Теми статей
Обрати теми

ФОП на загальній системі здійснює роздрібну торгівлю пальним

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Одне з нововведень Закону № 4015* — запровадження щомісячних авансових внесків з ПДФО для ФОП на загальній системі, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі пальним. Саме про цей авансовий внесок і поговоримо в цій публікації.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-ІХ.

Кого стосується

Нововведення стосується ФОП на загальній системі, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним (до речі, аналогічний авансовий внесок запроваджено і для юридичних осіб — платників податку на прибуток). При цьому терміни «роздрібна торгівля пальним», «місце роздрібної торгівлі пальним» вживаються у значеннях, наведених у Законі № 3817*. А термін пальне — у значенні п.п. 14.1.1411 ПКУ. Див. з цього приводу також статтю «Роздрібна торгівля пальним та аванси з податку на прибуток» // «Податки & бухоблік», 2024, № 101.

* Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-IX.

За що конкретно сплачується

Сплачувати авансові внески з ПДФО потрібно

за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця

Якщо суб’єкт господарювання не здійснює роздрібну торгівлю пальним і одночасно у нього відсутні місця роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо яких підлягає внесенню до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, то авансові внески з роздрібної торгівлі пальним не сплачуються (див. інформаційний лист № 8/2024).

Розмір авансового внеску

Розмір авансового внеску є фіксованим і не залежить від результатів діяльності ФОП (п.п. 177.5.11 ПКУ).

Розмір авансового внеску з ПДФО з роздрібної торгівлі пальним

Вид пального, яке реалізується на місці роздрібної торгівлі пальним

Розмір авансового внеску

Реалізація виключно скрапленого газу*

30 тис. грн щомісяця за кожне місце роздрібної торгівлі пальним

Реалізація кількох видів палива, але частка реалізації скрапленого газу в літрах, приведених до температури 15 °C, у загальному обсязі реалізованого протягом попереднього місяця пального становить 50 % і більше

45 тис. грн щомісяця за кожне місце роздрібної торгівлі пальним

В інших випадках

60 тис. грн щомісяця за кожне місце роздрібної торгівлі пальним

* Скрапленим газом тут слід вважати пропан або суміш пропану з бутаном, скраплений газ природний, інші гази, за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 11 00 00, 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00 та/або обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового за умовним кодом 2711 у літрах, приведених до температури 15 °C (п.п. 177.5.11 ПКУ).

Терміни сплати

Сплата має здійснюватися щомісяця, не пізніше 20-го числа поточного місяця (п.п. 177.5.11 ПКУ).

Перша сплата — за грудень 2024 (п. 34 підрозд. 1 розд. XX ПКУ) не пізніше 20 грудня 2024

(див. також інформаційний лист № 8/2024). Втім, тут є і альтернативна думка (див. статтю «Роздрібна торгівля пальним та аванси з податку на прибуток» // «Податки & бухоблік», 2024, № 101)

Варто також звернути увагу на те, що

авансові внески з ПДФО з роздрібної торгівлі пальним сплачуються за кодом бюджетної класифікації КБК 11011500 «Авансовий внесок з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується платниками податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним»

Ведення окремого обліку

Відповідно до абз. 3 п. 177.10 ПКУ

облік доходів і витрат від здійснення діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, ведеться окремо від обліку доходів і витрат від здійснення інших видів господарської діяльності

При цьому виконувати цю норму потрібно з дати набрання чинності Законом № 4015, тобто з 01.12.2024.

Тут є цікавим питання щодо «алко-тютюнових» доходів, отриманих за адресою місця роздрібної торгівлі пальним. Чи це дійсно була запланована норма, чи просто вона помилково перекочувала із старого законопроєкту, який, серед іншого, спершу передбачав, що розмір авансового внеску залежить від того, чи здійснюється в місці роздрібної торгівлі пальним додаткового реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів? Не зрозуміло.

Але факт такий, що якщо ФОП провадить якусь іншу діяльність, окрім діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, то таку діяльність він має обліковувати окремо.

Ми це розуміємо так, що:

в одній Типовій формі, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами — підприємцями (далі Типова форма), ФОП буде вести облік доходів і витрат від діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним (при цьому окремо виводити в Типовій формі чистий дохід по торгівлі пальним і окремо чистий дохід по «алко-тютюновій» торгівлі, вважаємо, не вимагається, тобто облік ведеться скопом);

в іншій Типовій формі ФОП буде вести облік доходів і витрат від діяльності з виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції. Бо така діяльність також обліковується окремо від іншої (абз. 2 п. 177.10 ПКУ). Це, звісно, якщо у ФОП є така діяльність;

в іншій Типовій формі ФОП буде вести облік доходів і витрать по всій іншій діяльності.

Зверніть увагу,

облік діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється НЕ за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, ведеться у рамках обліку іншої діяльності. І якось його виокремлювати у рамках цієї іншої діяльності необхідності немає

«Інші» аванси з ПДФО та ВЗ

Якщо крім діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, у ФОП є ще інша діяльність, то за цією іншою діяльністю слід окремо сплачувати авансові внески з ПДФО та військового збору (ВЗ) (п.п. 177.5.1 ПКУ). Це, умовно кажучи, «звичайні» авансові внески, які традиційно сплачують ФОП на загальній системі (див. з цього приводу, зокрема, статтю «ПДФО/ВЗ-аванс ФОП на загальній: не забудьте сплатити!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 28, ср. ).

Виходить, що такий ФОП сплачує два різновиди авансів:

— щомісячні «пальні» аванси з ПДФО;

— щоквартальні «звичайні» аванси з ПДФО та ВЗ.

При цьому, щоб не було подвійного оподаткування, в п.п. 177.5.1 ПКУ передбачено, що база для «звичайних» авансів (чистий дохід за відповідний квартал) береться без урахування результатів діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним.

Тобто виходить,

щоб порахувати «звичайний» аванс, ФОП потрібно взяти суму чистого доходу за відповідний квартал із Типової форми, яка ведеться по іншій діяльності (у т. ч. із Типової форми по діяльності з виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції)

До речі, що стосується правил сплати «звичайних» авансів, то вони не змінилися. Так само протягом року сплачуються аванси за I, II, III квартали року до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня відповідно. А за IV квартал аванс не сплачується. Єдине, коли будемо сплачувати аванс з ВЗ за I квартал 2025 року, то ставку будемо вже брати не 1,5 %, а 5 %.

Тут є цікавий нюанс. Формально виходить, що з чистого доходу від діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, «звичайний» авансовий внесок саме з ВЗ сплачуватися не буде (буде сплачуватися лише «пальний» авансовий внесок з ПДФО). Бо авансовий внесок з ВЗ сплачується за тими самими правилами, що і «звичайні» аванси з ПДФО. А база для них — чистий дохід від іншої діяльності (оновлений п.п. 177.5.1 ПКУ). Тобто ВЗ з чистого доходу від такої діяльності будемо сплачувати фактично за наслідками річного декларування.

Втім ще подивимось, що скажуть податківці, бо законодавець, здається, взагалі не врахував ВЗ-специфіку ФОП на загальній системі.

Залік «пальних» авансів з річним ПДФО

Якщо дещо спростити, то «пальні» аванси — це, типу, «вхідний квиток». Менше сплатити не можна. Можна лише доплатити за наслідками року, якщо ПДФО з фактичного чистого доходу буде більше сплачених «пальних» авансів. Якщо ж навпаки результат торгівлі по року виявився слабеньким, то держава отримане вже не поверне.

До речі, може хтось ще пам’ятає таке явище із далекого минулого, як торгові патенти. Так ось, це добре забуте старе дуже нагадує нові «пальні» аванси. Тож і підходи до вирішення суперечливих питань, вочевидь, будуть схожими.

Дивіться! Якщо візьмемо ФОП, виключною діяльністю якого є діяльність з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, то все, в принципі, більш-менш зрозуміло.

Протягом року він сплачує «пальні» аванси з ПДФО. Інших підприємницьких доходів у нього немає, тож і «звичайних» авансів з ПДФО та ВЗ немає. Закінчується рік. ФОП у відповідному додатку до декларації про майновий стан і доходи (наразі це додаток Ф2) виводить підсумкове зобов’язання з ПДФО та ВЗ (виходячи з річного чистого доходу). Далі він зменшує зобов’язання з ПДФО на суму сплачених за місяці цього року «пальних» авансів (абз. 2 п.п. 177.5.3 ПКУ).

Якщо підсумкове зобов’язання з ПДФО (18 % від річного чистого доходу) більше суми сплачених за місяці цього року «пальних» авансів, то різницю ФОП має доплатити в бюджет.

Якщо навпаки (авансів сплачено більше ніж 18 % від річного чистого доходу), то

сума перевищення «згорає» (не підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з ПДФО і не підлягає поверненню як надміру або помилково сплачене податкове зобов’язання) (абз. 4 та 5 п.п. 177.5.3 ПКУ)

Зобов’язання з ВЗ по декларації ні з чим не зараховується, тобто сплачується окремо.

Але як бути з 2024 роком? Бо виходить, що посеред року ФОП сплачував три «звичайні» аванси з ПДФО та ВЗ та один грудневий «пальний» аванс з ПДФО. Якщо річне зобов’язання з ПДФО (18 % від річного чистого доходу) більше, ніж сплачені посеред року «звичайні» аванси з ПДФО та «пальний» аванс з ПДФО, то все зрозуміло — проводимо доплату. А якщо навпаки? У якій послідовності податківці будуть пускати сплачені аванси у погашення річного зобов’язання з ПДФО, щоб визначити, «згорає» чи не «згорає» надлишкова сплата?

Складне питання. Слід чекати змін до форми декларації та роз’яснень податківців, бо ситуація з 2024 роком є неординарною (адже частину року сплачували аванси, що не «згорають», а за грудень — такий аванс, що «згорає»). Розв’язка може бути як ліберальна, так і фіскальна. При цьому актуальним це питання стане ближче до травня 2025 (коли дійде діло до декларування та сплати ПДФО з ВЗ за 2024 рік).

Також питання викликає ситуація, коли, крім діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, здійснюється інша діяльність. Чи можна буде на суму сплачених «пальних» авансових внесків зменшити не тільки податкове зобов’язання з ПДФО від діяльності з роздрібної торгівлі пальним, а «загальну» суму ПДФО з урахуванням чистого доходу від інших видів підприємницької діяльності?

Якщо взяти до уваги всю цю логіку з окремим обліком доходів і витрат, окремою сплатою авансів (див. вище), то, скоріш за все, залік із ПДФО за результатами іншої підприємницької діяльності буде неможливий.

Але, знову-таки, тут краще не поспішати з висновками.

Щось стверджувати можна буде лише після того, як ми побачимо зміни до декларації про майновий стан і доходи

Адже саме алгоритм заповнення рядків декларації / додатків до неї і буде містити відповідь на запитання, що нас цікавить.

Податківці щодо цього питання поки що адекватних роз’яснень не дають. У принципі, в інформаційному листі № 8/2024 є деякі роз’яснення для юридичних осіб, але вони не є показовими. І до них також є питання, адже ніхто поки ще не знає, якою буде логіка заповнення звітності.

Висновки

  • ФОП на загальній системі має сплачувати «пальні» авансові внески з ПДФО за кожне місце роздрібної торгівлі пальним, інформація щодо якого внесена до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального станом на перше число поточного місяця.
  • Перша сплата — за грудень 2024 (не пізніше 20 грудня 2024).
  • Починаючи з 01.12.2024 слід окремо (в окремій Типовій формі) вести облік доходів і витрат від здійснення діяльності з роздрібної торгівлі пальним, з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється за адресою місця роздрібної торгівлі пальним.
  • Облік діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, яка здійснюється НЕ за адресою місця роздрібної торгівлі пальним, ведеться у рамках обліку іншої діяльності. І якось його виокремлювати у рамках цієї іншої діяльності необхідності немає.
  • Якщо річне зобов’язання з ПДФО по підприємницькій діяльності (18 % від річного чистого доходу) більше суми сплачених у цьому році «пальних» авансів, то різницю ФОП має доплатити. Якщо навпаки, то сума перевищення «згорає» (не підлягає зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з ПДФО і не підлягає поверненню як переплата).
  • Ситуація з 2024 роком є нестандартною. Бо виходить, що посеред року ФОП сплачував три «звичайні» аванси з ПДФО та ВЗ та один грудневий «пальний» аванс з ПДФО. Якщо річне зобов’язання з ПДФО виявиться менше, ніж сплачені посеред року «звичайні» аванси з ПДФО та «пальний» аванс з ПДФО, то не зрозуміло, у якій послідовності аванси погашають річне зобов’язання з ПДФО. Слід чекати змін до форми декларації та роз’яснень податківців.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі