Висновок документа
Затверджено нові «алко-тютюнові» звіти за формами № 1-ВП та № 1-ОП, а також Порядки їх заповнення, але вони посилаються ще на Закон № 481. Ці документи мають застосовуватись з 1 жовтня цього року, однак є низка питань
Ці нові форми звітності № 1-ВП та № 1-ОП і Порядки їх заповнення Мінфін готував іще під Закон № 481 — на заміну діючих застарілих форм (№ 1-РС, 2-РС, 3-РС та 1-ОА і 1-ОТ), затверджених наказам Мінфіну від 11.02.2016 № 49. Тому, на жаль, і в наказі від 18.06.2024 № 296, і в затверджених ним Порядках заповнення цих звітів йдуть посилання на вже не чинну ст. 16 Закону № 481…
Адже з 27 липня цього року застосовуються норми ст. 72 Закону № 3817 і питання «спирто-алко-тютюнової» звітності вже мають регулюватися саме нею!
Мінфін вже встигнув наказом від 11.07.2024 № 339 внести до наказу № 296 і до цих нових форм дрібні косметичні правки. Однак він ще так і не «перепрофілював» їх під норми Закону № 3817, хоча згідно з наказом № 296 і ці нові форми, і Порядки мають застосовуватись з 1 жовтня цього року (див. нижче). Далі ми виходимо із того, що ці нові форми звітності таки будуть застосовуватись, і напевно Мінфін до 1 жовтня внесе чергові зміни до наказу № 296 і підпорядкує його нормам Закону № 3817.
І нагадуємо, що
згідно з ч. 1 розд. XIII «Перехідні положення» Закону № 3817 нормативно-правові акти, що стосуються виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, РЕС та пального, діють у частині, що не суперечить цьому Закону
А тепер перейдемо до форм.
1-ВП. Нова форма № 1-ВП «Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах»*, зроблена універсальною. Вона фактично об’єднала в собі три старі форми звітів: за № 1-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту», № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв» та № 3-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів». Тепер і для спирту, і для алкоголю, і для тютюнових з РЕС буде єдина форма.
* Аналогічний звіт для виробників у Законі № 3817 (див. ч. 3 ст. 72) має майже таку ж назву, але у ній ще згадані «залишки» (Звіт про залишки та обсяги виробництва і обігу…). До речі, у формі № 1-ВП наводяться й залишки товарів / продукції. Тож вважаємо, що вона не суперечить і новим вимогам…
Форму № 1-ВП (і за Порядком її заповнення, і за Законом № 3817) мають подавати виробники, тобто госпсуб’єкти які отримали ліцензії на виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алко-напоїв, тютюнових виробів, РЕС, які здійснюють виробництво та/або ввезення в Україну, вивезення з України зазначених товарів (продукції).
Крім того, Порядком заповнення форми № 1-ВП… визначено, що цю форму подають також:
— малі виробництва дистилятів, які мають ліцензію на виробництво спиртових дистилятів, ліцензію на виробництво алкогольних напоїв та ліцензію на оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями;
— малі виробництва виноробної продукції, які отримали ліцензії на виробництво та оптову торгівлю алкогольними напоями без додавання спирту (винами виноградними, винами плодово-ягідними, напоями медовими).
Нагадуємо, що за Законом № 3817 (див. відповідно у ч. 4 та 5 ст. 72) ці малі виробництва мають подавати до ДПС тільки річний звіт за цією формою № 1-ВП: раз на рік — не пізніше 20-го числа місяця, наступного за звітним роком!
Водночас нагадаємо, що Закон № 481, на який «анахронічно» посилається Порядок заповнення форми № 1-ВП.., передбачав подання звіту малими виробництвами дистилятів раз на квартал! Однак, вважаємо, тут має застосовуватись чинна норма Закону № 3817, і «малі дистилятори» теж повинні звітувати тільки за рік.
До речі, свій річний звіт у такий самий строк мають подавати і малі виробництва пива. Але про них, звісно, ще не згадали (бо такі виробництва нові — з’явились от тільки в Законі № 3817), однак до кінця року напевно до Порядку внесуть відповідні зміни і звітування саме за формою № 1-ВП пропишуть і для «малих пивоварів»…
1-ОП. Нова форма № 1-ОП «Звіт про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах»*. Ця форма об’єднала та замінює дві старі форми: № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі» та № 1-ОТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі».
* Аналогічний звіт для оптовиків у Законі № 3817 (див. ч. 3 ст. 72) має майже таку ж назву, і у ній теж згадуються іще й «залишки» (Звіт про залишки та обсяги обігу…). Але у формі № 1-ОП залишки теж наводяться…
Згідно з Порядком заповнення форми № 1-ОП... цей звіт мають подавати госпсуб’єкти, які отримали ліцензії на оптову торгівлю спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алко-напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, тютюном, промисловими замінниками тютюну, РЕС та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, крім виробників зазначеної продукції / товару.
І виробництво, і опт. Законом № 3817 установлено, що ліцензіати, які мають одночасно ліцензії на право виробництва та на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, тютюновими виробами, РЕС, подають лише звіти, передбачені для виробників таких товарів (продукції). Тобто — лише звіт за формою № 1-ВП. Хоча в Порядках заповнення цих нових форм такого і не прописано, норма Закону тут домінує.
