тому числі тих, що залучені від нерезидентів у формі кредитів чи позик). Водночас позичальник може купувати інвалюту для виплати процентів, комісій, зборів та штрафів, а починаючи з 4-го року — і для повернення кредиту чи позики.
Постанова Правління НБУ від 15.06.2023 № 73
Висновок документа
З 16.06.2023 НБУ дозволив переказ коштів з метою обслуговування кредитів, отриманих від нерезидентів за участю МФО**, іноземних експортно-кредитних агентств, іноземних держав тощо
** Міжнародні фінансові організації.
Кредити, надані за участю МФО, іноземних держав тощо. Відзначимо також, що трохи раніше постановою № 73 було здійснено ось таке «кредитне послаблення» (шляхом додання до «заборонного» п. 14 постанови № 18 нового п.п. 42).
З 16 червня цього року (дата набрання чинності постановою № 73) дозволено переказ коштів з метою виконання боргових зобов’язань перед нерезидентом за залученим(ою) резидентом кредитом/позикою (включаючи поворотну фінансову допомогу)*, якщо такий/така кредит/позика (повністю або частково) наданий/надана за участю (шляхом гарантування, поручительства) МФО або за участю (шляхом кредитування, страхування, гарантування, поручительства) іноземного експортно-кредитного агентства/іноземної держави через уповноважену нею особу/іноземної особи, до складу учасників (акціонерів) якої входить іноземна держава чи іноземний банк [за умови, що іноземна держава є учасником (акціонером) цього банку].
* Мова йде про операції з повернення суми одержаного(ої) резидентом — позичальником кредиту/позики («тіла» кредиту/позики), сплати процентів за користування кредитом/позикою та інших визначених у відповідному кредитному договорі/договорі позики платежів, що підлягають сплаті на користь кредитора/позикодавця.
Інший («старий») кредитний виняток. Що стосується повернення та обслуговування інших кредитів — тих, що отримані від нерезидентів ще до 21 червня 2023 року та/або не за участю серйозних «нерез-утворень», то тут справи зовсім не гарні.
Нагадаємо, що п.п. 28 п. 14 постанови № 18** було дозволено лише переказ коштів для сплати процентів за кредитом (позикою), одержаним юридичною (!) особою — резидентом від нерезидента лише за одночасним дотриманням таких умов:
** Підпункт 28 було додано до п. 14 постанови № 18 постановою Правління НБУ від 02.09.2022 № 197.
— за кредитним договором (договором позики) дата сплати процентів припадає на період з 24.02.2022 до 10.08.2022;
— у резидента-позичальника немає простроченої заборгованості за цим договором станом на 24.02.2022;
— загальна сума коштів, яку дозволяється переказати у межах одного кредитного договору (договору позики), протягом одного календарного місяця не може перевищувати 1/5 частини від суми процентів, що підлягали сплаті за цим договором з 24.02.2022 до 10.08.2022;
— кошти, що використовуються для купівлі інвалюти / переказу процентних платежів, не були залучені резидентом-позичальником за кредитами, позиками (уключаючи поворотну фінансову допомогу) від резидентів-кредиторів;
— у резидента-позичальника немає заборгованості з платежів, що контролює ДПСУ та МСУ;
— здійснення резидентом-позичальником господарської діяльності після 23.02.2022 (уключаючи виплату зарплати працівникам, сплату обов’язкових платежів).
Це була така собі перша НБУ-спроба дозволити процентні платежі по «нерез-кредитам». Мабуть, вона зазнала фіаско і, незважаючи на купу згаданих умов, призвела до чималого відтоку коштів з України, бо потім аналогічна практика «нерез-кредитних» пом’якшень більше регулятором не застосовувалась…
Тож щодо перерахувань нерезам інших процентів тощо за «старими» кредитами та «тіл» самих цих кредитів (окрім тих, що згадані у цьому п.п. 28 та п.п. 42 п. 14 постанови № 18, — див. вище), — такі транзакції поки так само під забороною…