Зменшена ПДВ-ставка
На сьогодні при здійсненні постачання на території України певних видів сільгосппродукції ПДВ слід використовувати укорочену — 14 % ставку ПДВ замість звичайної 20 %.
Перелік сільгосптоварів, на які поширюється дія 14 % ставки ПДВ, наведено у п.п. «г» п. 193.1 ПКУ. До цього переліку віднесено:
— пшеницю і суміш пшениці та жита (меслин) — код 1001 згідно з УКТ ЗЕД;
— ячмінь — код 1003;
— кукурудзу — код 1005;
— соєві боби, подрiбненi або неподрiбненi, — код 1201;
— насіння свиріпи або ріпаку, подрiбнене або неподрiбнене, — код 1205;
— насіння соняшнику, подрiбнене або неподрібнене, — код 1206 00.
Враховуючи це, вважаємо, що якщо після доробки / переробки продукції, на яку поширюється дія 14 % ставки ПДВ, отримуються відходи, то
на них може також поширюватися 14 % ставка ПДВ, але тільки якщо вони класифікуються під тим кодом УКТ ЗЕД, що і продукція, передана на переробку
Як визначити код УКТ ЗЕД
Для того щоб визначити код УКТ ЗЕД, аграрію слід відкрити Закон України «Про Митний тариф України» від 19.10.2022 № 2697. Спираючись на назви різних товарних позицій, наведених у цьому Законі, а також на Пояснення до УКТ ЗЕД*, і слід визначати, до якої товарної категорії потрапляють отримані відходи від доробки / переробки.
Добре, коли підприємству вдасться відшукати або у самій назві товарної категорії, або в поясненнях до певних категорій згадку про відходи, отримані від доробки / переробки сільгосппродукції. Тоді код УКТ ЗЕД відходів вдасться визначити без проблем.
Водночас часто самостійно визначити код УКТ ЗЕД отриманих відходів від доробки / переробки сільгосппродукції не вдається. Тоді слід попросити допомогу «у залу».
А саме аграрій, щоб визначити код УКТ ЗЕД, може
звернутися до Торгово-промислової палати України (їх регіональних відділень) або науково-дослідних інститутів судових експертиз
Адже саме вони, на думку податківців, уповноважені визначати код УКТ ЗЕД (БЗ 101.16). На наш погляд, для визначення такого коду можна також звернутися і до митних брокерів.
Водночас варто пам’ятати, що визначення коду УКТ ЗЕД за допомогою сторонніх осіб відбувається не безкоштовно. Тому у кого на такі витрати немає вільних коштів, доведеться визначати цей код самостійно, спираючись на логіку і підказки до визначення коду УКТ ЗЕД.
Про те, на що слід звертати увагу при визначення коду УКТ ЗЕД відходів, отриманих від доробки, поговоримо далі.
Зерновідходи після доробки
У результаті первинної доробки (очищення) бункерного зерна (зерно з-під комбайна) підприємство отримує товарне зерно та відходи (залишки і відходи від просіювання). В отриманих відходах буде міститися, крім безпосередньо відходів та насіння випадкових рослин, також і деформоване та дроблене зерно основної культури.
Про те, що в утворених зерновідходах буде міститися зерно основної культури, говорить і класифікація таких відходах. Так, наприклад, зерновідходи зернових культур поділяються на:
— зерновідходи 1-ї категорії, в якій містяться зерна від 30 до 50 %, на 10 — 30 %, борошняні витряски і змітки та оббивний пил білого кольору;
— зерновідходи 2-ї категорії, в яких містяться зерна від 2 до 10 %, стрижні кукурудзи, лузга, полова та пил оббивний сірого кольору;
— зерновідходи 3-ї категорії, які складаються з відходів із вмістом зерна до 2 % та вмістом соломи, лузги рисової, лузги гречки, оббивного пилу чорного кольору та кукурудзяних обгорток.
Враховуючи це, а також знаючи, що відповідно до Пояснення до УКТ ЗЕД до групи 10 «Зернові культури» не включається тільки зерно, лущене або оброблене будь-яким іншим способом (тобто мова йде про промислову обробку і зміну якісних характеристик зерна), вважаємо,
всі зерновідходи зернових культур слід класифікувати за тим кодом, що і саме зерно, яке потрапило під таку доробку (очищення та сушіння)
Тому якщо на доробку (очищення і сушіння) було передано зерно, яке згідно з кодом УКТ ЗЕД потрапляє під дію ставки ПДВ 14 % (наприклад, зерно пшениці — код 1001 УКТ ЗЕД), то і на отримані зерновідходи також буде поширюватися дія 14 % ставки ПДВ. Адже зерновідходи в цьому випадку будуть класифікуватися під кодом УКТ ЗЕД, на який поширюється дія 14 % ставки ПДВ, тобто кодом 1001 згідно з УКТ ЗЕД.
Якщо ж на доробку буде передано зерно тієї культури, на яку поширюється дія звичайної 20 % ставки ПДВ, то і отримані зерновідходи слід також постачати з використанням звичайної 20 % ставки ПДВ.
Подібний висновок можна зробити і щодо інших видів сільгосппродукції, що доробляють після отримання з поля, а не тільки щодо зернових культур. Наприклад, у листі ДПСУ від 10.06.2021 № 2361/ІПК/99-00-21-03-02-06 податківці погоджуються з тим, що коли у відходах, отриманих від доробки, є зерно (насіння) основної культури, то такі відходи слід класифікувати під тим кодом УКТ ЗЕД, що і продукцію, яка була передана для доробки. Так, наприклад, якщо від просіювання насіння соняшнику отримано зерновідходи категорії А (містить від 50 до 85 % зерен продовольчих культур) чи категорії Б (містять від 2 до 50 % (включно) зерен продовольчих культур), то такі відходи мають той же код згідно з УКТ ЗЕД, що і товарне насіння соняшнику, тобто 1206 00. А отже, і оподатковується ПДВ продаж відходів, отриманих від просіювання насіння соняшнику, за тією ставкою ПДВ, що й саме насіння соняшнику, тобто за ставкою ПДВ 14 %.
Мертві відходи і ПДВ
При здійсненні доробки (очищення та просушки) певного виду сільгосппродукції отримуються не тільки чисте зерно, зерновідходи, які містять зерно, а також і відходи, в яких не міститься і згадки про зерно, що підлягало доробці (їх називають — мертві відходи). Так, наприклад, коли відбувається провіювання насіння соняшнику, то у підприємства можуть виникнути відходи у вигляді лушпиння без жодних ознак самого насіння соняшнику. От саме ці відходи і є мертвими відходами.
Зазвичай їх не можна використатися у госпдіяльності. Тому такі відходи на баланс не оприбутковують і передають на утилізацію. Водночас інколи і такі відходи можуть принести користь. Так, наприклад, лушпиння соняшнику гарно підходить для вирощування на ньому грибів. А тому якщо у підприємства є покупці на такі відходи, то їх уже не можна визнавати мертвими відходами і слід оприбуткувати на баланс.
У цьому випадку не можна взяти код УКТ ЗЕД переданого на доробку насіння, оскільки його немає у відходах-лушпинні.
Щоб визначити код УКТ ЗЕД для такого виду відходів, слід переглянути інші коди, в яких згадуються подібні до утворених відходів товари. На наш погляд,
лушпинню соняшнику, яке в собі не містить насіння, місце у товарній категорії під кодом УКТ ЗЕД — 1404 90 00 00 «Інші матеріали рослинного походження, в іншому місці не зазначені»
Зокрема, під цим кодом згідно з УКТ ЗЕД класифікують лушпиння, у тому числі агломероване у вигляді пелет (гранул).
Як бачимо, код УКТ ЗЕД отриманого лушпиння буде не тільки відрізнятися від коду УКТ ЗЕД насіння соняшнику, переданого на доробку, а й узагалі не потраплятиме до переліку кодів товарів, на які поширюється дія 14 % ставки ПДВ. Тому при продажу таких відходів (лушпиння соняшнику, яке в собі не містить насіння) слід застосовувати загальну ставку ПДВ 20 %.
До відома! Якщо в агропідприємства, яке спеціалізується на виробництві, наприклад, насіння соняшнику, з’явиться у ПН код згідно з УКТ ЗЕД, який воно до цього не застосовувало (1404 90 00 00), то існує великий ризик, що така накладна (якщо вона не потрапить під критерії безумовної реєстрації ПН) може бути заблокована. Тому радимо подати контролерам Таблицю даних платника з даними про те, що від вирощування соняшнику буде отримано не тільки зерно (код 1206 00), а й лушпиння (код 1404). Після врахування такої Таблиці ризик блокування суттєво зменшиться.
Якщо ж морочитися з цим не бажаєте та і нараховувати зайві ПДВ-відсотки при продажу лушпиння не маєте наміру, то просіювати насіння слід так, щоб у цих відходах лишився мінімальний обсяг самого насіння соняшнику (хоч і некондиційного), щоб його можна було визнати відходами, що містять насіння. Тоді такі відходи слід класифікувати не як інші матеріали рослинного походження, а як звичне насіння соняшнику (код 1206 00 УКТ ЗЕД). А постачання таких відходів (як було з’ясовано вище) оподатковують за укороченою 14 % ставкою ПДВ.
Відходи олійної промисловості і ПДВ
Доволі часто вирощену сільгосппродукцію піддають перед продажем не простій доробці (очищенню і сушінню), а ґрунтовній. Тобто зерно передають на переробку (в олійницю, в млин тощо). Після переробки отримують уже змінений вид продукції, наприклад із зерна отримують борошно, із насіння соняшнику — олію тощо. Так от, навіть якщо відбувається переробка сільгосппродукції, то від цієї операції отримують також відходи. Так, наприклад, при переробці насіння соняшнику отримують відходи у вигляді макухи та шроту.
Такі відходи точно матимуть інший код УКТ ЗЕД, ніж передана продукція на переробку. Адже в результаті переробки сільгосппродукції отримується зовсім інший вид продукції, ніж був переданий на переробку.
Так, наприклад, якщо мова йде про відходи, отримані від переробки насіння соняшнику, то вони будуть класифікуватися у групі 23 «Залишки і відходи харчової промисловості; готові корми для тварин УКТ ЗЕД». А саме
макуха та шрот, отримані від переробки насіння соняшнику, будуть класифікуватися під кодом 2306 30 00 00 УКТ ЗЕД
На відходи, що класифікуються під цим кодом, ставка ПДВ 14 % не поширюється. Тому при постачанні таких відходів на території України слід використовувати загальну ПДВ-ставку 20 %.
Так відбувається у випадку ґрунтовної переробки всіх видів сільгосппродукції, на яку поширюється дія 14 % ставки ПДВ.
Висновки
- Ставка ПДВ 14 % стосується тільки постачання сільгосптоварів, які мають такі коди УКТ ЗЕД: 1001, 1003, 1005, 1201, 1205, 1206 00.
- Щоб отримані відходи від доробки вирощеної сільгосппродукції потрапили під дію ставки ПДВ 14 %, вони повинні мати код УКТ ЗЕД такий, як і продукція, що потрапляє під дію цієї ставки.
- Визначити код УКТ ЗЕД отриманих від доробки відходів можна або самостійно (на основі самого УКТ ЗЕД і Пояснень до нього), або замовивши висновок у ТПП.
- Якщо у відходах, отриманих від доробки вирощеної сільгосппродукції, міститься зерно чи насіння основної продовольчої культури, то такі відходи зазвичай класифікуються під кодом доробленої культури.
- Відходи, отримані від переробки продукції, на яку поширюється 14 % ставка ПДВ, класифікуються під іншим кодом УКТ ЗЕД, ніж продукція, передана на переробку. Тому при постачанні таких відходів застосовується звичайна 20 % ставка ПДВ.