Додаток 1 до декларації єдиноподатника
Давайте згадаємо, коли ФОП повинен подавати додаток 1 щодо ЄСВ за себе до декларації єдиноподатника (п. 4 ч. 2 ст. 6, абз. 5 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464*):
1) з річною ЄП-декларацією — завжди;
2) з квартальною ЄП-декларацією — тільки якщо ФОП:
— був виключений із платників ЄП чи то у зв’язку з реєстрацією припинення підприємницької діяльності, чи то у зв’язку із скиданням з ЄП за наслідками перевірки;
— або сам перейшов на загальну систему,
і тому подає останню в цьому році декларацію єдиноподатника. Бо ми ж пам’ятаємо, що річна ЄП-декларація не подається після того, як ФОП подав ЄП-декларацію за останній квартал роботи на спрощенці (п.п. 296.5.1 ПКУ).
За таких обставин додаток 1 обов’язково подаємо з квартальною декларацією. Іншої можливості відзвітувати про ЄСВ, сплачений у цьому році під час роботи на спрощенці, просто не буде.
А от якщо ФОП всередині року просто змінює групу спрощенки / ставку ЄП, то річну декларацію єдиноподатника він подаватиме. А значить, зможе відзвітувати в ній (в додатку 1) про ЄСВ, сплачений протягом року на будь-якій групі спрощенки. Відчуваєте різницю? Тому такі ФОП додаток 1 до квартальної декларації й не подають.
Ну і, звичайно, нагадаємо, що
ФОП, які скористалися воєнною можливістю несплати ЄСВ за себе, можуть взагалі не подавати додаток 1 (якщо ЄСВ не сплачувався за жодний місяць звітного періоду)
Податківці згодні (категорія 107.01 БЗ).
ЄСВ сплачував, а додаток 1 не подав
Втім, наш ФОП — із тих, хто ЄСВ за себе сплачував. А це значить, що нехтувати додатком 1 він не може!
Тож коли він переходив зі спрощенки на загальну систему, треба було протягом 40 календарних днів після закінчення останнього кварталу роботи на спрощенці подати податківцям квартальну ЄП-декларацію (п.п. 296.5.1 ПКУ) з долученим до неї додатком 1 щодо ЄСВ за себе. Це, до речі, підтверджують і фіскали (категорія 107.01.07 БЗ).
Ну а ЄСВ за себе, сплачений за місяці після переходу на загальну систему, треба буде показати в додатку ЄСВ1 до річної декларації про майновий стан і доходи.
Ясна річ, що в цьому додатку не можна зазначати ЄСВ, сплачений за місяці, коли ФОП був на ЄП. Адже в додатку ЄСВ1 слід вказати період/періоди перебування саме на загальній системі (п. 8 додатка). Тож і ЄСВ слід показати сплачений саме за цей період/періоди (п. 9 додатка).
Як виправитися?
Якщо ФОП спохватився відразу (до закінчення граничного строку подання крайньої квартальної ЄП-декларації), то йому треба просто надіслати її ще раз з типом «Звітна нова» і з заповненим додатком 1. Тоді жодних негативних наслідків (про які йтиметься далі у розділі «Ціна помилки») не буде.
Але в більшості ж випадків усвідомлення приходить пізніше. Якщо це трапилось в кінці року, вам в голову може прийти ідея подати річну декларацію єдиноподатника з додатком 1. Але цей варіант не пройде. Той факт, що після подання квартальної декларації ФОП звільнений від подання річної не значить, що він може подавати річну ЄП-декларацію за бажанням. Це просто констатація того факту, що річну ЄП-декларацію подавати не потрібно.
По-перше, після переходу на загальну систему її від вас все одно не приймуть. По-друге, є стандартний спосіб виправлення помилок у звітності через уточнюючий звіт.
Благо з 2021 року навіть ЄСВ-помилки можна так виправляти. Отже,
щоб виправитися, треба подати уточнюючу декларацію єдиноподатника за останній квартал роботи на спрощенці з уточнюючим додатком 1
Зверніть увагу! Навіть попри те, що ФОП узагалі не подавав додаток 1, тип цього додатка, як і тип декларації, повинен бути «уточнююча», а не «звітна».
У додатку 1 зазначаємо суму сплаченого ЄСВ (за ті місяці, за які ФОП його фактично сплатив). А декларацію заповнюємо ще раз — так, як і заповнювали раніше, але:
— не забуваємо зазначити суму ЄСВ у рядку 21 (переносимо з додатка 1);
— у рядках 15 та 16 декларації зазначаємо ту ж суму ЄП, що й у рядку 14.
Ціна помилки
ФОП тут, на жаль, загрожують чималі штрафи. Ви запитаєте: чому, адже ЄСВ був сплачений вчасно? Так-то воно так, але справа в тому, що, окрім штрафу за несвоєчасну сплату ЄСВ, є ще інші ЄСВ-штрафи. Причому за порушення, вчинені з 01.08.2023, їх уже можуть застосувати повною мірою (п. 921 розд. VIII Закону про ЄСВ).
Так, свого часу за неподання ЄСВ-додатка до декларації податківці погрожували ФОП (див. роз’яснення в категорії 201.09; діяло до 01.08.2023, але підхід навряд чи змінився):
— штрафом за ст. 119 ПКУ (типу, цей штраф можна застосувати через п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464). Розмір штрафу — 1020 грн;
— адмінштрафом за ст. 1651 КУпАП. Розмір адмінштрафу — від 510 до 680 грн.
Самовиправлення, на жаль, від цих штрафів не захищає. Тож не виключено, що навіть якщо ФОП виправить ситуацію через подання уточнюючої декларації, то він все одно отримає названі штрафи (чи якийсь один із них). Хоча, можливо, податківців і не будуть лютувати.
Втім
зовсім не подавати додаток 1 ми б не радили
Адже названі штрафи можуть бути у будь-якому випадку. А якщо не подано додаток 1, то сплачені суми не збільшать стаж ФОП. Тож жодного позитивного ефекту від сплати не буде.
Висновки
- Додаток 1 подається і з квартальною ЄП-декларацією — за останній квартал роботи на спрощенці перед переходом на загальну систему.
- Якщо додаток 1 не подати, місяці, за які сплачено ЄСВ, не війдуть у стаж.
- А ще ФОП, який не подав додаток 1, ризикує наразитися на значні штрафи.
- Виправитися можна (і вважаємо — потрібно), подавши уточнюючу декларацію з уточнюючим додатком 1. Але, на жаль, самовиправлення не дає захисту від штрафів.