Висновок документа
Вагітним жінкам надано право перенести стандартний строк формування медичного висновку категорії «Вагітність та пологи» на більш пізній термін. Для цього достатньо надати лікареві відповідну заяву за встановленою формою
Суть питання. Ще влітку цього року законодавець доповнив ст. 179 КЗпП і ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) нормами, які надали право працівниці переносити початок відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Нові норми запрацювали з 29.07.2023. Про це ми писали в статті «Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами: зміни» // «Податки & бухоблік», 2023, № 64.
Проте сама реалізація нововведень викликала питання. Річ у тім, що право на таке перенесення ставилося у залежність від факту відсутності медичних протипоказань для цього. Тобто буквально в ст. 179 КЗпП і ст. 17 Закону про відпустки зазначено, що за бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина допологової відпустки може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів.
Чи міг лікар після набрання чинності зазначеними змінами до трудового законодавства та на прохання пацієнтки «рухати» дату формування медвисновку категорії «Вагітність та пологи»? Скажімо так: у цьому питанні лікар керується приписами Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженому наказом МОЗ від 01.06.2021 № 1066 (далі — Порядок № 1066). А Порядок № 1066 до 18.10.2023 таких вільностей не дозволяв.
Що змінилося? З 18.10.2023 запрацювали зміни, внесені до Порядку № 1066 наказом МОЗ, який сьогодні коментується.
Як і раніше, медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується лікарем на строк, який у загальному випадку може включати (1) допологовий, (2) післяпологовий, а за умов, визначених п. 10 Порядку № 1066, також (3) додатковий період непрацездатності (14 календарних днів).
Тепер такий медвисновок формується з визначеної пацієнткою дати у період від початку 30 (для жінок, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи — 27) тижня вагітності та до дня пологів (включно).
Разом з тим, якщо пацієнтка бажає перенести формування медичного висновку категорії «Вагітність та пологи» на строк пізніше ніж початок 30 (27) тижня вагітності, вона повинна повідомити про це лікаря. Як саме? Надати йому заяву за формою згідно з додатком 3 до Порядку № 1066 (ср. ).
Ще такий момент. Зрозуміло, може так статися, що жінка переоцінить свої сили й дитина на світ з’явиться до дати, з якої планувалося оформити відпустку (перерву) у зв’язку з вагітністю та пологами. Хвилюватися тут не варто. За загальним правилом, якщо пацієнтці до дня пологів не було сформовано медичного висновку категорії «Вагітність та пологи», то він формується з дати пологів. Ба більше, ця інформація прямо зазначається в заяві на перенесення. Тобто така заява містить прохання про формування медвисновку про тимчасову непрацездатність категорії «Вагітність та пологи» з обраної пацієнткою дати або з дати пологів, якщо останні настануть раніше визначеної у цій заяві дати.
А тепер розглянемо, як це працюватиме в купі з трудовим та непрацездатним законодавством.
Синхронізуємо норми. Тут звернемо вашу увагу на такі 3 основні моменти.
1. Якщо ваша працівниця бажає перенести початок відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і зберегти право на допомогу по вагітності та пологах в повному обсязі, то їй слід звернутися з відповідною заявою до свого лікаря.
Далі вона продовжить працювати, а лікар з обумовленої в заяві дати сформує медвисновок про вагітність та пологи. На підставі цього медвисновку в Електронному реєстрі листків непрацездатності буде створено лікарняний листок з причиною непрацездатності «Вагітність та пологи».
Наявний в кабінеті страхувальника листок непрацездатності підлягатиме оплаті в загальні строки та стане підставою для виникнення у працівниці права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.
2. Якщо працівниця не скористається своїм право на перенесення дати початку формування медвисновку категорії «Вагітність та пологи», лікарняний буде сформовано в загальні строки.
3. Як і раніше, працівниця може прийняти рішення продовжити працювати, незважаючи на наявність сформованого листка непрацездатності та виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.
Оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами — це не обов’язок, а право працівниці. І якщо вона не виявила бажання скористатися цим правом чи хоче скористатися ним пізніше (у межах строку, зазначеного у лікарняному листі), то роботодавець в односторонньому порядку заперечити цьому та відправити її в таку відпустку не може.
Проте тут слід пояснити працівниці, що вона втратить на сумі допомоги по вагітності та пологах. Ця виплата їй буде призначена лише за ту частину зазначеного в лікарняному листі періоду тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю пологами, протягом якої вона фактично не працювала.
До речі, детально питання призначення, розрахунку та виплати допомоги по вагітності та пологах, а також лікарняних розглянемо в одному з наступних номерів «Податки & бухоблік», який повністю буде присвячений «непрацездатним питанням».