НЕ перенесені вихідні! На серпень 2024 року припадає один святково-вихідний день 24 серпня — День Незалежності України. Тобто в мирний час у серпні 2024 року мало би бути вихідним днем 26 серпня (перенесення вихідного з 24.08.2024).
Але на час дії ВС немає святкових днів і не діє правило святково-вихідного перенесення.
Тому додаткових вихідних у серпні 2024 року не буде. 26 серпня у 2024 році буде звичайним робочим днем, робота в який оплачується у звичайному порядку.
Клуб білого бізнесу. Набирає чинності Закон України від 18.06.2024 № 3813-IX, який вносить зміни до ПКУ і яким закріплюються норми, що стосуються функціонування так званого «клубу білого бізнесу», тобто встановлюються особливості адміністрування податків платників із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. Утім, тільки частина змін, унесених цим Законом, починає діяти з 01.08.2024. Адже деякі з них почали діяти ще з 26.07.2024, а деякі почнуть діяти пізніше, а саме з 03.09.2024, з 01.10.2024 та з 01.01.2025. Найцікавіші зміни, які приніс цей Закон, тобто ті, що стосуються «клубу білого бізнесу», почнуть діяти восени, а саме з 01.10.2024.
Про те, хто може стати членом «клубу білого бізнесу» і що такий статус може дати платнику податку, читайте у статті «Клуб білого бізнесу: Закон прийнято» // «Податки & бухоблік» 2024, № 54.
Податкові нововведення. Законом, який визначає порядок функціонування «клубу білого бізнесу» (див. вище), оновлюються і деякі податкові правила. Так, наприклад:
1) розширюється кількість суб’єктів, на які поширюються заборони та обмеження через введені санкції згідно із Законом про санкції. Адже тепер санкційні заборони та обмеження стосуються не лише платників податків (ФОП та юросіб), на яких прямо накладено санкції, а й тих платників, у яких є засновники (учасники), кінцеві бенефіціарні власники під санкціями.
Так, платники податків, засновником чи кінцевим бенефіціаром яких є підсанкційні особи, не мають права розраховувати:
— на повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань і пені;
— на отримання розстрочення податкового боргу;
— на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ;
— не лише на обрання спрощеної системи оподаткування, а й будуть змушені покинути ЄП, адже реєстрація вже діючих платників ЄП анулюватиметься через наявність санкцій;
2) уточнюються правила визначення об’єкта та бази оподаткування туристичним збором.
Забезпечення транспорту ЗСУ за нульовою ставкою ПДВ. Ще на початку ВС, опираючись на положення п.п. «г» п.п. 195.1.2 ПКУ, Кабмін постановою від 02.03.2022 № 178 встановив до кінця ВС нульову ставку ПДВ до постачань товарів для заправки або забезпечення транспорту військових та оборонних закладів.
Водночас ані ПКУ, ані постанова № 178 не містили переліку товарів, на які поширюється дія цієї ставки. На допомогу прийшли податківці, які на свій розсуд зазначили, що саме потрапляє під дію цієї ставки ПДВ (див. статтю «Нульова ПДВ-ставка щодо товарів для забезпечення транспорту ЗСУ» // «Податки & бухоблік», 2023, № 42).
З 1 серпня це упущення виправляється. Адже з цієї дати набирає чинності постанова Кабміну від 18.07.2024 № 831, якою визначається, що нульова ставка ПДВ стосується товарів (запасних частин, акумуляторних батарей, автомобільних шин, охолоджуючих рідин, комплектуючих, додаткового обладнання тощо), визначених нормативними та технічними документами для транспортних засобів (зокрема, спеціальних, спеціалізованих транспортних засобів), а також пально-мастильних матеріалів.
Фінмоніторинг. 1 серпня набирає чинності наказ Мінфіну від 07.06.2024 № 282, яким затверджено нове Положення про здійснення фінансового моніторингу суб’єктами первинного фінансового моніторингу, державне регулювання і нагляд за діяльністю яких здійснює Міністерство фінансів України. Це нове Положення замінило старе, що було затверджене наказом Мінфіну від 22.12.2015 № 1160 і яке з початку серпня 2024 року відійшло в небуття.
Посередництво у працевлаштуванні. 1 серпня 2024 року набуває чинності наказ Мінекономіки від 22.09.2023 № 14186, яким вносяться зміни до форми звітності № 1-ПА (квартальна) «Інформація про кількість працевлаштованих громадян суб’єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні». Із неї виключають розділ III, який раніше заповнювали суб’єкти господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні за кордоном відповідно до ліцензії, виданої органом ліцензування.
Отже, починаючи із звітування за ІІІ квартал 2024 року подати цю форму мають тільки суб’єкти, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні тільки в Україні.
Технічні регламенти. У серпні 2024 року починає діяти ціла низка техрегламентів, а саме:
— з 3 серпня — Технічний регламент на косметичну продукцію, затверджений постановою Кабміну від 20.01.2021 № 65. Крім того, з цієї дати також починає діяти Порядок нотифікації (надання) інформації про косметичну продукцію, затверджений наказом МОЗ від 18.12.2023 № 2147, яким визначається механізм надання інформації про косметичну продукцію і процедуру формування та ведення Системи електронної нотифікації (надання) інформації про косметичну продукцію;
— з 27 серпня — Технічний регламент енергетичного маркування електронних дисплеїв, затверджений наказом Мінінфраструктури від 06.12.2023 № 1106.
Вирощування наркотичних рослин. 16 серпня 2024 року набуває чинності постанова Кабміну від 21.06.2024 № 776, якою визначено порядок придбання насіння наркотичних рослин з метою провадження діяльності з їх культивування, крім конопель для промислових цілей. Так, щоб культивувати рослини виду мак снотворний, слід придбати кондиційне і сертифіковане насіння сортів маку снотворного не нижче першої генерації, а рослин роду коноплі (Cannabis) не нижче другої генерації. Причому придбавати таке насіння можна, тільки коли воно внесене до Держреєстру сортів рослин і тільки в суб’єктів насінництва та розсадництва, інформація про яких внесена до Держреєстру суб’єктів насінництва та розсадництва.
Ліцензування перевезень. 20 серпня 2024 року набирає чинності постанова Кабміну від 18.06.2024 № 712, якою вносяться зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом. Відповідно до цих змін:
1) уже не видаватимуться ліцензії на перевезення на період дії ВС за спрощеною процедурою. Але видані ліцензії на час ВС діятимуть до закінчення ВС. Хто забажає продовжити їх дію після ВС, має протягом двох років після припинення або скасування ВС подати ліцензіату документи на отримання ліцензії та відповідати всім вимогам оновлених ліцензійних умов. Якщо цього не буде зроблено, то така ліцензія підлягає анулюванню протягом 60 календарних днів;
2) хто отримав ліцензії на перевезення за загальними правилами, має подати не пізніше 6 місяців починаючи з 20.08.2024 відомості про транспортні засоби та кольорові фотокопії свідоцтв про їх реєстрацію та тимчасові реєстраційні талони, якщо їх оформлення передбачено, що підтверджують дані, внесені у відомості про транспортні засоби.
Утім, на сьогодні на підписі у Президента України лежить закон, яким дещо інакше описано порядок продовження дії ліцензій після закінчення ВС. Тому слідкуйте за нашими найближчими публікаціями з цієї теми.
Вимоги до харчових добавок. 22 серпня 2024 року набирає чинності наказ МОЗ від 08.01.2024 № 45, яким затверджено Вимоги до харчових ароматизаторів, Вимоги до харчових добавок та Вимоги до харчових ензимів.
Цими Вимогами визначені не лише загальні умови використання ароматизаторів, добавок та ензимів у/на харчових продуктах, а й вимоги до їх маркування операторами ринку харчових продуктів.
Домашні працівники. 24 серпня 2024 року набирає чинності Закон України від 25.04.2024 № 3680-IX, яким урегульовується праця домашніх працівників (тобто фізосіб, які виконують домашню працю в межах трудових відносин із роботодавцем), шляхом внесення змін до різних нормативно-правових актів.
Так, наприклад, з цієї дати у КЗпП з’явиться нова гл. XI-А «Праця домашніх працівників». У цій главі не лише буде чітко описано, хто такі домашні працівники і що таке домашня праця, а й визнано правовий статус таких працівників, додаткові права, обов’язки, гарантії та умови їх праці, особливості припинення трудового договору тощо.