Теми статей
Обрати теми

ФОП сам собі податковий агент: ДПСУ змінює позицію щодо лікарняних!

Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань
Лист ДПСУ від 05.04.2024 № 1874/ІПК/99-00-24-03-03ІПК

Висновок документа

ФОП є щодо себе одночасно страхувальником і застрахованою особою та як податковий агент зобов’язаний своєчасно й у повному обсязі нараховувати, утримувати та сплачувати до бюджету ПДФО, ВЗ та єдиний внесок

Суть проблеми. Підприємець отримав на себе листок непрацездатності. Подав заяву-розрахунок та необхідні документи до ПФУ. Отримав допомогу по тимчасовій непрацездатності. А хто її оподатковує? Хто податковий агент?

Тривалий час ДПСУ у своїх роз’яснення наполягала, що це ПФУ (а до передачі повноважень пенсійникам, — ФСС) є податковим агентом щодо такого доходу. Ба більше, навіть сьогодні, на момент написання цього коментаря, в роз’ясненні ДПСУ з категорії 103.02 БЗ зазначено (щоправда, з припискою «відповідь уточнюється»), що допомога по тимчасовій непрацездатності, нарахована (виплачена) підприємцю ПФУ, є об’єктом оподаткування ПДФО та ВЗ, а ПФУ є податковим агентом щодо такого доходу.

І ось у листі, що коментується, маємо поворот на 180° та зміну висновку щодо податкового агента за підприємницькими лікарняними з Фонду на ФОП! Ну й, мабуть, для підсилення правильності цього висновку — приписку, що зазначена позиція ДПСУ погоджена з Мінфіном.

Ознайомимося з нею.

Нова позиція ДПСУ. ПФУ (раніше — ФСС) не здійснюють нарахування та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності. Фонд лише надає фінансування на їх виплату шляхом перерахування коштів страхувальникам на підставі поданих заяв-розрахунків.

ФОП є сам для себе страхувальником. Самостійно нараховує виплати, пов’язані з тимчасовою втратою працездатності, отримує фінансування на спеціальний рахунок і як податковий агент зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, утримувати та сплачувати до бюджету ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

У 4ДФ ФОП відображає нараховану та виплачену суму такого доходу з ознакою «127», а також суми нарахованого та перерахованого ПДФО та ВЗ.

Що з цим робити? Відразу скажемо, що варіант «Фонд = податковий агент» — відірваний від реальності. Дійсно, ПФУ (раніше — ФСС) не нараховує лікарняні. Він надає фінансування на їх виплату на підставі заяви-розрахунку та в подальшому перевіряє правомірність отримання коштів. Тож, попри наявність роз’яснень, що за підприємницькими лікарняними податковий агент — Фонд, на практиці багато ФОП самостійно сплачували ПДФО та ВЗ з таких доходів та декларували їх як громадянські в річній декларації про майновий стан і доходи.

Як діяти сьогодні, враховуючи наявність листа, що коментуєтеся?

1. Щодо виду доходу. Вважаємо, що, як і раніше, допомога по тимчасовий непрацездатності (як і допомога по вагітності та пологах), що виплачується за рахунок Фонду та отримана ФОП на себе, не є підприємницьким доходом. Ці кошти — громадянський дохід, який повинен оподатковуватися за правилами, встановленими для звичайних фізосіб.

Непрямо цей висновок підтверджується текстом листа, що коментуєтеся, в якому ДПСУ називає такий дохід іншим доходом (п.п. 164.2.20 ПКУ).

Від цього твердження і будемо «танцювати» далі.

2. Щодо ПДФО/ВЗ. Застосовуємо загальні правила оподаткування доходів фізосіб. Тобто якщо отримали допомогу:

по тимчасовій непрацездатності, її суму обкладаємо ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ — 1,5 % як інший оподатковуваний дохід (п.п. 164.2.20 ПКУ). За загальним правилом податок/збір сплачуємо одночасно з перерахуванням коштів зі спецрахунку ФОП на власний рахунок.

Також пам’ятаємо про спецстроки для випадку, коли дохід був нарахований, проте не виплачений. Тоді ПДФО/ВЗ сплачуємо протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем місяця, в якому нараховано дохід. При цьому у випадку з підприємницькими лікарняними логічно припустити, що місяцем нарахування доходу є місяць подання до ПФУ заяви-розрахунку;

по вагітності та пологах, її не оподатковуємо на підставі п.п. 165.1.1 ПКУ.

3. Щодо ЄСВ. Ви, мабуть, також звернули увагу на те, що в листі, який коментується, ДПСУ говорить про нарахування ЄСВ на суму підприємницьких лікарняних (див. висновок документа вище).

Проте тут дозволимо собі не погодитися з податківцями. Пояснимо чому.

ФОП може бути платником ЄСВ як:

роботодавець, якщо використовує працю інших звичайних фізосіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (абзаци третій та сьомий п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464*);

фізична особа — підприємець, у тому числі та, яка обрала спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів)) (п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Допомога по тимчасовій непрацездатності та допомога по вагітності та пологах виділені окремо в абзаці другому п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 як база нарахування ЄСВ для роботодавців.

Чи є ФОП, який сам собі страхувальник, ще й роботодавцем для самого себе відповідно до наведених норм? Звісно, що ні! Ніякі договори (трудові чи цивільно-правові) він сам із собою не укладає.

Оскільки він не є сам для себе роботодавцем, то й сплачувати ЄСВ як роботодавець з допомоги, отриманої на себе, не повинен.

Добре, тоді може йому потрібно сплачувати ЄСВ з лікарняних у складі підприємницького доходу? Також ні. Вище ми з вами вже говорили: непрацездатна допомога від ПФУ — це громадянський дохід фізособи, що зареєстрований підприємцем.

Натомість у ФОП на загальній системі оподаткування базою нарахування ЄСВ є прибуток, отриманий від підприємницької діяльності, що підлягає оподаткуванню ПДФО (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464). ФОП-спрощенці визначають базу нарахування ЄСВ для себе самостійно з урахуванням максимальної та мінімальної меж, визначених п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464. Ні про яке включення до ФОПівської бази лікарняних чи допомоги по вагітності та пологах, отриманих на себе, в наведених нормах не йдеться.

Тож вважаємо, що ФОП з допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах, що надана безпосередньо йому як застрахованій особі, ЄСВ сплачувати не повинен.

4. Щодо звітності. Якщо відштовхуватися від того, що ФОП є сам для себе податковим агентом, то суму лікарняних (а також утриманий/перерахований ПДФО/ВЗ) йому слід відобразити в 4ДФ. Податківці в листі, що коментується, пропонують для цього використовувати ознаку доходу «127» — інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.20 ПКУ).

Увага! Якщо ФОП отримав на себе допомогу по вагітності та пологах, то такий неоподатковуваний дохід він зазначає в 4ДФ з ознакою «128».

Що стосуєтеся Д1, то, на наш погляд, до цього додатка непрацездатні допомоги, що отримані ФОП на себе, потрапити не повинні.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі