Оскільки запитання стосується як РРОшного, так і алкотютюнового законодавства, дамо відповідь, залучаючи по черзі відповідні норми. А в кінці, виходячи зі сказаного, зробимо висновки, щоб ви чітко розуміли, як і в якому випадку вам діяти.
З точки зору РРОшного законодавства
Тут начебто все просто. В консультації з БЗ 109.20 податківці зазначають, що зміна ПРРО незалежно від його виробника не потребує скасування реєстрації ПРРО. Це по-перше.
А з іншої консультації (див. БЗ 109.20) дізнаємося, що
з метою переходу з будь-якого програмного забезпечення (ПЗ) ПРРО на ПЗ інших виробників суб’єкту господарювання необхідно закрити зміну на такому ПРРО, здійснити налаштування іншого ПЗ та розпочати роботу
Зверніть увагу, що про необхідність перереєстрації такого ПРРО податківці не згадують. Це по-друге.
При цьому Порядок № 317* розрізняє такі реєстраційні дії, як власне перереєстрація ПРРО і внесення змін у дані про ПРРО. Внести зміни в дані про ПРРО вимагається в разі змін даних, що вказуються у заяві про реєстрацію ПРРО за ф. № 1-ПРРО, які не потребують перереєстрації, зокрема в разі зміни назви ПРРО (п. 9 розд. II Порядку № 317). Для цього подається заява за ф. № 1-ПРРО з позначкою «Зміни (крім перереєстрації)» в рядку 1 розд. 1 «Дія» (БЗ 109.20). Це по-третє.
Чи треба подавати заяву про внесення змін у дані про ПРРО, якщо вирішили змінити ПРРО одного виробника на іншого?
З формулювання, наведеного в п. 9 розд. II Порядку № 317 (див. вище), випливає, що вносити зміни в дані про ПРРО слід, якщо, зокрема, змінюється його назва. А от що таке назва ПРРО, Порядок № 317 не визначає.
Окремі фахівці під назвою ПРРО розуміють назву програмного забезпечення («Чекбокс», «Е-чек», «Вчасно.Каса», ПРРО ДПС та інші). Однак податківці не заперечують, що назва ПРРО може бути довільною і не мати обов’язкової прив’язки до обраного програмного забезпечення. Як приклад вони наводять такі варіанти: «Каса», «Термінал», «ПТКС», «Сайт» тощо (див про це тут).
Отже,
якщо при перереєстрації ви назвали свій ПРРО так, що його назва з виробником ПЗ ніяк не асоціюється, вважаємо, перейменовувати та вносити зміни до даних про такий ПРРО не варто. Інакше цією реєстраційною дією краще не нехтувати
Для суб’єктів господарювання, що не продають товари алкотютюнового асортименту, на цьому можна ставити крапку. А для нашого читача, який здійснює продаж саме таких товарів, продовжимо аналіз ситуації.
З точки зору алкотютюнового законодавства
З 27 липня 2024 року набрав чинності новий алкотютюнопальний Закон № 3817*, крім деяких його норм, зокрема розділу VІІ «Ліцензування», який набирає чинності та вводиться в дію з 1 січня 2025 року.
Таким чином, до кінця поточного року більшість норм Закону № 3817, присвячених ліцензуванню, ще не діятимуть. Протягом цього періоду слід застосовувати відповідні норми старого Закону № 481* в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817. Зокрема,
до 01.01.2025 підстави для анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами визначено ст. 15 Закону № 481
Такого висновку доходять самі податківці в БЗ 113.03, і ми з ними в цьому згодні.
Однією з підстав анулювання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами відповідно до ст. 15 Закону № 481 є порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у ліцензії. Про що тут ідеться?
За приписами ст. 15 Закону № 481 у додатку до роздрібної алко- чи тютюнової ліцензії зазначається адреса місця торгівлі та вказуються:
— перелік РРО та інформація про них (модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення). Ця норма нас не цікавить, оскільки вона стосується класичних РРО, а в запитанні читача йдеться про програмні РРО (ПРРО);
— реєстраційні номери КОРО, які знаходяться у місці торгівлі. Ця норма, вважаємо, взагалі незастосовна, оскільки продавати підакцизну алкотютюнову продукцію через КОРО без використання РРО / ПРРО чинним законодавством заборонено. Тож про РРО та КОРО більше не згадуватимемо;
— фіскальні номери ПРРО. Це якраз наш випадок.
Водночас у ст. 15 Закону № 481 міститься вимога до суб’єкта господарювання
у разі зміни відомостей, зазначених у ліцензії, в місячний термін з дня внесення таких змін звернутися до органу ДПС, який видав ліцензію, з заявою щодо її переоформлення
У свою чергу, орган ДПС, який видав ліцензію, на підставі цієї заяви має протягом трьох робочих днів видати ліцензію, оформлену на новому бланку, з урахуванням змін.
Зробимо проміжний висновок. Для суб’єктів господарювання, що при реалізації алкотютюнових товарів використовують ПРРО, Законом № 481 передбачено зазначення в додатку до відповідної ліцензії тільки фіскального номера такого ПРРО.
Фіскальний номер ПРРО становить унікальний числовий порядковий номер реєстраційного запису в Реєстрі ПРРО відповідно до алгоритму його формування. Фіскальний номер ПРРО не змінюється в разі перереєстрації ПРРО, внесенні змін у дані про ПРРО і зберігається за ПРРО до дати скасування його реєстрації (п. 2 розд. ІІ Порядку № 317).
Таким чином,
незалежно від того, чи внесли ви зміни в дані про ПРРО у зв’язку зі зміною його назви (про це йшлося вище), фіскальний номер ПРРО залишився незмінним, тож у ліцензії вам змінювати нічого не потрібно
Адже про зазначення назви ПРРО в ліцензії Закон № 481 не згадує. А змінювати ліцензію слід тільки тоді, коли відбувається зміна відомостей, зазначених у ліцензії.
Разом з тим за заявами самих податківців, бланків алкотютюнових ліцензій єдиного зразка не існує (див. БЗ 113.03, що втратила чинність з 03.09.2023 з формальних підстав). Саме через це подекуди трапляється, що податківці на місцях уносять у додаток до ліцензії інші, не передбачені Законом № 481, відомості, зокрема назву ПРРО. Саме так сталося і з нашим читачем.
Наші поради тут такі.
Якщо назва вашого попереднього ПРРО, що фігурує в додатку до ліцензії, була нейтральною (на кшталт «Каса» або «ПРРО № 2») і після заміни ПРРО ви її (назву) змінювати не збираєтесь, то і з ліцензією нічого робити не варто.
А от якщо назва ПРРО асоціювалась із його виробником, то є принаймні два варіанти дій. Перший — для сміливих платників. Можна, звісно, наполягати на тому, що
відомості, зазначення яких у додатку до ліцензії не передбачено Законом № 481, змінювати не потрібно
Але як відреагують на це фіскали, передбачити важко...
Тому пропонуємо другий варіант — для більш поступливих платників. Аби в майбутньому, при можливій черговій заміні ПРРО подібних проблем більше не виникало, змініть його теперішню назву на нейтральну. Для цього доведеться спочатку внести зміни в дані про ПРРО, а опісля переоформити ліцензію. Як це зробити?
Процедура переоформлення ліцензії
За роз’ясненнями в БЗ 113.03, якщо зміни відомостей щодо ПРРО, через які здійснюється реалізація підакцизних товарів, зазначених у додатку до ліцензії, відбуваються до 1 січня 2025 року, в такому разі, крім відповідної ліцензії з додатком, необхідно подати заяву довільної форми із зазначенням:
— адреси місця торгівлі,
— переліку ПРРО, які знаходяться у місці торгівлі;
— інформації про них: фіскальні номери ПРРО, дата початку їх обліку в контролюючих органах.
Як бачите, згадки про назву ПРРО немає й тут. Однак якщо з мотивів, наведених у попередньому підрозділі, ви змінили назву ППРО, радимо в заяві про переоформлення ліцензії вказати інформацію про нову назву ПРРО, аби фіскали внесли відповідні зміни в додаток до ліцензії. Це гарантуватиме, що згодом вони не прискіпаються до того, що ви здійснюватимете роздрібну торгівлю через ПРРО, не зазначений в ліцензії, і не намагатимуться під цим приводом анулювати її.
Висновки
- Якщо назва ПРРО, який використовуєте зараз, є довільною, після заміни ПРРО на інший залиште все, як є. Тобто ні дані про ПРРО, ні дані ліцензії змінювати не слід.
- Якщо назва вашого ПРРО асоціюється з виробником ПЗ ПРРО, однак у додатку до ліцензії її немає, внесіть зміни до даних про ПРРО і не чіпайте ліцензію.
- Якщо назва вашого ПРРО асоціюється з виробником ПЗ ПРРО і вона є в додатку до ліцензії, слід унести зміни до даних про ПРРО та переоформити ліцензію.