Звітність за вересень і надалі. Наказ № 296 набирає чинності «з першого числа другого місяця, наступного за місяцем його офіційного опублікування», тобто з 1 жовтня ц. р. (бо опублікований у «Офіційному віснику» за 2 серпня). Таким чином,
перші звіти за формами № 1-ВП та № 1-ОП госпсуб’єкти мають подавати починаючи зі звітного місяця вересня цього року в строк не пізніше 10 жовтня
Частина 3 ст. 72 Закону № 3817 встановлює, що ця звітність має подаватись до ДПС щомісяця, не пізніше (!) 10-го числа місяця, наступного за звітним. Старий строк подання цієї звітності за ст. 16 Закону № 481 був «до 10-го числа», тобто не пізніше 9-го! Саме на цю стару норму й посилаються нові Порядки. Однак оскільки ця норма вже не працює, то ця нова «алко-тютюнова» звітність має подаватись саме за строками, встановленими Законом № 3817. Тобто тепер додалося ще й 10-те число, як останній день для подання звітності!
Звітність за липень та серпень. Отже, виходить, що за липень та серпень цього року ще мають подаватись старі форми (№ 1-РС, 2-РС, 3-РС та № 1-ОА, 1-ОТ). Адже наказ Мінфіну від 11.02.2016 № 49, яким затверджено старі форми, до 1 жовтня ще продовжує діяти.
Однак він теж має застосовується в частині, що не суперечить Закону № 3817. Тому щодо граничного строку подання цих старих форм тут є питання. Відштовхуючись від того, що норми Закону № 3817 щодо звітності діють з 27 липня ц. р., можна стверджувати, що і старі форми за липень та серпень мають подаватись вже за новим строком — «не пізніше 10-го числа». Однак, схоже, фіскали так не вважають, бо в їх календарі щодо подання цієї звітності останнім днем все ще фігурує 9-те число...
Тому вважаємо, обережніше за липень та серпень подавати ці старі форми за старим строком — не пізніше 9-го числа*… До речі, подання старих форм деякою мірою суперечить ст. 72 Закону № 3817, яка згадує дещо інші форми звітності. Формально можна було б за липень та серпень взагалі не звітувати, доки не затвердять форми, які прямо передбачені Законом № 3817. Однак ми б вам цього теж не радили, бо напевно фіскали наполягатимуть на легітимності старих форм звітності (вважаючи, що тут суперечності із Законом немає). Але якщо вами з якихось причин «алко-тютюнова» звітність за старими формами буде не подана, подана несвоєчасно чи з недостовірними відомостями, то це — непоганий аргумент відбитися від штрафів (див. нижче).
* Однак якщо ви усе-таки на день спізнилися, то стійте на тому, що старий строк суперечить Закону № 3817.
Чекаємо, коли ж щодо цього нарешті висловиться Мінфін, чи хоча б ДПСУ…
Додаткові нові звіти. Нагадаємо також, що Закон № 3817 ще передбачає подання до ДПС щомісяця, не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним, ще два такі звіти:
— Звіт про залишки та обсяги придбання і використання тютюнової сировини (має подаватися виробниками тютюнових виробів, РЕС, які здійснюють виробництво та/або ввезення в Україну, вивезення з України зазначених товарів (продукції)) та
— Звіт про обсяг (вагу) придбаної неферментованої тютюнової сировини, обсяг (вагу) виробленої ферментованої тютюнової сировини, обсяг (вагу) реалізованої ферментованої сировини, обсяг (вагу) залишків неферментованої та ферментованої тютюнової сировини на кінець звітного періоду (має подаватися госпсуб’єктами, які здійснюють ферментацію тютюнової сировини).
Однак форм цих звітів немає й досі, тож і подавати нічого…
Окрім того, Законом № 3817 також установлено обов’язок подання госпсуб’єктами, які отримали ліцензію на право вирощування тютюну, нового Звіту про залишки та обсяги вирощування тютюну і реалізації тютюнової сировини, посівну площу (раз на рік — не пізніше 1 лютого року, наступного за звітним). Однак оскільки такі ліцензії стануть видавати лише з 2025 року, то за 2024 рік цей звіт ще не має подаватись…
Нові штрафи! З 27 липня за порушення норм Закону № 3817 та ще чинних норм Закону № 481 мають застосовуватись саме штрафи, передбачені в ч. 2 ст. 73 Закону № 3817**. У п.п. 30 ч. 2 цієї статті встановлено
штраф за неподання до ДПС або несвоєчасне подання звітів на кшталт 1-ВП та 1-ОП, або подання таких звітів з недостовірними відомостями — 3 розміри МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного року.
Тобто у 2024 році цей штраф має складати 21300 грн (раніше він складав 17000 грн)
** Штрафи, встановлені ст. 17 Закону № 481, застосовуються лише у випадках, установлених п. 6 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817.
А от штрафи за аналогічні порушення для малих виробництв (дистилятів, вин та пива) складають всього 0,2 МЗП… (пп. 31, 32 та 33 ч. 2 ст. 73 Закону № 3817).
Однак порядок застосування цих нових санкцій поки не затверджено, тому легітимність штрафування за згадані «звітні» порушення — поки під питанням…