Сплата і звітування
Звітним періодом для земельного податку є календарний рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.
Платники земподатку (крім фізичних осіб*) можуть вибрати один із двох варіантів подання звітності:
1) подати декларацію на поточний рік. Її подають не пізніше 20 лютого поточного року до відповідного податкового органу за місцезнаходженням земельної ділянки. У такій декларації зазначають річну суму податку з розбивкою на рівні частки за місяцями (п. 286.2 ПКУ);
2) замість однієї річної декларації на поточний рік можна щомісяця подавати звітну декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ПКУ).
* Фізособам земподаток рахують податківці в ППР, яке надсилають до 1 липня поточного року (п. 286.5 ПКУ). Сплатити вказану у ППР суму слід протягом 60 днів із дня його вручення (п. 287.5 ПКУ).
Отже, з цього випливає, що
і річну, і першу місячну декларацію за січень (для тих, хто обрав варіант із місячним звітуванням) у 2024 році потрібно подати не пізніше 20.02.2024
При поданні першої декларації (коли юрособа фактично вступила до лав платників земподатку) разом з нею подають витяг із техдокументації про нормативну грошову оцінку (НГО) земельної ділянки. Це може бути як оригінал витягу, так і його копія. Надалі такий витяг слід подавати лише у разі затвердження нової НГО землі (див. БЗ 111.05 та zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=38233).
Сплачувати задекларований земподаток слід щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за звітним місяцем, незалежно від способу подання декларації (раз на рік чи щомісяця). Сплачується цей податок за місцезнаходженням земельної ділянки (пп. 287.3 і 287.4 ПКУ).
Про те, хто є платником земподатку, читайте у «Земельний податок — 2024 рік: хто платник?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 10.
Порядок розрахунку
Основи. Механізм розрахунку земподатку залежить від того, чи проведена нормативно-грошова оцінка (НГО) землі. Так, якщо:
— НГО земель проведена, то розмір податку розраховується, як добуток площі земділянки (у кв. м чи га), НГО оцінки одиниці площі, проіндексованої станом на початок року (у грн) та ставки податку (у %);
— НГО земель не проведена, то розмір податку визначають, як добуток площі (у га), НГО оцінки 1 га ріллі по області, проіндексованої станом на початок року (у грн) та ставки податку (у %).
Отже, щоб можна було розрахувати земподаток, слід мати три показники: площу землі, її НГО та ставку податку.
Площа землі. Дані про площу берете із правовстановлюючих документів на землю (держактів на право власності, витягів з реєстру речових прав, договору купівлі-продажу, міни, дарування, успадкування чи довідки (витягу) про розмір НГО земельної ділянки тощо).
Розмір НГО. Якщо НГО вашої земділянки проведена, то берете її з довідки (витягу) про розмір НГО земельної ділянки. Таку довідку можна отримати у місцевому органі Держземкадастру чи через їх електронний сервіс. Якщо довідку отримано після 15.01.2024*, то в ній має бути вказана НГО, уже проіндексована на коефіцієнт індексації за останній рік (тобто в нашому випадку 2023).
* land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2023-rik/
Якщо ж ви впевнені в тому, що НГО вашої ділянки порівняно з минулим роком не змінилася (орган місцевого самоврядування не затвердив нову НГО), то можна взяти для розрахунку НГО минулого року. Але перед тим, як проводити розрахунок, її слід проіндексувати на коефіцієнт індексації 2023 року, тобто на 1,051 (лист Держгеокадастру від 12.01.2024 № 6-28-0.222-600/2-24).
Зауважте, що
у цьому році слід індексувати минулорічну НГО всіх видів земель, тобто як несільськогосподарських, так і сільськогосподарських. Адже звільнення від індексації НГО для сільгоспземель скінчилося
Водночас щоб бути впевненим у тому, що дані про НГО вашої землі не змінилися, радимо отримувати таку довідку щороку.
Якщо ж НГО вашої земділянки не проведена, то для розрахунку слід брати НГО одиниці площі ріллі по області. Берете її у додатку 15 до Методики, затвердженої постановою Кабміну від 03.11.2021 № 1147, або на сайті ДПСУ чи Держгеокадастру. Там НГО наведена станом на 01.01.2020. Лишилося тільки проіндексувати цю НГО.
Індексуючи НГО, варто пам’ятати, що для різних категорій земель коефіцієнти індексації різні. Так, якщо у вас:
— земельні ділянки, крім сільгоспугідь, то цю НГО слід індексувати на коефіцієнти індексації 2021, 2022 та 2023 року, тобто на 1,1; 1,15 та 1,051;
— сільгоспугіддя, то цю НГО слід індексувати тільки на коефіцієнт індексації 2023 року, тобто на 1,051.
Ставка земподатку. Інформацію про ставки земподатку слід шукати у рішеннях органу місцевого самоврядування, де знаходиться земля. Річ у тому, що у ПКУ містяться тільки граничні межі ставок земподатку (див. ст. 273, 274 та 277 ПКУ). Конкретні ж установлює орган місцевого самоврядування.
Такі рішення в розрізі окремих органів місцевого самоврядування можна відшукати на сайті ДПС у розділі «Рішення місцевих рад».
При цьому, якщо раптом в інформацію, розміщену на сайті ДПСУ, закрадеться помилка, то штрафні санкції і пеня до таких платників застосовуватися не повинні (п. 12.5 ПКУ).
Правила подання
При звітуванні на 2024 рік із земподатку слід використовувати форму декларації, яка затверджена наказом Мінфіну від 16.06.2015 № 560, у редакції наказу Мінфіну від 18.02.2022 № 83. Причому слід брати саме форму декларації, яка була оновлена наказом Мінфіну від 26.09.2023 № 520 (див. роз’яснення фіскалів на їх офіційному сайті). Мова йде про ту форму, в якій відсутній у табличній частині рядок з нарахуванням пені (для юросіб — ідентифікатор форми J0602008, для ФОП — F0602008).
Цю форму використовують для звітування з обох видів плати за землю. Тобто не тільки з земподатку, а і з орендної плати. Тому тим, у кого є як власні, так і орендовані держ-/комунземлі, слід подати, як мінімум, дві декларації: одну щодо земподатку, іншу щодо орендної плати.
В одній декларації можна розрахувати податок тільки щодо земель, які знаходяться на території однієї територіальної громади згідно з КАТОТТГ*. Причому не має значення, чи вони знаходяться на території однієї адміністративно-територіальної одиниці (населеного пункту), чи декількох. Головне, щоб вони входили до складу однієї територіальної громади.
Якщо у підприємства землі знаходяться на території різних адміністративно-територіальних одиниць, які входять до складу різних територіальних громад, але обслуговуються одним податковим органом, то слід сформувати стільки декларацій, на території скількох територіальних громад знаходяться земельні ділянки.
Особливість є при звітуванні у місті з районним поділом. За загальним правилом, якщо земля знаходиться в різних районах такого міста і, відповідно, всі райони такого міста входять до складу однієї територіальної громади, то декларація подається до контролюючого органу, який обслуговує таку територіальну громаду (БЗ 111.05). Причому у багатьох містах з районним поділом податківці самі визначили районну податкову, в яку слід подати декларацію з плати за землю (про цей нюанс слід дізнатися у своїй податковій). Тому щодо всіх земель подається одна декларація і в ній відображають дані щодо всіх земель.
Інша справа, коли мова йде про м. Київ та м. Кривий Ріг. У цьому випадку окрема декларація подається до контролюючого органу, що обслуговує відповідний район зазначеного міста. Тому якщо у м. Києві підприємство володіє двома ділянками, які знаходяться у різних районах, то незважаючи на те, що всі вони входять в одну територіальну громаду, окрема декларація подається у окремий район міста, виходячи з того, де знаходиться земля.
Заповнення декларації
Декларація складається з шапки і трьох розділів. Для звітування з земподатку слід правильно заповнити шапку декларації, а також розд. І та ІІІ.
Шапку декларації заповнити доволі просто. Там в основному вказуються всім відомі дані, а саме реквізити платника та податкового органу, в який подається декларація, а також код КАТОТТГ території, на якій розміщено землі, щодо яких нараховується земподаток.
Із особливостей заповнення виділимо тільки правила заповнення ряд. 1 шапки, а саме:
— у полі «Порядковий номер за рік за видом декларації» на сьогодні податкова бажає бачити номер декларації з позначкою «земельний податок» незалежно від типу декларацій (звітна, нова звітна, уточнююча), а не як раніше — в розрізі окремого виду декларацій. Тобто якщо платник земельного податку подає першу звітну декларацію з позначкою «земельний податок», то у цій графі проставляється «1». При поданні наприклад, до граничної дати звітування нової звітної декларації, у цій графі проставляється «2» (БЗ 111.05).
При цьому нумерація декларацій — послідовно у порядку зростання —відбуватиметься окремо по кожному відповідному територіальному органу ДПС:
— при звітуванні із земподатку позначку «Х» слід вказати навпроти того виду плати за землю (у нашому випадку «земельний податок»), з якого подаєте звітну декларацію, а також у полі 01 «Звітна», оскільки подаємо звітну декларацію;
— зазначаєте в полі «за 20__ рік» період, за який подаєте декларацію, При цьому, якщо подаєте річну декларацію, то вам слід заповнити лише це поле («2024»). Якщо ж ви вибрали варіант із щомісячним звітуванням, то, крім цього поля, вам слід заповнити і поле «за __ місяць». У цьому полі слід вказати номер місяця, за який звітуєте. Порядковий номер місяця проставляється арабськими цифрами (для чисел з однієї цифри в першому полі проставляється «0»);
— у рядку 7 «Код території територіальної громади за місцезнаходженням земельної(их) ділянки(ок) за КАТОТТГ9» вказуєте код саме територіальної громади (до складу якої входять населені пункти, де знаходяться землі, щодо яких буде розраховано податок у цій декларації. У КАТОТТГ цей код знаходиться у колонці «Третій рівень».
За кожним таким кодом за КАТОТТГ складається окрема декларація.
Після заповнення шапки слід переходити до заповнення основної частини декларації, а саме розд. І та ІІІ. Саме в цих розділах відбувається нарахування податкових зобов’язань.
У розд. І декларації юрособа нараховує податок по кожній окремій земділянці. Правила заповнення розд. І для місячних і річної декларації однакові.
Нагадаємо їх у табл. 1.
Порядок заповнення розд. І декларації з земподатку
Номер колонки | Назва колонки | Правила заповнення |
2 | Категорія земельних ділянок10 (хх.хх) | Зазначають чотиризначний код (формат XX.XX) щодо категорії / цільового призначення земель. Цей код має відповідати інформації, зазначеній у документах, що засвідчують/підтверджують право власності/користування земельними ділянками. Шукати такі коди слід у Класифікаторі видів цільового призначення земельних ділянок (додаток 59 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабміну від 17.10.2012 № 1051) |
3 — 4 | Документи, які засвідчують/підтверджують право власності / користування / право на земельну частку (пай) | Відображають інформацію, взяту у правовстановлюючих документах на земділянку, а саме: — у к. 3 вказуєте вид права власності: 1 — власність; 2 — постійне користування; 3 — оренда, 4 — право на земельну частку (пай). При поданні декларації з розрахунком земподатку в цій колонці не може бути вказано код 3; — у к. 4 зазначаєте серію та номер документа, який підтверджує право власності чи користування землею, тобто серію і номер держакта на землю або свідоцтва про право власності |
5 — 6 | Державна реєстрація прав власності/користування (у разі наявності) | Тут вказують інформацію про реєстрацію речових прав на землю. Беруть їх із Свідоцтва про реєстрацію речових прав на нерухомість: — у к. 5 вказуєте дату реєстрації у форматі: дві цифри місяця, чотири цифри року; — у к. 6 зазначаєте номер запису в Держреєстрі прав власності на нерухоме майно |
7 — 8 | Період володіння/користування | Тут відображають період володіння/користування земельною ділянкою, а саме: — у к. 7 вказують частку володіння/користування неповного місяця (якщо володіння/користування охоплювало неповний місяць). Для заповнення цієї колонки слід кількість днів володіння або користування землі у місяці розділити на загальну кількість днів у місяці. Зазначається у форматі з чотирма десятковими знаками. Оскільки ми заповнюємо річну декларацію з плати за землю на рік уперед і не знаємо, який період часу будемо володіти протягом року землею, то слід виходити з того, що будемо користуватися такою землею цілий рік. А тому цю колонку у річній декларації не заповнюємо; — у к. 8 відображають кількість повних місяців володіння/користування земельною ділянкою. При заповненні річної декларації зазвичай тут вказують 12 |
9 | Кадастровий номер земельної ділянки (формат хххххххххх: хх:ххх:хххх) | Зазначають кадастровий номер своєї земділянки. Його беруть із правовстановлюючих документів на земділянку. Кадастровий номер є дев’ятнадцятизначним |
10 — 11 | Місце розташування об’єкта(ів) оподаткування13 | Тут вказуєте дані про місцезнаходження землі, а саме: — у к. 10 — код за КАТОТТГ адміністративно-територіальної одиниці (населеного пункту), де безпосередньо знаходиться земельна ділянка (у КАТОТТГ цей код знаходиться у колонці «Четвертий рівень»). Якщо земля знаходиться за межами конкретного населеного пункту, то у цій колонці вказуєте код того населеного пункту, до якого відноситься земля. Якщо неможливо визначитися, за межами якого саме населеного пункту знаходиться земельна ділянка, то у цій колонці зазначаєте код за КАТОТТГ територіальної громади, на території якої знаходиться земельна ділянка. Тобто цей код має збігатися з кодом територіальної громади, що зазначений у рядку 7 декларації (БЗ 111.05); — у к. 11 — адресу місця розташування земельної ділянки, зазначену у правовстановлюючих документах |
12 — 13 | Площа земельної ділянки15 | Тут вказуєте дані про площу конкретної земділянки, а саме: — у к. 12 наводять площу земділянки, розташовану за межами населеного пункту, — у га (з чотирма десятковими знаками); — у к. 13 зазначають площу земельної ділянки, розташовану в межах населеного пункту, — у кв. метрах (з двома десятковими знаками). З цього випливає, що на сьогодні платник не має права вибору, як відображати площу (у га або у кв. метрах) своєї ділянки у декларації. Все вирішує місце її розташування. Заповнювати слід тільки одну з цих колонок. Показник площі земельної ділянки слід брати із правовстановлюючих документів на землю |
14 — 15 | Нормативна грошова оцінка16 | Вказуєте розмір проіндексованої НГО за 1 гектар або 1 м2 земділянок (у гривнях з двома десятковими знаками). Так: — к. 14 заповнюється, якщо НГО вашої ділянки проведена. Причому в цій колонці вказують НГО одиниці площі земділянки. Щоб вибрати, яку НГО (або за 1 га або за 1 м2) слід відобразити у цій колонці, треба подивитися, в яких одиницях площі відображена площа земділянки у к. 12 чи 13. Так, якщо заповнена колонка 12, то і НГО зазначаємо за 1 га, а якщо 13 — за 1 кв. метр; — к. 15 заповнюється, якщо НГО вашої ділянки не проведено. Для заповнення цієї колонки беремо НГО одиниці площі (1 га) ріллі по АР Крим або по області, на території якої знаходиться земельна ділянка, за яку сплачується податок (грн/га). Дані про НГО відображають з двома десятковими знаками. Де брати НГО і як проводити індексації, читайте вище. Зверніть увагу: у цих колонках вказуємо НГО не за всю земділянку, а за одиницю її площі |
16 | Ставка податку17 (%) | Зазначаєте ставку податку у відсотках. Берете її з рішення місцевого органу влади (ст. 284 ПКУ) |
17 | Річна сума земельного податку18 (к. 12 або 13 х к. 14 або 15 х к. 16 : 100) : 12 х (к. 7 + к. 8) | У цій колонці відображають дані про річну суму нарахованого земподатку. Щоб заповнити цю колонку, слід провести нескладні арифметичні дії за формулою, наведеною у назві колонки. Тож розраховують земельний податок за такими формулами: 1) для земельних ділянок, розташованих за межами населеного пункту, НГО яких проведена (за 1 га): (к. 12 х к. 14 х к. 16 : 100) : 12 х (к. 7 + к. 8); 2) для земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, НГО яких проведена (за 1 кв. м): (к. 13 х к. 14 х к. 16 : 100) : 12 х (к. 7 + к. 8); 3) для земельних ділянок, НГО яких не проведена: (к. 12 х к. 15 х к. 16 : 100) : 12 х (к. 7 + к. 8). У цій колонці розраховують загальний річний розмір податку. У цій графі нараховується загальний річний розмір податку. І незважаючи на це, правила заповнення цієї графи як для річної, так і для місячної декларації одні і ті ж |
18 — 22 | Податкова пільга | Тут вказуєте дані про отримані пільги. Ці колонки будуть заповнені тільки по тих землях, щодо яких установлено пільги із сплати земподатку. У них слід вказати: — у к. 18 — код пільги. Берете його із актуального Довідника пільг; — у к. 19 — розмір пільги у відсотках відповідно до законодавства та/або рішення органів місцевого самоврядування, згідно з яким надано пільгу; — у к. 20 та 21 — строк користування податковою пільгою у звітному періоді — число, місяць, рік початку та закінчення користування пільгами у форматі дд.мм.рррр. А саме у к. 20 відображаєте початок дії пільги, а у к. 21 її кінець. У разі коли строк користування податковою пільгою встановлений до початку звітного періоду і продовжується після його закінчення, такий строк збігається з датою початку та закінчення зазначеного періоду; — у к. 22 — суму пільги, тобто суму земподатку, від сплати якої звільнено юрособу. Розраховують суму пільги пропорційно до періоду користування пільгою. На суму пільги, вказану у к. 22, зменшують річну суму земподатку. Якщо пільга стосується всієї земділянки, то значення к. 22 дорівнює значенню к. 17 |
23 | Річна сума земельного податку (до сплати) (к. 17 — к. 22) | У цій графі відображають річну суму податку, що має бути сплачена до бюджету. Щоб розрахувати розмір податку, слід від показника к. 17 відняти показник к. 22. Розмір податку, яка вказана у цій колонці щодо всіх земділянок, підсумовується у ряд. 2 і переноситься до розд. ІІІ ряд. 3 к. 3. Порядок заповнення цієї колонки для річної та для місячної декларації один і той же |
Після цього приступають до заповнення розд. ІІІ. Якщо говорити про заповнення звітної чи нової звітної декларації, то юрособі слід із усіх рядків цього розділу заповнити тільки ряд. 3. У цьому рядку слід вказати:
— у к. 3 — загальні дані про нараховану річну суму податку за всіма земділянками, інформацію про які вказували у розд. І. За таким алгоритмом заповнюється к. 3 розд. ІІІ і щорічної, і щомісячної декларації;
— у к. 4 — 15 — при заповненні щорічної декларації слід сказати місячну суму земподатку. Для цього слід суму, вказану у к. 3 цього рядка, розподілити між 12 місяцями.
Якщо заповнювати щомісячну декларацію, то у рядку 3 розд. ІІІ слід заповнити тільки ту колонку, що відповідає звітному (податковому) місяцю, за який подається податкова декларація.
На рисунку нижче наведемо приклад заповнення декларації з плати за землю з нарахованим земподатком.