Теми статей
Обрати теми

Робота в спеку: оплата вечірніх / нічних годин у разі зміни режиму роботи

Марченко Олена, експерт з кадрових і податкових питань
Про організацію раціонального режиму роботи у спекотні дні йшлося у статті «Робота в спеку: що треба знати роботодавцю» // «Податки & бухоблік», 2024, № 58. У ній було запропоновано, зокрема, посунути початок й закінчення робочого дня задля перенесення годин роботи на більш прохолодний ранковий і вечірній час. Саме так і вчинив один із наших читачів. Водночас у нього виникло запитання: «Як оплачувати роботу у вечірні і нічні години?». Вам також цікаво знати відповідь на це запитання, тому що ваше підприємство вдавалося до подібних дій? Тоді запрошуємо до розмови.

Вечірній час

Вечірнім вважається час із 18:00 до 22:00.

Одразу зазначимо, що КЗпП (як й інші акти трудового законодавства) не містить норм, які б окремо регулювали питання роботи працівників у вечірній час. Також він не зобов’язує роботодавця будь-яким чином доплачувати працівникові за роботу у вечірні години.

Водночас організація оплати праці може здійснюватися не лише на рівні законодавства, а й на підставі генеральної, галузевих (міжгалузевих), територіальних угод, колективних та трудових договорів. Так, наприклад, Генеральною угодою про регулювання основних принципів і норм реалізації соціально-економічної політики і трудових відносин в Україні на 2019 — 2021 роки (далі — Генеральна угода) передбачено доплату за роботу у вечірній час при багатозмінному режимі роботи в розмірі 20 % годинної тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в такий час.

Що таке багатозмінний режим роботи? Це такий режим, коли на підприємстві робота протягом доби виконується у дві і більше зміни, тривалість кожної з них не менше встановленої законодавством тривалості робочого дня (див. лист Мінсоцполітики від 29.04.2016 № 493/13/84-16). При змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку (див. ст. 58 КЗпП).

У випадку, що розглядаємо, роботодавець через спеку змінив початок і закінчення робочого дня працівників. Тобто про багатозмінність тут не йдеться. Це робота працівників за відповідним графіком виходу на роботу. Отже, якщо на підприємство поширюється дія Генеральної угоди або ж аналогічне формулювання щодо оплати роботи у вечірній час міститься в колективному договорі підприємства, то

доплату за роботу у вечірні години робити не треба, оскільки новий режим роботи із зміненими початком і закінченням робочого часу не є багатозмінним

Проте допускаємо, що колективний договір, укладений на вашому підприємстві, може мати й інші положення щодо оплати роботи у вечірній час. Тоді керуйтеся саме ними. Хоча на період воєнного стану дія окремих положень колективного договору за ініціативою роботодавця може бути зупинена (див. ст. 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX, далі — Закон № 2136).

Далі поговоримо про нічні години.

Нічний час

Нічним є час з 10 години вечора до 6 години ранку (ст. 54 КЗпП).

Зауважте, що до роботи в нічні години ст. 55 КЗпП забороняє залучати:

1) вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до 3 років (ст. 176 КЗпП);

2) батьків, які виховують дітей віком до 3 років без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також опікунів, одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів за наявності дітей віком до 3 років (ст. 1861 КЗпП);

3) осіб молодше 18 років (ст. 192 КЗпП);

4) інші категорії працівників, передбачені законодавством.

Однак до закінчення / скасування воєнного стану ч. 1 ст. 8 Закону № 2136 дозволяє залучати до роботи в нічний час за їх згодою вагітних жінок та жінок, які мають дитину віком до одного року, осіб з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота.

Щодо оплати годин, відпрацьованих у нічний час, то вона у воєнний період не змінилася. Як і раніше, відповідно до ст. 108 КЗпП

нічний час оплачуємо в підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодою та колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час

Якщо на підприємство поширюється дія Генеральної угоди, то нею передбачений розмір доплати за роботу в нічний час — 35 % годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час.

Конкретний розмір доплати за роботу в нічний час має бути прописаний у колективному договорі. Проте, знову-таки, пам’ятаємо про право роботодавця зупинити на час воєнного стану дію окремих положень колективного договору. Тоді застосовуємо мінімальний розмір такої оплати, визначений ст. 108 КЗпП.

Приклад. На підприємстві з 1 по 18 липня 2024 року для працівників, які виконують роботи на відкритому повітрі, був запроваджений гнучкий режим робочого часу з поділом робочого дня на частини. Оклад працівника (повна зайнятість) — 20000 грн. Кількість годин, відпрацьованих ним у нічний час у липні, — 28. Норма робочого часу на липень — 184 години. Колдоговором підприємства передбачено проведення доплати за роботу в нічний час у розмірі 35 % окладу з урахуванням зайнятості.

Доплату за роботу в нічний час здійснюємо за підсумками кожного місяця. Це справедливо в тому числі й для випадку, якщо у працівника підсумований облік робочого часу.

Оскільки працівнику встановлено оклад, то щоб розрахувати годинну ставку, потрібно цей оклад розділити на норму тривалості робочого часу, встановлену для нього графіком виходу на роботу у відповідному місяці (див. лист Мінсоцполітики від 18.08.2017 № 1537/0/102-17).

Розмір годинної тарифної ставки становить:

20000 : 184 = 108,70 (грн/год).

Розмір «нічної» доплати дорівнює:

108,70 х 28 х 35 : 100 = 1065,26 (грн).

Якщо інших доплат / надбавок / премій в липні працівнику нараховано не буде, його зарплата за липень становитиме:

20000 + 1065,26 = 21065,26 (грн).

Висновки

  • Вечірній час — це час із 18:00 до 22:00, нічний — з 22:00 до 06:00.
  • КЗпП не зобов’язує роботодавця доплачувати працівнику за роботу у вечірній час. Водночас така доплата може бути встановлена колективним договором підприємства.
  • За роботу в нічний час здійснюється доплата. Її мінімальний розмір установлено в ст. 108 КЗпП. Він дорівнює 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі