Теми статей
Обрати теми

Зберігаємо пальне для генераторів: обсяг у баку не враховується у 2000 л

Павленко Олексій, податковий експерт
За матеріалами категорії 113.04 Бази знань

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41850

Висновок документа

При визначенні загального обсягу пального 2000 літрів, яке зберігається для заправлення електрогенераторної установки, на об’єкті, що забезпечений цим генератором без отримання дозвільних документів, кількість пального в баку такого генератора не враховується

Запитання. Консультація, що коментується, є відповіддю на запитання: чи враховується в загальному обсязі пального (2000 літрів), яке зберігається для заправлення електрогенератора, кількість пального в баку генератора з метою визначення права зберігання пального без отримання дозвільних документів?

Оновлена ліберальна норма. Нагадаємо, що з 27.07.2024 вже діє Закон № 3817**, який прийшов на заміну Закону № 481***. І тепер саме цей Закон регулює, зокрема, питання зберігання у періоді дії воєнного стану (плюс 30 днів) пального для електрогенераторів без отримання ліцензії на зберігання пального. Ми вже писали (див. «Новий алко-тютюново-пальний Закон! (ч. І. Доля Закону № 481, зміни щодо основних товарів)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 62), що послаблення щодо зберігання пального для генераторів без ліцензії (але якщо більше 2000 л на об’єкті — то з поданням декларації) продовжило діяти без змін. Адже це послаблення з «померлої» норми у ст. 18 Закону № 481 було практично продубльовано в п. 24 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону № 3817.

** Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX.

*** Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.95 № 481/95-ВР.

Ця норма буквально дозволяє зберігати пальне, що споживається для заправлення електрогенератора в обсязі до 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений генератором, — без отримання дозвільних документів та в обсязі понад 2000 л на об’єкті — на підставі безоплатно поданої декларації). Вважаємо, обсяг пального рівно 2000 л теж можна зберігати без подання декларації, хоча норма прописана так, що саме цей обсяг «випав», завдяки формулюванням «до» та «більше».

Виходячи зі змісту самої цієї норми не надто зрозуміло, чи потрібно при обчисленні граничних 2000 л враховувати обсяг пального не тільки в ємностях для його зберігання (каністрах, бочках тощо), але і в баку самого генератора…

Аргументи для нефіскальної відповіді. Водночас

нефіскальна відповідь на запитання, чи враховувати пальне й у баку генератора, випливає з визначення терміна «акцизний склад»

Його наведено в п.п. 14.1.6 ПКУ, але на час воєнного стану (плюс 30 днів) цей термін доповнено у п. 47 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ. В його нормах визначено, що у згаданому періоді (до кінця воєнного стану плюс 30 днів) не є акцизним складом: приміщення або територія, у тому числі платника акцизного податку з реалізації пального, у кожному (на кожній) з яких загальна місткість розташованих ємностей для зберігання пального, яке використовується виключно для заправлення електрогенераторних установок, не перевищує 2000 літрів.

По-перше, тут мова явно йде про окремі ємності, що виключає бак самого обладнання (генератора).

По-друге, фраза «для заправлення» однозначно виключає зі згаданих ємностей бак самого генератора (бо заправлення генератора відбувається шляхом заливання пального саме в його бак)!

Тож цього було податківцям цілком достатньо, щоб зробити нефіскальний висновок, що обсяг пального в баку генератора — «поза грою» (при обчисленні обсягу «генераторного» пального, що зберігається на об’єкті, не враховується)!

До речі, тут можна було б додати ще такий непрямий аргумент, що згідно з тим самим п.п. 14.1.6 ПКУ також не є акцизним складом паливний бак, як ємність для зберігання пального безпосередньо в обладнанні чи пристрої…

Тож маємо цілком законне ліберальне роз’яснення від податківців. Дрібниця, але приємно. Адже якась «крапля» пального в баку генератора може при фіскальній перевірці переповнити «2000-літрову чашу». А штрафи за безліцензійне зберігання пального хоча зараз і поменшали (зокрема за 1-й випадок — 4 МЗП (28400 грн у 2024 році)), але все одно — суми навіть для першого випадку не надто й маленькі. А за друге та третє порушення зовсім страшні — 8 та 85 МПЗ відповідно.

Очікуються зміни! На закінчення додамо, що у прийнятому ВРУ Законі «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку» передбачено викласти у новій редакції згаданий п. 47 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ.

У цій редакції, зокрема, передбачається для невизнання акцизним складом збільшити з 2000 до 5000 л обсяг пального, що зберігається для генераторів у приміщенні або території, у тому числі платника акцизного податку з реалізації пального (за винятком платників, які здійснюють діяльність з виробництва, оптової та роздрібної торгівлі пальним, його зберігання*!), які розташовані / знаходяться на територіях можливих бойових дій (для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій), територіях активних бойових дій (для яких не визначена дата завершення бойових дій), включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначеному у встановленому КМУ порядку.

* Крім зберігання виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.

Звісно, цього замало, адже

щоб зберігання «генераторного» пального в обсязі від 2000 до 5000 грн не вимагало ще й подання до ДПС декларації, необхідні відповідні зміни до Закону № 3817

А про такі зміни нам поки що невідомо

Крім того, у цій новій редакції п. 47 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ ще додано цілком логічну норму, що за умови дотримання визначених цим пунктом вимог отримане для заправлення генераторів пальне не враховується при застосуванні визначеного п.п. 14.1.6 ПКУ критерію щодо неперевищення 1000 куб. м обсягів отримання пального таким суб’єктом господарювання протягом календарного року!

І хоча інформації про підпис цього нового Закону в нас поки що немає, однак згадана норма має застосовуватись вже з 1 вересня цього року!

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі