Теми статей
Обрати теми

Граничний обсяг доходу на єдиному податку: як не перестрибнути

Павленко Олексій, податковий експерт
Вже і цей (2023-й) рік невідворотно-впевнено просувається до фіналу… І в низки платників єдиного податку (ЄП) починається «дохідне» тремтіння: як би не «вистрибнути» за граничний обсяг річного доходу!.. Вам, шановні єдинники, хто балансує десь на межі та бажає продовжувати і в наступному (2024-му) працювати на ЄП, присвячується цей матеріал. Щоб ви раптом не хапнули дохідного лишку і не втрапили у звичайно-системну халепу…

Тримайте руку на «дохідному пульсі»!

Головна порада, щоб не «злетіти» з наступного року зі спрощенки чи з «улюбленої» групи ЄП: завжди слідкуйте за рівнем свого ЄП-доходу! Щоб він не перевищив граничний обсяг для відповідної групи платників ЄП.

Хто цього не робив, можливо, ще не надто пізно зайнятись «дохідною» арифметикою. Тож

ретельно підрахуйте, скільки гривень (з копійками ☺) ще вам залишилось до свого граничного обсягу — 2023, і далі контролюйте, щоб до кінця року ЄП-дохідні надходження були в межах цього залишку

Щоб ви не перевищили свій граничний обсяг доходу і не отримали від фіскалів на наступний рік «копняка під дупу» для зльоту з ЄП (або «улюбленої» ЄП-групи), надалі ми розповімо про деякі законні заходи-лайфхаки, які використовують на практиці єдинники задля «стримання» доходу у відповідних межах.

Вимушена зупинка

Коли під кінець року ЄП-дохід впритул наближається до граничного обсягу, багато єдинників просто призупиняє до кінця року діяльність з реалізації товарів (робіт, послуг). За наявності боржників попереджає їх про відтермінування оплати до нового року (які зазвичай цьому зрадіють, тож користь буває подвійна).

Але ж при цьому треба пильно контролювати, щоб ніякі випадкові гроші або безоплатні товари (роботи, послуги) до єдинника не «зайшли». Якщо ж це раптом станеться, варто повернути таке «помилкове надходження» відправнику (див. нижче).

З 01.01.2024 «увімкнеться» новий граничний обсяг доходу, реалізація відновиться і гроші можна буде приймати.

«Рулить» товарна дебіторка (з оплатою у 2024)

«Стільці» одразу, гроші після. Дехто з єдинників, коли бачить ризик перевищення ГОРД, терміново домовляється зі своїми покупцями про те, що він у цьому році чесно відвантажить/виконає для них усе, що зобов’язаний. Але при цьому щоб самі покупці гроші за одержане сплатили йому вже у 2024 році («під» новий граничний обсяг).

Гроші — іншій особі. Або — за домовленістю з покупцем

єдинник міняє договірні відносини таким чином, щоб покупець провів оплату за товари (роботи, послуги) вже на рахунок іншої особи, наприклад, дружнього єдиннику посередника (див. нижче), якого не хвилюють такі «дохідні» проблеми

Але тут варто нагадати, що усілякі заліки та інші негрошові оплати за товари єдинникам заборонені!

Помилкові зарахування

На практиці інколи виявляється, що гроші, отримані єдинником, який вже балансує на межі, були йому перераховані помилково. Але!

По-перше, помилковість такого перерахування має бути належно документально підтверджена!

А по-друге, як ми вже зазначали, такі кошти бажано швидко повернути неуважному відправнику.

На наш погляд, якщо помилковість транзакції підтверджена документально, то сума такого надходження не включається до ЄП-доходу отримувача незалежно від факту її повернення. Але фіскали тут міркують інакше…

Отримувач — ФОП. Якщо такі кошти отримав — ФОП, то фіскали стверджують, що для неврахування в ЄП-доході помилкові кошти він має повернути до закінчення звітного періоду, у якому вони надійшли (див. БЗ 107.01.03).

Отримувач — юрособа. Якщо ж отримувач — юрособа-єдинник, то раніше фіскали писали, що для невключення в ЄП-дохід помилкові кошти йому необхідно повернути: по-перше, у тому ж самому періоді, по-друге, протягом 3 робочих днів від дати їх надходження. Таке роз’яснення було в БЗ 108.01.02, але на початку 2022 року воно переведено до недіючиху зв’язку з внесенням змін до п. 296.1 ПКУ»). Тож ця фіскальна «лякалка» вже давно не діє…

Але усе-таки радимо і ФОП, і юрособам-єдинникам повертати такі кошти до закінчення кварталу, в якому їх отримано. Щоб не давати зайвий привід фіскалам запхнути такі кошти до ЄП-доходу і спробувати виперти єдинника з ЄП (або в старшу групу). Бо потім — бігай по судах…

Помилкові гроші були для фізособи. Буває й таке: гроші помилково надійшли на підприємницький рахунок ФОП, хоча ці кошти призначалися йому як фізособі, а не як підприємницю. Факт помилки і «непідприємницька» ціль оплати (наприклад, «повернення раніше отриманої безпроцентної позики») мають бути чітко підтверджені документально. І тут бажано не перекидати самостійно ці кошти із ФОП-рахунка на свій «фіз-рахунок», а повернути відправнику. Щоб той сам їх переслав на цей «фіз-рахунок»…

Це аванс чи ні? А може це поворотна фіндопомога?

Гудбай, авансе! Пам’ятайте, відповідно до п.п. 5 п. 292.11 ПКУ до складу доходу платника ЄП не включаються аванс/передоплата, що повертаються таким платником покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів. У разі виявлення факту перевищення граничного обсягу доходу єдинники подеколи повертають «зайві» кошти, скориставшись цією нормою, і відновлюють дохідне «статус кво»…

Не аванс, а поворотна фіндопомога. Бувають на практиці випадки, коли отримана єдинником (під час балансування на межі) сума авансу насправді виявляється поворотною фінансовою допомогою на строк до 12 місяців. Звісно, таке «перетворення» коштів ретельно підтверджується документально. Якщо тут мала місце не помилка в «призначенні платежу», а один договір (на продаж) анулюється й замінюється іншим (на отримання поворотної фіндопомоги), то краще гроші прогнати «туди-сюди»…

Посередництво вам у допомогу!

Посередник — сам єдинник. Згідно з п. 292.4 ПКУ у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами доходом є сума отриманої винагороди повіреного (агента). Тому

деякі єдинники, коли бачать, що їх доходи вже наближаються до межі, починають активніше використовувати у своїй діяльності посередницькі види договорів. Щоб у ЄП-дохід потрапляв не увесь оборот, а лише посередницька винагорода

При цьому зазначимо — навіть якщо усі отримані єдинником-посередником гроші до наступного року (або взагалі) так і не будуть ним перераховані «принципалу» («комітенту», «довірителю»), перевізнику тощо, вони в ЄП-дохід посередника все одно не потраплять!

Тут на практиці більш популярний договір комісії, оскільки за цим видом договору посередник (комісіонер) в угодах із третіми особами при виконанні доручення комітента виступає від свого імені. Використовують (залежно від ситуації та відносин із контрагентами) як договори комісії на продаж, так і на придбання товарів (робіт, послуг)*.

* Платники ПДВ тут мають пам’ятати про специфіку оподаткування цим податком посередницьких операцій, як звичайних торговельних (див., зокрема, п. 189.4 ПКУ).

Посередник сторонній. Про схожий варіант ми вже вище згадували. При наближенні до граничного обсягу доходу реалізацію єдинник починає проводити, «наймаючи» стороннього посередника. Звісно, гроші замість єдинника спочатку приймає «на груди» посередник, через якого (за документами) реалізуються товари (роботи, послуги) єдинника. Тут теж бажано, щоб посередник діяв від свого імені, на кшталт комісіонера чи експедитора (якщо мова йде про перевезення єдинником вантажів).

А після Нового року («під» новий граничний обсяг) посередник перераховує єдиннику гроші. Через «свого» посередника можна регулювати, скільки грошей ще можна прийняти у цьому році, а скільки залишити на наступний. І — навіть якщо посередник теж є єдинником. Адже, як ми зазначили вище, гроші принципала (комітента тощо), що «лежатимуть» у посередника, не вплинуть на ЄП-дохід цього посередника…

Отже, бажаємо вам дотримуватись лімітів та правил і працювати надто ефективно, щоб підтримувати економіку і прискорювати нашу Перемогу!

Висновки

  • Наприкінці року єдинники ретельно підраховують, яка сума грн залишилась до граничної суми доходу обраної групи ЄП (А також контролюють, щоб до кінця року ЄП-дохідні надходження були в межах такої суми залишку, і, за необхідності, вживають необхідні заходи, щоб не перевищити ліміт доходу).
  • Такими заходами на практиці, зокрема, є: призупинення єдинником реалізації до кінця року; перенесення оплати за вже продані єдинником товари (роботи, послуги) на наступний рік; повернення зайвих авансів/передоплат з причини розірвання договору, отримання замість авансів поворотної фінансової допомоги тощо.
  • У разі якщо річний ліміт доходу перевищено з причини отримання помилково зарахованих сум, такі суми єдинникам краще повернути до закінчення звітного періоду, в якому ці суми надійшли.
  • Задля неперевищення граничної суми доходу єдинниками також використовуються посередницькі схеми продажу/купівлі товарів (робіт, послуг). Адже доходом єдинника-посередника є сума винагороди. В іншому випадку «сторонній» посередник може притримати у себе до кінця року якусь частину виручки єдинника, щоб останній не перевищив ліміт доходу.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі